wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Bezpłatne przejazdy MPK we Wrocławiu. Seniorze, sprawdź, od kiedy możesz jeździć za darmo autobusem i tramwajem

Bezpłatne przejazdy MPK we Wrocławiu. Seniorze, sprawdź, od kiedy możesz jeździć za darmo autobusem i tramwajem

Data publikacji: Autor:

Pan Jerzy co miesiąc płacił za bilety, mimo że nie musiał, bo z racji wieku przysługiwały mu już bezpłatne przejazdy. Zwrócił się w tej sprawie do Biura Obsługi Klienta URBANCARD i otrzymał zwrot pełnej kwoty oraz miłą niespodziankę. We Wrocławiu od 2022 r. z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską mogą korzystać osoby, które ukończyły 65 lat. W innych miastach za darmo można jeździć od 70. roku życia. Kto jeszcze ma ulgi w MPK? Sprawdź!

Reklama

Do Biura Obsługi Klienta URBANCARD we Wrocławiu wpłynął wniosek pasażera, który jest regularnym użytkownikiem wrocławskiej komunikacji miejskiej i sumiennie kupował bilety okresowe. Okazało się jednak, że pan Jerzy blisko dwa lata wcześniej osiągnął wiek uprawniający go do bezpłatnych przejazdów, jednak nie miał świadomości przysługującego mu przywileju. Z tą sprawą zwrócił się więc do BOK.

Osoba przykładająca URBANCARD do kasownika w pojeździe MPK Tomasz Hołod
Osoba przykładająca URBANCARD do kasownika w pojeździe MPK

Bezpłatne przejazdy MPK we Wrocławiu po 65 r.ż. 

– Okazało się, że Pan Jerzy od 22 miesięcy miał prawo do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. Wrocław na tle innych dużych miast Polski wyróżnia się pod tym względem. W wielu miejscach takie uprawnienia otrzymują dopiero osoby powyżej 70. roku życia. Tak też sądził pan Jerzy – tłumaczy Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia, czyli jednostki zarządzającej szeroko rozumianym transportem w mieście. 

W stolicy Dolnego Śląska bezpłatnie z komunikacji miejskiej korzystają pasażerowie powyżej 65. roku życia, co jest ewenementem w skali kraju.
Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia
Pracownicy Wydziału Transportu zaprosili pana Jerzego na spotkanie, podczas którego wręczyli mu miejskie gadżety. – Bezpośredni kontakt z pasażerami jest dla nas kluczowy. Chcieliśmy porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami, wysłuchać uwag oraz opinii, a także przekazać, że bardzo doceniamy wiernych pasażerów komunikacji miejskiej – dodaje Paulina Tyniec-Piszcz.

Historia pana Jerzego zakończyła się pozytywnie, otrzymał on zwrot wydanych na bilety środków, co z pewnością stanowi niemałe zasilenie jego domowego budżetu.  

Tramwaj linii nr 17 na Klecinę na ul. Świdnickiej (koło Opery Wrocławskiej) Oleksandr Poliakovsky
Tramwaj linii nr 17 na Klecinę na ul. Świdnickiej (koło Opery Wrocławskiej)

Kto może jeździć za darmo MPK we Wrocławiu?

– Rozwój transportu zbiorowego jest jednym z naszych najważniejszych priorytetów, dlatego w tym obszarze dzieje się wiele dobrego. Powstają nowe linie tramwajowe, inwestujemy jako miasto w nowy tabor i infrastrukturę, stale polepszając jakość komunikacji miejskiej we Wrocławiu, ale i całej aglomeracji – wymienia Paulina Tyniec-Piszcz.

Warto pamiętać, że od września 2018 roku zwolnieni z opłat za przejazdy komunikacją miejską we Wrocławiu są wszyscy uczniowie i młodzież ucząca się do 21. roku życia. Od 2022 roku taki przywilej mają także seniorzy po 65. roku życia, a także m.in.: żołnierze zasadniczej służby wojskowej, zasłużeni honorowi dawcy krwi, dawcy przeszczepu, weterani i weterani poszkodowani.

Pełną listę osób i grup uprawnionych do bezpłatnych przejazdów znajdziesz tutaj 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama