wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 34°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Awaria i przerwy w dostawie wody we Wrocławiu. Gdzie nie będzie dziś wody? [23 czerwca 2022]

Awaria wody Wrocław. Zobacz, gdzie dziś nie będzie wody. Shutterstock
Awaria wody Wrocław. Zobacz, gdzie dziś nie będzie wody.

Awaria wody we Wrocławiu lub planowane przerwy w dostawie wody. Sprawdź, na jakich wrocławskich osiedlach i ulicach jej zabraknie. Poniżej prezentujemy listę miejsc, gdzie planowana jest przerwa w dostawie wody, a także w jakich godzinach można się tego spodziewać. Dowiedz się także, co zrobić, gdy przerwa w dostawie wody jest niezaplanowana – gdzie dzwonić i jak reagować. 

Reklama

Awaria wody Wrocław – gdzie i kiedy planowana jest przerwa w dostawie wody we Wrocławiu?

22 i 23 czerwca 2022 bez wody we Wrocławiu

Z powodu prowadzenia prac przy usuwaniu awarii na sieci wodociągowej w dniach 22.06.2022 i 23.06.2022 w godzinach od. 08:00 do godz. 14:00 mogą nastąpić krótkotrwałe przerwy w dostawie wody przy ulicy:

Z powodu prac na sieci wodociągowej w dniu 23.06.2022 r. od godz. 09:00 do godz. 11.00 mogą wystąpić przerwy w dostawie wody przy ulicach:

Więcej na stronie MPWiK

Kto dba we Wrocławiu o prawidłowe funkcjonowanie wodociągów?

We Wrocławiu o prawidłowe działanie wodociągów i zapewnienie ciągłości dostaw wody do mieszkań wrocławian dba Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu (MPWiK. Pod obecną nazwą spółka funkcjonuje od 1952 r. MPWiK na bieżąco informuje mieszkańców miasta o awariach i przerwach w dostawie wody we Wrocławiu

Awaria wody i przerwy w dostawie wody – najczęstsze przyczyny

Przerwa w dostawie wody może być spowodowana awarią sieci wodociągowej, ale nie zawsze jest to główny powód. Awaria wody we Wrocławiu to z reguły losowy wypadek, którego często nie da się przewidzieć – nie zawsze wynikiem takiej awarii jest brak dopływu wody do odbiorców, co często czyni usterkę bardzo trudną do zlokalizowania. Czasami utrudniony może być wyłącznie dopływ ciepłej wody.

Do najczęstszych przyczyn awarii wody we Wrocławiu można zaliczyć uszkodzenia przewodów i zbrojenia – ich naprawa wymaga zamknięcia całej sieci. Bardzo często na konkretnych odcinkach odbywają się także planowane z wyprzedzeniem remonty, które mają polepszyć działanie wodociągów. 

Dlaczego w ogóle dochodzi do awarii wody?

Do awarii sieci wodociągowej może dochodzić przede wszystkim z powodu:

Co zrobić, gdy zabraknie wody w mieszkaniu?

W razie nieprzewidzianych awarii wody we Wrocławiu, koniecznie trzeba skontaktować się z pogotowiem wodociągowo-kanalizacyjnym, które funkcjonuje przez całą dobę. Awarię wody można zgłosić pod numerem 994. Warto wiedzieć, że pogotowie zajmuje się rozwiązywaniem takich spraw jak:

Zanim zadzwoni się po pomoc, warto przyjrzeć się komunikatom i ostrzeżeniom, które pojawiają się na stronie wroclaw.pl lub MPWiK. Być może problemy z wodą są związane z zaplanowaną przerwą w dostawie. Warto też skontaktować się w pierwszej kolejności z administratorem budynku.

Jeżeli awaria wody we Wrocławiu trwa dłużej niż było to planowane, warto pamiętać, że według prawa można ubiegać się z tego tytułu o bonifikaty. W niektórych przypadkach można się również złożyć wniosek o odszkodowanie. 

Dlaczego nie ma ciepłej wody? Czy muszę dzwonić po pomoc?

Brak ciepłej wody w kranie nie zawsze oznacza awarie sieci wodociągowej. Częstą przyczyną jest zanieczyszczenie sita w baterii kranu. Przeczyszczenie go może naprawić usterkę. Jeżeli jednak to nie pomoże, warto zgłosić problem. 

Jak długo może nie być wody?

Czas awarii wody we Wrocławiu w dużej mierze zależy od lokalizacji źródła wycieku – czasami znajduje się ono w trudno dostępnym miejscu. Celem nadrzędnym pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego jest ograniczenie strat wody, a więc szybkie działanie. Awaria wody może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Ile można spóźnić się z rachunkiem za wodę?

Woda odłączana jest od użytkownika po upływie dwóch pełnych okresów rozliczeniowych, w których nie uiścił określonej opłaty. O zaległościach w płatności dłużnik jest zawsze informowany przez dostawcę wody. Warto pamiętać o tym, że pomimo długów żaden mieszkaniec nie może pozostać całkowicie bez wody – przedsiębiorstwo zawsze określa w wezwaniu zastępcze punkty poboru wodyAby odzyskać wodę wystarczy uregulować dług wraz z odsetkami, uiścić opłatę za ponowne przyłączenie do sieci i złożyć wniosek o przywrócenie dostawy wody. 

Jak przygotować się do przerwy w dostawie wody?

Przede wszystkim warto zadbać o zapas wody w domu. W razie przewidzianej awarii wody we Wrocławiu można napełnić butelki lub baniaki wodą. Warto też mieć zawsze w zanadrzu wodę mineralną w butelkach. Coraz popularniejszym, bardzo ekologicznym sposobem na pozyskanie wody w naturalny sposób jest zbieranie deszczówki, np. poprzez zamontowanie na działce studni. Istnieje również wiele innych sposobów na zebranie deszczówki, choćby zamontowanie zbiornika podziemnego. Co roku we Wrocławiu ogłaszany jest nabór do projektu Złap deszcz – warto zgłosić się o dofinansowanie do utworzenia specjalnych zbiorników zbierających deszczówkę. W przypadku czasowego zanieczyszczenia wody koniecznie także uzbroić się w specjalny filtr do wody.

Reklama