4. Mural upamiętniający mieszkających we Wrocławiu powstańców
Kolaż dwóch zdjęć przedstawiających uroczyste odsłonięcie muralu pamięci WARSZAWIACY - POWSTAŃCY - WROCŁAWIANIE z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. fot. Tomasz Hołod

Dziś w podwórku przy ul. Komuny Paryskiej 3 we Wrocławiu (wejście od ul. Hercena) odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu pamięci „WARSZAWIACY - POWSTAŃCY – WROCŁAWIANIE” z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Gośćmi Honorowymi byli Powstańcy Warszawscy mieszkający we Wrocławiu.

Mural przedstawia sylwetki Powstańców Warszawskich, których powojenne losy i drogi życiowe zaprowadziły z Warszawy do Wrocławia.

Są to:

• Barbara Sowa ps. „Basia” (ur.1918)
  • Jerzy Tarnawski ps. „Gawron” ( ur. 1926)
  • Maria Urbaniec-Downarowicz ps. „Myszka” (ur. 1927)
  • Teresa Moździerz ps. „Sokół” (ur. 1928)
  • Barbara Majewska-Krzysik ps. „Ewa” (ur. 1928)
  • Andrzej Jakubowski ps. „Kim” (ur.1928, zm. 2023)
  • Stanisław Wołczaski ps. „Kazimierz” (ur. 1930)
  • Włodzimierz Ruśkiewicz ps. „Ryś”, ur. 1931)

Dzisiaj mural został uroczyście odsłonięty, a gośćmi honorowymi byli Powstańcy Warszawscy wraz z rodzinami.

Wydarzeniu towarzyszył koncert pieśni patriotycznych i powstańczych w wykonaniu Ferajny z Hoovera z Warszawy.

We Wrocławiu mieszka jeszcze kilku powstańców

Pomysłodawcą i inwestorem jest  Fundacja Pokolenia Kolumbów, a zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Autorką projektu jest Dorota Piechocińska, natomiast wykonawcą Wall Art.

Mural ma powierzchnię 200 m kw i został namalowany na ścianie kamienicy w podwórku przy ul. Komuny Paryskiej 3 (wejście od ul. Hercena), gdzie siedzibę ma Fundacja Pokolenia Kolumbów, współorganizator kampanii BohaterON-włącz historię - ogólnopolskiej akcji o tematyce historycznej, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku oraz akcji „Dumni z Powstańców”.

Dziś we Wrocławiu żyje jeszcze kilku uczestników Powstania Warszawskiego - żołnierze Armii Krajowej i harcerze Szarych Szeregów, sanitariuszki, łączniczki i łącznicy, strzelcy, kolporterzy prasy oraz listonosze - których sportretowaliśmy na podstawie wykonanych wcześniej zdjęć. Podjęcie przez nas inicjatywy jest odpowiedzią na starania wrocławskiego środowiska kombatanckiego o stworzenie takiego miejsca we Wrocławiu.
Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Prezeska Zarządu Fundacji Pokolenia Kolumbów

Pamiętajmy

Mural powstał na ścianie kamienicy, gdzie siedzibę ma Fundacja Pokolenia Kolumbów, współorganizator kampanii BohaterON-włącz historię. Ma  pobudzać zainteresowanie historią i zachęcać do zgłębiania szczegółów tego ważnego okresu w historii, a także przypominać o ważnych wartościach narodowych, takich jak wolność, odwaga i jedność. Ożywiona przestrzeń publiczna przyciągnie uwagę mieszkańców, przechodniów i turystów, tworząc miejsce do otwartej dyskusji i refleksji na temat Powstania Warszawskiego.

– Nasz cel: chcemy, by wielkoformatowy mural o tematyce powstańczej autorstwa artystki Doroty Piechocińskiej inspirował i skłaniał do refleksji przechodniów oraz turystów, a dla mieszkańców – żyjących Powstańców Warszawskich - był dowodem naszej pamięci i wdzięczności za ich postawy w czasie wojny. Założenie jest takie, aby stworzone dzieło było jak najdłużej ogólnodostępne w stale otwartej i najliczniej odwiedzanej galerii, jaką jest miasto – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

W ramach projektu powstała też strona internetowa, gdzie zamieszczone będą krótkie sylwetki osób uwiecznionych na muralu,  z naciskiem na ich związek z Wrocławiem. Przechodnie dowiedzą się o tym, dzięki QR kodowi umieszczonemu pod muralem na ścianie.

Źródło: materiały organizatorów