wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Ruszył pierwszy w Polsce integracyjny inkubator przedsiębiorczości
28 maja 2021 r. otwarcie Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości Skrzynia Tomasz Hołod
28 maja 2021 r. otwarcie Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości Skrzynia

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia powstał we Wrocławskim Parku Technologicznym po to, by wspierać biznes bez barier, promować integrację w biznesie oraz aktywność zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. Przez 5 lat mogą się w nim rozwijać firmy z różnych branż, które są na początku swojej biznesowej drogi.

W piątek, 28 maja 2021 r. rozpoczął działalność Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia. Powstał we Wrocławskim Parku Technologicznym we współpracy z Biurem Wrocław Bez Barier. Organizatorzy podkreślają, że inkubator doskonale wpisuje się w działania miasta Wrocław, które od dawna dąży do tego, by miejska przestrzeń była dostępna bez barier i w jak najszerszym zakresie.

Chcemy, żeby Wrocław był prawdziwym miastem bez barier. Dzięki takim projektom, jak utworzony przez WPT Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia, wprowadzamy nasze działania na kolejny poziom. To właśnie tutaj wrocławska przedsiębiorczość, tętniąca energią i kreatywnością, będzie mogła jeszcze szybciej się rozwijać, korzystając z różnorodności i talentów mieszkańców naszego miasta. Co najważniejsze, wszystko to bez barier. Cieszę się, że to właśnie we Wrocławiu, w WPT, powstał pierwszy w Polsce inkubator przedsiębiorczości, który integruje biznes i osoby z niepełnosprawnościami. Stanowimy świetny przykład dla innych miast i samorządów. Działajmy razem, bez barier.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Judyta Pożerniuk, z Fundacji Para-NORMAL Activity o otwartym Integracyjnym Inkubatorze Przedsiębiorczości WPT mówi krótko: to bardzo innowacyjne miejsce.

Jest niezwykłe i jedyne w Polsce. Integruje osoby niepełnosprawne i sprawne, zwłaszcza w sprawach biznesowych. Jestem inkubatorem zachwycona i mam nadzieję, że wiele osób usłyszy o tym miejscu.

Judyta Pożerniuk, z Fundacji Para-NORMAL Activity

Skrzynia – pierwszy w Polsce Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości

W projekt zostało zaangażowanych ponad 30 organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, firm i uczelni wyższych. Wszystko po to, by jego oferta jak najbardziej odpowiadała potrzebom przedsiębiorstw, szczególnie tych prowadzonych przez osoby z niepełnosprawnościami i je zatrudniających. Nazwa Inkubatora nie jest przypadkowa. To, co będzie w tym miejscu, wpisuje się w długoletnią działalność, zmarłego we wrześniu 2020 r. śp. Bartłomieja Skrzyńskiego.

Podczas otwarcie inkubatora odsłonięto mural z wizerunkiem Bartka Skrzyńskiego, autorstwa grupy artystycznej skont.pl. Wzruszona Magdalena Kokot, siostra śp. Bartka Skrzyńskiego powiedziała podczas otwarcia, że to był jeden z ostatnich dużych projektów, w które był zaangażowany.

Inkubator nie powstałby bez śp. Bartka „Skrzyni” Skrzyńskiego. To dzięki jego inicjatywie stworzyliśmy to wyjątkowe miejsce i społeczność, którą łączy wspólna idea budowania lepszego, pozytywnego świata bez barier. To właśnie dla upamiętnienia jego wkładu w nasz projekt, Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości WPT otrzymał nazwę „Skrzynia”.

Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego
Jego wybór na patrona inkubatora to nie lada zobowiązanie. Bartek nie uznawał półśrodków, angażował się zupełnie i całkowicie. Zawsze miał pomysł jak coś usprawnić, ulepszyć i co zrobić, żeby usuwać bariery zarówno te fizyczne, architektoniczne, jak i mentalne. Był tytanem pracy i herosem życia. Mam nadzieję, że również państwu nie zabraknie nigdy siły i motywacji do zmieniania świata dla wszystkich, również dla osób z niepełnosprawnościami, w miejsce bardziej przyjazne i dostępne.

Magdalena Kokot, siostra śp. Bartka Skrzyńskiego

Niepełnosprawność nie jest barierą

Utworzenie Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości zainaugurowano we wrześniu 2020 roku. W jego powstanie bardzo mocno był zaangażowany śp. Bartłomiej Skrzyński, ówczesny dyrektor biura Wrocław bez Barier. Mówił, że jednym z najważniejszych celów projektu jest pokazanie, że niepełnosprawność nie jest barierą ani w zatrudnianiu, ani w podjęciu aktywności zawodowej czy samozatrudnieniu, a współpraca i wzajemna otwartość mogą przynieść dla rynku konkretne korzyści. Sposobem na to ma być m.in. promowanie historii firm i osób, które osiągnęły już sukces.

Liczba takich przykładów stale rośnie, jednak ciągle możemy zrobić więcej. Utworzenie miejsca, w którym będziemy realnie znosić bariery dla rozwoju aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami, jest niezwykle istotnym projektem, wyzwaniem, które stawiamy sobie wspólnie z WPT i partnerami projektu. Wierzę, że nasze działania dotyczące strefy zawodowej osób z niepełnosprawnościami mogą zaktywizować tę część naszego życia społecznego

mówił w 2020 r. Bartłomiej Skrzyński

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia – kompleksowa oferta

Z oferty Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości Skrzynia mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy są w początkowym etapie rozwijania swojej firmy.

 • Przez 5 lat mogą korzystać z eksperckiego wsparcia i infrastruktury WPT na preferencyjnych warunkach.
 • Dodatkowe, specjalistyczne wsparcie, znajdą w Inkubatorze firmy prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami oraz przedsiębiorstwa, które je zatrudniają lub chcą je zatrudnić.
Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia to miejsce, w którym ramię w ramię, bez barier, swoje firmy, kariery mogą rozwijać przedsiębiorcy i specjaliści z różnych branż. To nie tylko w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek, ale też kompleksowa oferta nastawiona na integrację, współpracę i dostępność. W WPT wierzymy, że przyszłość trzeba zaprojektować, m.in. wspierając różne formy przedsiębiorczości. Inkubator jest tego przykładem. Mam nadzieję, że dzięki niemu wszyscy zobaczymy, że świat bez barier, to świat lepszy dla nas wszystkich.

Maciej Potocki, prezes WPT

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia – biura do wynajęcia

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia to przede wszystkim dostępność, którą symbolizuje sam jego logotyp - czyli zapis IIP, skrót od Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości, w języku Braille’a.

W Integracyjnym Inkubatorze Przedsiębiorczości Skrzynia na preferencyjnych warunkach można korzystać z dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami powierzchni biurowych oraz usług doradczo-szkoleniowych.

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia – Centrum Informacji dla osób niepełnosprawnych

W Integracyjnym Inkubatorze Przedsiębiorczości Skrzynia działa Centrum Informacji, dzięki któremu można w jednym miejscu uzyskać informacje na temat podejmowania pracy i zakładania firm przez osoby z niepełnosprawnościami, a także ich zatrudniania. W planach są różnego typu szkolenia i warsztaty.

WPT organizuje też cykl webinarów „Biznes bez barier”, a od czerwca 2021 r. dostępne będą podcasty „Przedsiębiorczość bez barier”, prezentujące historie osób z niepełnosprawnościami, którzy realizują się w życiu zawodowym i prywatnym.

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia – budynek bez barier

Działalność Inkubatora nie byłaby możliwa bez dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jego siedziby, która mieści się w jednym z budynków WPT przy ul. Fabrycznej 16 h we Wrocławiu.

Wrocławski Park Technologiczny zapewnił pełną jej dostępność tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

 • Bezpośrednie otoczenie Inkubatora wyłożone jest specjalną kostką brukową ułatwiającą poruszanie się wózkersom.
 • Przy budynku znajdują się wyznaczone i wyraźnie oznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. W samym budynku znajduje się winda umożliwiająca dotarcie na każde piętro, wyposażona w system głośnomówiący wspierający osoby niedosłyszące oraz przyciski z oznaczeniami w języku Braille'a.
 • Wszystkie drzwi w obiekcie zostały oznaczone żółtymi znacznikami, które ułatwiają poruszanie się osobom słabowidzącym. Każde z pomieszczeń w Inkubatorze oznaczone jest specjalną tabliczką – umieszczone są na niej podstawowe informacje na temat tego, co znajduje się w danym biurze, ich tłumaczenie na język Braille'a oraz identyfikacja poprzez QR kod.
 • Recepcja znajdująca się w Inkubatorze wyposażona jest w pętlę indukcyjną, która ułatwia możliwość porozumiewania się z osobami posiadającymi aparat słuchowy.
 • W recepcji można również skorzystać z aplikacji „Komunikacja bez barier”, pozwalającej na połączenie się z tłumaczem języka migowego. W budynku zainstalowano też system TOTUPOINT, dzięki któremu osoby niewidzące uzyskują jasne informacje, jak poruszać się po wszystkich jego kondygnacjach.
 • Osoby z niepełnosprawnościami mogą pracować w dostosowanych do ich potrzeb biurach, korzystać ze strefy wyciszenia i relaksu oraz spełniających wymogi dostępności łazienek. Na każdym etapie działań pomocą służy im wykwalifikowana kadra WPT, która m.in. przechodzi szkolenia z komunikacji w języku migowym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl