4. Bezpieczniej, wygodniej i ładniej. MDK przy Kołłątaja po remoncie
Kolaż trzech zdjęć: MDK im. Mikołaka Kopernika znów w swojej siedzibie przy ul. Kołłątaja 20 fot. Grzegorz Rajter i Tomasz Hołod

Grafika komputerowa lub warsztatowa? Fotografia, witraż, ceramika? A może streetdance, film, kabaret albo eksperymenty chemiczne lub gimnastyka artystyczna? Każdą z tych rzeczy (oraz wiele innych) można robić w najstarszym MDK-u na Dolnym Śląsku, który po remoncie wrócił do swojej siedziby przy ul. Kołłątaja i zaprosił dziś na darmowe zajęcia w ramach dnia otwartego.

Istniejący od 1951 roku Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika to bardzo ważne miejsce na mapie Wrocławia. Dorośli, którzy kiedyś korzystali z jego oferty, dzisiaj przyprowadzają na zajęcia swoje dzieci, a bywa że i wnuki. Teraz znów mogą przychodzić z nimi pod znajomy adres.

Jestem wzruszona i szczęśliwa, bo po 2,5 roku prowadzenia zajęć w kilkunastu placówkach w różnych punktach Wrocławia wróciliśmy do naszej ukochanej kamienicy. To budynek z niesamowitą historią, nieprawdopodobnymi przestrzeniami i niepowtarzalnym klimatem. Znów możemy go wypełnić gwarem młodych ludzi i pracą twórczą.
Dyrektor Joanna Gawrońska, dyrektorka MDK im. Mikołaja Kopernika

–  Cieszę się, że MDK-owska rodzina znów może spotykać się u siebie. Wierzę, że to miejsce nadal będzie twórczą wizytówką naszego miasta, placówką bliską wielu młodym wrocławiankom i wrocławianom  – powiedział podczas uroczystego otwarcia prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

U siebie najlepiej!

Z zakończenia remontu jeszcze bardziej się cieszą uczestniczki i uczestnicy zajęć.

– Czekaliśmy na ten powrót – mówi Karolina, która od trzech lat uczęszcza na zajęcia teatralne. – Kiedy weszliśmy na nową scenę i zapalone zostały reflektory, to od razu poczuliśmy, że jesteśmy w wyjątkowym miejscu.

Powiększ obraz: Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika znów we własnej siedzibie przy ul. Kołłątaja 20 fot. Grzegorz Rajter

– W czasie remontu miałyśmy zajęcia w szkole przy ul. Komuny Paryskiej. Teraz jest super, bo jesteśmy u siebie i mamy lustra, dzięki którym w czasie tańca widzimy się wszystkie, możemy widzieć cały układ – dodaje Elena z grupy streetdance hip hop.

Powiększ obraz: MDK im. Mikołaka Kopernika znów w swojej siedzibie przy ul. Kołłątaja 20 fot. Beata Turska
MDK im. Mikołaka Kopernika znów w swojej siedzibie przy ul. Kołłątaja 20

Uczestnikom zajęć, którzy często korzystają z więcej niż jednej pracowni, podoba się także to, że wszystko znów jest w jednym miejscu i nie trzeba krążyć po mieście. To ważne także ze względów organizacyjnych. Np. w czasie remontu zajęcia ceramiczne odbywały się  w szkole przy ul. Haukego-Bosaka, a piec, w którym wypalano prace, został na ul. Kołłątaja, co oznaczało komplikacje i dodatkowy koszt związany z transportowaniem prac.

Fakt, że pracownie są blisko siebie, pomaga im tworzyć coś wspólnie.

–  Możemy na przykład we współpracy z pracownią filmową uwieczniać to, co robimy – powiedział nam Andrzej Michalak, który prowadzi pracownię gitary klasycznej i zespół muzyczny.

Remont był konieczny

Remont, choć uciążliwy, był konieczny, bo budynek z 1860 roku trzeba było dostosować do obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych. Bez tego nie mogłyby się tam odbywać zajęcia.

– Wykonaliśmy m.in. system sygnalizacji pożaru i instalację oddymiania, przebudowaliśmy instalację hydrantową oraz wymieniliśmy drzwi i okna na przeciwpożarowe. Poza tym wyremontowana została część dachu, odnowiono schody oraz wstawiono nowe balustrady przy nich – wymienia Lidia Tania z Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu. – W części obiektu odświeżyliśmy też ściany i sufity. Wymieniliśmy fotele w sali teatralnej oraz poprawiliśmy akustykę w studiu nagrań – dodaje.

I etap remontu MDK przy ul. Kołłątaja kosztował ponad 3 mln złotych. W przyszłości miasto planuje kolejne prace w tej placówce.

– Dużo jeszcze pozostało do zrobienia, ale to, co najważniejsze, a więc wszystko, co gwarantuje bezpieczeństwo dzieciom, zostało zrobione – podsumowała Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Jakie zajęcia odbywają się w MDK przy ul. Kołłątaja?

Wachlarz zajęć oferowanych przez wrocławski MDK przy ul. Kołłątaja jest bardzo szeroki. Zajęcia muzyczne, taneczne, sportowe, filmowe, ceramiczne, przyrodnicze, graficzne czy komputerowe - to tylko niektóre z nich. Zapisy trwają.

– Bogata oferta zajęć i niezwykły klimat, jaki udaje nam się tworzyć podczas warsztatów sprawia, że co roku mamy wielu chętnych, którzy chcą u nas doskonalić swoje umiejętności i pasje. W tym rodziny, których już kolejne pokolenia przychodzą na nasze zajęcia. Jest to dla nas wielka radość i wyróżnienie, które motywuje do dalszych nowych działań – mówi Joanna Gawrońska, dyrektorka MDK

Pełna oferta warsztatów zaprezentowana została podczas zapowiadanego w naszym portalu dnia otwartego, który zorganizowany został 15 marca (piątek). Była to również okazja, by porozmawiać z dotychczasowymi uczestnikami zajęć oraz nauczycielami i pracownikami placówki.

Pełną listę pracowni można znaleźć na stronie placówki.