wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Barbara przeszła metamorfozę! Co się zmieniło?
Kliknij, aby powiększyć
Od lewej: Joanna Panciuchin – specjalistka ds. koordynacji miejsca - Barbara, Romana Pomianowska – wicedyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Laura Lempert – specjalistka ds. współpracy z partnerami fot. Oleksandr Poliakovsky
Od lewej: Joanna Panciuchin – specjalistka ds. koordynacji miejsca - Barbara, Romana Pomianowska – wicedyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Laura Lempert – specjalistka ds. współpracy z partnerami

Barbara przy ul. Świdnickiej to od lat znane miejsce spotkań we Wrocławiu. Dzięki swojej lokalizacji w samym centrum miasta jest przestrzenią umożliwiającą naukę, pracę czy organizację wydarzeń kulturalnych. Skorzystać można również z kawiarni, która przeszła niedawno zmiany i zaprasza do spróbowania nowego menu.

Reklama

Kiedyś bar szybkiej obsługi, dziś miejsce spotkań

Barbara jest punktem orientacyjnym na ul. Świdnickiej już od początku lat 60. XX wieku. Taką właśnie nazwę nosił działający tu kultowy bar szybkiej obsługi, popularny szczególnie wśród młodych buntowników, w tym pierwszych wrocławskich hipisów. Lokal zamknął się w latach 90., by odzyskać blask w czasie przygotowań Wrocławia do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Efektowna rewitalizacja przestrzeni, prowadzona według projektu pracowni Major Architekci, zainspirowana została modernistycznymi planami sprzed ponad pół wieku. W toku prac odtworzona została choćby wpuszczająca do wnętrz mnóstwo światła witryna zaprojektowana przez Jerzego Tarnawskiego czy kolumny ozdobione charakterystyczną czarno-białą mozaiką. Dzięki temu w nowoczesnych wnętrzach, umeblowanych pracami współczesnych polskich designerów, wciąż poczuć można klimat czasów, gdy w Barbarze umawiano się na randki przy kremie sułtańskim (możliwe, że pojawi się wkrótce w menu).

Dziś Barbara – główna siedziba Wrocławskiego Instytutu Kultury – łączy w sobie funkcje przestrzeni dla aktywności kulturalnych oraz kawiarni, stanowiąc doskonałe miejsce spotkań w samym sercu miasta.

Nasi stali bywalcy przychodzą tutaj popracować na laptopie, pouczyć się, odpocząć, spotkać ze znajomymi, często też odbyć korepetycje. Dostarczamy im miłą, przyjemną przestrzeń, z dostępem do Internetu i prądu, a teraz też i nową, przystępną cenowo, smaczną ofertę gastronomiczną - już pod nazwą Barbara. 
Romana Pomianowska, wicedyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury

Zmiany w Barbarze. Co nowego?

Kawiarnia pod nazwą Barbara

Jak pewnie wiecie, w Barbarze działała kawiarnia Etno Cafe. Teraz, czas na zmiany.

Istotną zmianą, która nastąpiła kilka dni temu jest zmiana partnera gastronomicznego w naszej przestrzeni. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy konkurs otwarty na oferty i w ramach tego konkursu wyłoniliśmy partnera. Funkcjonujemy pod wspólną nazwą, tym bardziej dokładamy wszelkich starań z obu stron, aby to była fajna, ciekawa współpraca i żeby ta oferta w Barbarze była jak najbardziej odpowiednia temu naszemu miejscu - przede wszystkim przystępna. To miejsce jest kojarzone z historią alternatywną, takim miejscem spotkań i chcemy, żeby takie pozostało. 
Romana Pomianowska, wicedyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury

– Cała Barbara jest dla naszych gości dostępna w tygodniu od godz. 08:00 do 20:00, w sobotę od 08:00 do 20:00, w niedzielę od 08:00 do 21:00. Natomiast mamy też przestrzeń kawiarni, do której serdecznie zapraszamy. Zachęcamy, aby spróbować nowej oferty gastronomicznej, jest w niej zarówno kawa, jak i wypieki, kanapki, tosty czy panini. Na pewno ta oferta będzie się zmieniała, bo na tym nam zależy – dodaje.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Barbara przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu fot. Oleksandr Poliakovsky
Barbara przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu

Wydarzenia dla mieszkańców

W soboty Barbara zaprasza na wykłady lub warsztaty rodzinne (szczegóły poniżej), a w czwartki na cykl darmowych wykładów pod hasłem „Znikające Miasto”, w ramach których uczestnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat stopniowego zanikania różnych elementów przestrzeni Wrocławia. Chodzi tu zarówno o historyczne budynki, jak i obiekty handlowe, przemysłowe czy też miejsca rekreacji i wypoczynku.

Rozpoczęliśmy realizację tego programu w zeszłym roku i myśleliśmy, że potrwa przez rok, ale okazał się takim sukcesem, ludzie tak go polubili, że podjęliśmy decyzję o jego kontynuacji również w tym roku. Pod tym hasłem kryje się przypominanie, budowanie wiedzy o Wrocławiu, którego już nie ma. Przede wszystkim w kontekście architektury, przestrzeni miejskiej, ale też pewnych zjawisk czy miejsc, do których kiedyś chętnie się chodziło.
Joanna Panciuchin, specjalistka ds. koordynacji miejsca - Barbara

Cykl opiera się przede wszystkim na wykładach ułożonych w logikę trzech linii:

  • znikanie w 10-leciach – historia wrocławskiego znikania w poszczególnych 10-leciach. Zacznie się od lat 40. i z miesiąca na miesiąc będzie poszerzać poszukiwania o lata 50., 60. i tak dalej;
  • znikające place – wykłady poświęcone są charakterystycznym dla Wrocławia placom, ich znikaniu oraz przemianom. Będzie mowa m.in. o placach: Legionów, Srebrnym, Grunwaldzkim, Jana Pawła II, Kościuszki, Nowy Targ;
  • znikanie tematyczne – wykłady poświęcone znikaniu w konkretnych obszarach tematycznych. Do tej pory zostały zrealizowane następujące wątki: znikające miasto w dolnośląskich filmach; nieużytki i przejmowanie znikającego miasta przez przyrodę; miejsca rekreacji; gastronomia; queerstorie w Breslau; tramwaje; instytucje kultury w PRL; dansingi, bale, rauty; kontrkultura. Planowane na 2024 tematy: kina studyjne; queerstorie Wrocławia; zakłady przemysłowe; społeczność żydowska; domy towarowe, sklepy, delikatesy; targowiska, bazary, giełdy; porty rzeczne; niezrealizowane wizje miasta; powódź 1997; księgarnie/miejsca literackie; sceny teatralne; dyskoteki/kluby; cmentarze; miejsca sportowe.

Harmonogram wydarzeń w Barbarze

Wykłady pod hasłem „Znikające Miasto”

W lutym:

  • 8.02, godz. 18:00  Znikające miasto: lata 40.; prowadzenie: Joanna Lamparska
  • 15.02, godz. 18:00  To tu! Czyli nieopowiedziane queerstorie Wrocławia; prowadzenie: Piotr Buśko
  • 22.02, godz. 18:00  Bez pracy nie ma kołaczy! Wykład o znikającym wrocławskim przemyśle;  prowadzenie: Iwona Kałuża
  • 29.02, godz. 18:00  Znikające miasto: plac Srebrny; prowadzenie: Mateusz Parużyński

W marcu:

  • 7.03, godz. 18:00  Znikające miasto: lata 50.; prowadzenie: Agnieszka Tomaszewicz
  • 21.03, godz. 18:00  Społeczność, która znikała dwa razy: historia wrocławskich Żydów;  prowadzenie: Urszula Rybicka
  • 28.03, godz. 18:00  Znikające miasto: plac Grunwaldzki; prowadzenie: Łukasz Wojciechowski

Rodzinne soboty w Barbarze

Warsztaty rodzinne z Kasią Bury / Tekturowo. To wielkoformatowe warsztaty plastyczne dla wszystkich, którzy lubią malować, budować, eksperymentować, wzajemnie się inspirować, kooperować oraz współtworzyć. Są to spotkania biletowane, szczegóły tutaj. Harmonogram warsztatów:

  • 17.02, godz. 11:00 i 13:00  Jaki to zwierz?
  • 16.03, godz. 11:00 i 13:00 – Dużo, średnio, minimalnie
  • 27.04, godz. 11:00 i 13:00  Tysiąc odcieni zieleni
  • 25.05, godz. 11:00 i 13:00  Skok w 2124 rok
  • 8.06, godz. 11:00 i 13:00 – Rób co chcesz!

Wykłady rodzinne z Łukaszem Iwaniukiem (biolog–zoolog–chiropterolog)  otwiera przed dziećmi i rodzicami drzwi do niezwykłego świata zwierząt żyjących we Wrocławiu. Są to spotkania biletowane, szczegóły tutaj. Harmonogram wykładów:

  • 24.02, godz. 15:00  Co ty wiesz o szczurach?
  • 23.03, godz. 15:00  Co ty wiesz o lisach?
  • 20.04, godz. 15:00  Co ty wiesz o jeżach?
  • 18.05, godz. 15:00  Co ty wiesz o wiewiórkach?
  • 15.06, godz. 15:00  Co ty wiesz o gołębiach?

A Wy jakie restauracje i kawiarnie polecacie we Wrocławiu? Piszcie na adres redakcja[at]araw.pl. Portal www.wroclaw.pl wspiera lokalne biznesy. Chętnie napiszemy też o nowych miejscówkach.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl