wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Komunikaty i ostrzeżenia
 4. Uwaga, na tych ulicach we Wrocławiu nie będzie wody 1 grudnia [AWARIA, ULICE]

Uwaga, na tych ulicach we Wrocławiu nie będzie wody 1 grudnia [AWARIA, ULICE]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Na zdjęciu widać samochód MPWiK MPWiK
Na zdjęciu widać samochód MPWiK

Awaria wody we Wrocławiu lub planowane przerwy w dostawie wody. Sprawdź, na jakich wrocławskich osiedlach i ulicach jej zabraknie. Poniżej prezentujemy listę miejsc, gdzie planowana jest przerwa w dostawie wody, a także w jakich godzinach można się tego spodziewać. Dowiedz się także, co zrobić, gdy przerwa w dostawie wody jest niezaplanowana – gdzie dzwonić i jak reagować. 

Reklama

Awaria wody Wrocław – gdzie i kiedy planowana jest przerwa w dostawie wody we Wrocławiu?

Z powodu awarii na sieci wodociągowej w dniu 01 grudnia od godz. 08:00 do 18:00 nastąpi przerwa w dostawie wody przy ulicy:

 • Gajowicka 100-114-116, 118-120, 112a, 114-116 

Z powodu prac na sieci wodociągowej w dniu 01 grudnia od godz. 14:00 do 19:00 nastąpi przerwa w dostawie wody przy ulicach:

 • Marcina Kromera 42-44
 • Tadeusza Boya-Żeleńskiego 68-74
Z powodu prac na sieci wodociągowej w dniu 01 grudnia od godz. 15:00 do 20:00 może nastąpić przerwa w dostawie wody przy ulicy:
 • Krucza 39-43

Więcej na stronie MPWiK

Kto dba we Wrocławiu o prawidłowe funkcjonowanie wodociągów?

We Wrocławiu o prawidłowe działanie wodociągów i zapewnienie ciągłości dostaw wody do mieszkań wrocławian dba Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu (MPWiK. Pod obecną nazwą spółka funkcjonuje od 1952 r. MPWiK na bieżąco informuje mieszkańców miasta o awariach i przerwach w dostawie wody we Wrocławiu

Awaria wody i przerwy w dostawie wody – najczęstsze przyczyny

Przerwa w dostawie wody może być spowodowana awarią sieci wodociągowej, ale nie zawsze jest to główny powód. Awaria wody we Wrocławiu to z reguły losowy wypadek, którego często nie da się przewidzieć – nie zawsze wynikiem takiej awarii jest brak dopływu wody do odbiorców, co często czyni usterkę bardzo trudną do zlokalizowania. Czasami utrudniony może być wyłącznie dopływ ciepłej wody.

Do najczęstszych przyczyn awarii wody we Wrocławiu można zaliczyć uszkodzenia przewodów i zbrojenia – ich naprawa wymaga zamknięcia całej sieci. Bardzo często na konkretnych odcinkach odbywają się także planowane z wyprzedzeniem remonty, które mają polepszyć działanie wodociągów. 

Dlaczego w ogóle dochodzi do awarii wody?

Do awarii sieci wodociągowej może dochodzić przede wszystkim z powodu:

 • wad materiałów, z których wykonana jest sieć wodociągowa – mogą one powstawać przy produkcji, transporcie czy podczas montażu elementów,
 • drgań i uderzeń hydraulicznych – powstają one, kiedy przepływ wody nagle zmienia prędkość. To z kolei może doprowadzić do osłabienia, a następnie pęknięcia rur,
 • wieku sieci wodociągowej – im starsza ona jest, tym większe prawdopodobieństwo powstania uszkodzeń,
 • zbyt dużego ciśnienia – ma na to wpływ przede wszystkim ukształtowanie terenu i duże różnice w wysokości, przez to na różnych odcinkach sieci może pojawiać się większe ciśnienie wpływające niekorzystnie na szczelność rurociągu,
 • obciążeń ruchem ulicznym,
 • zmieniających się warunków atmosferycznych.

Co zrobić, gdy zabraknie wody w mieszkaniu?

W razie nieprzewidzianych awarii wody we Wrocławiu, koniecznie trzeba skontaktować się z pogotowiem wodociągowo-kanalizacyjnym, które funkcjonuje przez całą dobę. Awarię wody można zgłosić pod numerem 994. Warto wiedzieć, że pogotowie zajmuje się rozwiązywaniem takich spraw jak:

 • awarie sieci wodociągowych i przyłączy,
 • niskie ciśnienie wody,
 • uszkodzenie wodomierza,
 • zatory kanalizacyjne,
 • awarie przydomomowych przepompowni ścieków i studni kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej.

Zanim zadzwoni się po pomoc, warto przyjrzeć się komunikatom i ostrzeżeniom, które pojawiają się na stronie wroclaw.pl lub MPWiK. Być może problemy z wodą są związane z zaplanowaną przerwą w dostawie. Warto też skontaktować się w pierwszej kolejności z administratorem budynku.

Jeżeli awaria wody we Wrocławiu trwa dłużej niż było to planowane, warto pamiętać, że według prawa można ubiegać się z tego tytułu o bonifikaty. W niektórych przypadkach można się również złożyć wniosek o odszkodowanie. 

Dlaczego nie ma ciepłej wody? 

Brak ciepłej wody w kranie może mieć wiele przyczyn.  Nie zawsze oznacza to awarie sieci wodociągowej. Częstą przyczyną jest zanieczyszczenie sita w baterii kranu. Przeczyszczenie go może naprawić usterkę. Jeżeli jednak to nie pomoże, warto zgłosić problem. 

Po jakim czasie powinna być ciepła woda? 

Nie ma przepisów, które określałyby czas oczekiwania na wodę o określonej temperaturze. Dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić, ile wody musi upłynąć zanim z kranu poleci ciepła woda. Zazwyczaj wystarczy odczekać kilka sekund, jeśli jednak po upływie kilkunastu lub kilkudziesięciu sekund po odkręceniu kurtka wciąż płynie zimna woda to znak, że może nie być ciepłej wody.

Gdzie dzwonić gdy nie ma ciepłej wody?

Jeśli przez dłuższy czas nie ma ciepłej wody w kranie, należy zgłosić ten problem do odpowiednich służb. W takim przypadku należy dzwonić na pogotowie ciepłownicze, czyli pod numer 993. Warto wiedzieć, że ten numer podlega rejonizacji, dlatego zawsze dodzwonimy się do miejsca w którym aktualnie przebywamy. 

Z której strony jest ciepła woda? 

Jeśli instalacja wodna została wykonana prawidłowo, ciepła woda jest z lewej strony, a zimna z prawej. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie przy montażu baterii termostatycznej. Jeśli podłączono ciepłą i zimną wodę odwrotnie, jest to błąd. 

Jak długo może nie być wody?

Czas awarii wody we Wrocławiu w dużej mierze zależy od lokalizacji źródła wycieku – czasami znajduje się ono w trudno dostępnym miejscu. Celem nadrzędnym pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego jest ograniczenie strat wody, a więc szybkie działanie. Awaria wody może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Ile można spóźnić się z rachunkiem za wodę?

Woda odłączana jest od użytkownika po upływie dwóch pełnych okresów rozliczeniowych, w których nie uiścił określonej opłaty. O zaległościach w płatności dłużnik jest zawsze informowany przez dostawcę wody. Warto pamiętać o tym, że pomimo długów żaden mieszkaniec nie może pozostać całkowicie bez wody – przedsiębiorstwo zawsze określa w wezwaniu zastępcze punkty poboru wody. Aby odzyskać wodę wystarczy uregulować dług wraz z odsetkami, uiścić opłatę za ponowne przyłączenie do sieci i złożyć wniosek o przywrócenie dostawy wody. 

Jak przygotować się do przerwy w dostawie wody?

Przede wszystkim warto zadbać o zapas wody w domu. W razie przewidzianej awarii wody we Wrocławiu można napełnić butelki lub baniaki wodą. Warto też mieć zawsze w zanadrzu wodę mineralną w butelkach. Coraz popularniejszym, bardzo ekologicznym sposobem na pozyskanie wody w naturalny sposób jest zbieranie deszczówki, np. poprzez zamontowanie na działce studni. Istnieje również wiele innych sposobów na zebranie deszczówki, choćby zamontowanie zbiornika podziemnego.

Co roku we Wrocławiu ogłaszany jest nabór do projektu Złap deszcz – warto zgłosić się o dofinansowanie do utworzenia specjalnych zbiorników zbierających deszczówkę. W przypadku czasowego zanieczyszczenia wody koniecznie także uzbroić się w specjalny filtr do wody.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl