wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Mural upamiętniający mieszkających we Wrocławiu powstańców

Widzieliście już mural „WARSZAWIACY - POWSTAŃCY – WROCŁAWIANIE”, upamiętniający mieszkających we Wrocławiu Powstańców Warszawskich? Został uroczyście odsłonięty w maju w podwórku przy ul. Komuny Paryskiej 3 we Wrocławiu (wejście od ul. Hercena), a w niedzielę usłyszymy tam pieśni powstańcze i patriotyczne. Gośćmi honorowymi koncertu będą Powstańcy Warszawscy z rodzinami.

Reklama

Fundacja Pokolenia Kolumbów, z inicjatywy której na kamienicy przy ul. Komuny Paryskiej 3 powstał niedawno mural poświęcony powstańcom, zaprasza na wydarzenie Wrocław śpiewa z Warszawą. Koncert Ferajny z Hoovera okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędzie się w niedzielę 4 sierpnia o godz. 10. Dla uczestników koncertu mamy przygotowano śpiewniki zachęcające do wspólnego śpiewania.

Gośćmi honorowymi koncertu będą mieszkający we Wrocławiu Powstańcy Warszawscy z rodzinami.

Mural „WARSZAWIACY - POWSTAŃCY – WROCŁAWIANIE”,

Mural na ścianie kamienicy przy ul. Komuny Paryskiej 3 przedstawia sylwetki Powstańców Warszawskich, których powojenne losy i drogi życiowe zaprowadziły z Warszawy do Wrocławia.

Są to:

  • Barbara Sowa ps. „Basia” (ur.1918), która zmarła w czwartek, 1 sierpnia, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w wieku 106 lat. Była najstarszą żyjącą uczestniczką powstania. Od 1945 r. mieszkała we Wrocławiu.
  • Jerzy Tarnawski ps. „Gawron” ( ur. 1926)
  • Maria Urbaniec-Downarowicz ps. „Myszka” (ur. 1927)
  • Teresa Moździerz ps. „Sokół” (ur. 1928)
  • Barbara Majewska-Krzysik ps. „Ewa” (ur. 1928)
  • Andrzej Jakubowski ps. „Kim” (ur.1928, zm. 2023)
  • Stanisław Wołczaski ps. „Kazimierz” (ur. 1930)
  • Włodzimierz Ruśkiewicz ps. „Ryś”, ur. 1931)

Został uroczyście odsłonięty w maju, a gośćmi honorowymi byli Powstańcy Warszawscy wraz z rodzinami.

Wydarzeniu towarzyszył koncert pieśni patriotycznych i powstańczych w wykonaniu Ferajny z Hoovera z Warszawy.

We Wrocławiu mieszka jeszcze kilku powstańców

Pomysłodawcą i inwestorem jest  Fundacja Pokolenia Kolumbów, a zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Autorką projektu jest Dorota Piechocińska, natomiast wykonawcą Wall Art.

Mural ma powierzchnię 200 m kw i został namalowany na ścianie kamienicy w podwórku przy ul. Komuny Paryskiej 3 (wejście od ul. Hercena), gdzie siedzibę ma Fundacja Pokolenia Kolumbów, współorganizator kampanii BohaterON-włącz historię - ogólnopolskiej akcji o tematyce historycznej, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku oraz akcji „Dumni z Powstańców”.

Dziś we Wrocławiu żyje jeszcze kilku uczestników Powstania Warszawskiego - żołnierze Armii Krajowej i harcerze Szarych Szeregów, sanitariuszki, łączniczki i łącznicy, strzelcy, kolporterzy prasy oraz listonosze - których sportretowaliśmy na podstawie wykonanych wcześniej zdjęć. Podjęcie przez nas inicjatywy jest odpowiedzią na starania wrocławskiego środowiska kombatanckiego o stworzenie takiego miejsca we Wrocławiu.
Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Prezeska Zarządu Fundacji Pokolenia Kolumbów

Pamiętajmy

Mural powstał na ścianie kamienicy, gdzie siedzibę ma Fundacja Pokolenia Kolumbów, współorganizator kampanii BohaterON-włącz historię. Ma pobudzać zainteresowanie historią i zachęcać do zgłębiania szczegółów tego ważnego okresu w historii, a także przypominać o ważnych wartościach narodowych, takich jak wolność, odwaga i jedność. Ożywiona przestrzeń publiczna przyciągnie uwagę mieszkańców, przechodniów i turystów, tworząc miejsce do otwartej dyskusji i refleksji na temat Powstania Warszawskiego.

– Nasz cel: chcemy, by wielkoformatowy mural o tematyce powstańczej autorstwa artystki Doroty Piechocińskiej inspirował i skłaniał do refleksji przechodniów oraz turystów, a dla mieszkańców – żyjących Powstańców Warszawskich - był dowodem naszej pamięci i wdzięczności za ich postawy w czasie wojny. Założenie jest takie, aby stworzone dzieło było jak najdłużej ogólnodostępne w stale otwartej i najliczniej odwiedzanej galerii, jaką jest miasto – mówiła w dniu otwarcia Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

W ramach projektu powstała też strona internetowa, gdzie zamieszczone będą krótkie sylwetki osób uwiecznionych na muralu,  z naciskiem na ich związek z Wrocławiem. Przechodnie dowiedzą się o tym dzięki QR kodowi umieszczonemu pod muralem na ścianie.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama