4. Bariery pokonuje się dzięki zapałowi i energii ducha [ROZMOWA]
na zdjęciu Michał Piechel, doradca prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami fot. Oleksandr Poliakovsky
na zdjęciu Michał Piechel, doradca prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami

Z okazji światowego dnia osób z niepełnosprawnością do Wrocławia 1 i 2 grudnia zjadą z całego kraju eksperci, przedstawiciele samorządów oraz organizacji pozarządowych. Rozmowa o organizacji wydarzenia z Michałem Piechelem, doradcą prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami.

Jaki jest temat i jak przebiegał proces organizacji tak dużej konferencji?

Tematem jest „Komunikacja w życiu osoby z niepełnosprawnością”.  W samą organizację zaangażowało się wiele podmiotów: Convention Bureau Wrocław, MCS, liczne organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnością, Biuro Parlamentu Europejskiego. Tak szerokie zaangażowanie pokazuje, jak ważny jest to temat.

Całość przygotowań koordynuje Biuro Wrocław Bez Barier. Chcę bardzo, żeby idea tej konferencji z udziałem miast partnerskich na stałe wpisała się w kalendarium Wrocławia. Ufam, że w tym roku czekają nas ciekawe i merytoryczne dyskusje. W następnym roku Wrocław będzie gościł Międzynarodową Organizację Opieki Wytchnieniowej (ISBA) jako gospodarza wrześniowej konferencji o tej tematyce.

O jakich tematach będą państwo dyskutowali? Czy po konferencji opracowany zostanie jakiś dokument?

Bardzo ciekawi jesteśmy doświadczeń i rozwiązań miast partnerskich dotyczących komunikacji i dostępności. Ponadto, będziemy rozmawiać o alternatywnych i wspomagających metodach i narzędziach komunikacji, a także o transporcie zbiorowym, zarówno w kontekście pracowników, jak i pasażerów. Liczymy na to, że konkluzje i wnioski z tych spotkań będą stanowiły wartościowy kapitał wiedzy.

Jak jeszcze Wrocław pomaga osobom z niepełnosprawnościami?

Wrocław był pierwszym miastem, które wprowadziło standardy dostępności przestrzeni publicznych oraz standardy dostępności kultury i wydarzeń. We Wrocławiu powstał pierwszy Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości, który umożliwia planowanie przyszłości zawodowej osobom ze szczególnymi potrzebami. W naszym mieście powstała również drużyna ampfutbolu, a także pierwszy Klub Kibica Niepełnosprawnego. Od kilku lat przedstawiciele sektora publicznego systematycznie spotykają się z organizacjami pozarządowymi, by rozmawiać o obszarze dostępności oraz potrzebach osób z niepełnosprawnością.

Podczas konferencji wręczone zostaną Certyfikaty Wrocławia Bez Barier. Noszą one imię Bartka Skrzyńskiego „Skrzyni”. Dlaczego?

Bartek, pomimo odejścia, wciąż żyje w naszych sercach i wciąż zaraża zapałem do działania. Podczas swej ziemskiej wędrówki był żywym świadectwem tego, jak należy przełamywać ograniczające nas bariery. Pokazywał, jak ważne jest, aby nam się chciało chcieć. Jemu zawsze się chciało podejmować kolejny wysiłek, aby każdy dzień przeżyć dobrze i owocnie. „Miasto bez barier” budujemy najpierw w samych sobie, a potem staramy się tę ideę przenosić na otaczający nas świat.

Czy wobec kryzysów, takich jak wojna w Ukrainie, galopująca inflacja, podczas konferencji będziecie dyskutować o zwiększeniu aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami?

Te sprawy bardzo utrudniają nam wszystkim życie. Kryzys jest jednak zawsze okolicznością, której nie możemy zmarnować. Chcę przez to powiedzieć, że właśnie w takiej trudnej sytuacji mamy sposobność szukania nowych rozwiązań i możliwości.

Jedną z dróg jest zwiększanie aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami i poprawa jej efektywności. Warunkiem jest dobra komunikacja pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Temu właśnie będzie poświęcony pierwszy panel dyskusyjny.

Czego życzy pan uczestnikom konferencji, a do czego zachęca wrocławianki i wrocławian w związku ze światowym dniem osób z niepełnosprawnościami?

Głęboko ufam, że na koniec konferencji wszyscy będziemy bardziej świadomi i pełni zapału do kolejnych przedsięwzięć. Wszystkim, w tym sobie samemu, z całego serca życzę energii ducha, która nas otworzy jeszcze bardziej na drugiego człowieka.