Glorieta na Bastonie Sakwowym - tu przeczytasz: (kliknij, aby przejść)
O odbudowie gloriety na Bastionie Sakwowym już na łamach Wroclaw.pl wspominaliśmy. Obecny kształt zabudowy na Bastionie Sakwowym to tylko część historycznych konstrukcji, jakie zdobią dziś wzgórze.
Trzeba zmienić MPZP, aby móc budować wieżę
Odbudowa gloriety nie jest jednak prostą sprawą. Okazuje się, że plan miejscowy z 2010 roku zakazuje wznoszenia na wzgórzu budynków, włącznie z odtwarzaniem tych, które stały tu pierwotnie.
Aby więc odtworzyć glorietę, należy uchwalić nowy MPZP. To pierwszy krok do stworzenia projektu architektoniczno-budowlanego, a następnie uzyskania pozwolenia na odbudowę. Dopiero wówczas mogą ruszyć prace.
– Chcemy poszukać środków i odbudować wieżę w jej historycznej formie.Wiemy, że mieszkańcy tego oczekują. Zrobiliśmy na Bastionie Sakwowymjuż naprawdę dużo. Miejsce ożyło, stało się modne. Ale mamy tu dowykonania jeszcze mnóstwo pracy – mówi o tym przedsięwzięciu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Jak ma wyglądać glorieta na Bastionie Sakwowym?
– Projekt planu został doprecyzowany tak, by nie było żadnych wątpliwości,że chodzi o budowę obiektu w takiej postaci, w jakiej stał do 1945 roku, anie np. postawienie wieży utrzymanej we współczesnej stylistyce – mówi Michał Guz z UM. Możemy więc być pewni, że nie będzie to wariant bastionowej wieży, a wierna kopia oryginalnego projektu.
Jeśli chodzi o glorietę, w projekcie planu znalazł się zapis, że dopuszczalne są tylko roboty budowlane, służące odbudowie istniejącego w przeszłości obiektu. Jego linie zabudowy i wysokość 32 metrów określiliśmy zgodnie z parametrami historycznymi, według najlepszej dostępnej nam wiedzy.Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego
Galeria zdjęć
Czy zostanie tu odbudowane obserwatorium?
Projekt, który został przedstawiony konserwatorowi zabytków dopuszcza w przyszłości odtworzenie wyglądu dawnego budynku "obserwatorium astronomicznego". Choć w roku 1893 budynek miał charakter kuchni, zaopatrującej lokale gastronomiczne w jedzenie, po wojnie prowadzoną stąd obserwacje nieba.
Sam obiekt stał się zdecydowanie mniej efektowny. Stracił wysokie dachy i wiele malowniczych detali. Także wobec niego wciąż obowiązujący plan miejscowy z 2010 jest zachowawczy - zakazuje jakiejkolwiek przebudowy czy nadbudowy. De facto wyklucza przywrócenie mu pierwotnego wygląduMichał Guz, Wydział Komunikacji Społecznej UM
Plan miejscowy będzie poddany dyskusji publicznej
Miasto już teraz zapowiada konsultacje społeczne, jakim zostanie poddany MPZP. Wrocławianie będą mieli szansę wypowiedzieć się na temat planowanej budowy. — Następnym krokiem byłoby skierowanie go do uchwalenia przez Radę Miejską – prawdopodobnie już w 2026 roku – dodaje Michał Guz.
Wypowiedz się już dziś!