Śmigłowce mogą latać zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki specjalnemu wyposażeniu w: System Obserwacji Lotniczej (SOL) ze specjalną głowicą optoelektroniczną, system rejestracji i transmisji obrazu oraz sterowany reflektor olśniewający.
- Policyjni lotnicy wspólnie z funkcjonariuszami ruchu drogowego monitorować będą z powietrza sytuację na drogach i reagować na niebezpieczne zachowania uczestników ruchu – chwali się polska policja.
Aż cztery nowoczesne śmigłowce trafiły do Polski. Jeden z nich będzie we Wrocławiu
Za blisko 170 mln zł (część pieniędzy pochodziła z funduszy europejskich) polska policja kupiła cztery śmigłowce Bell-407GXi
- Do tej pory dwa Belle-407GXi stacjonowały w Warszawie, a jeden w Poznaniu. Teraz tego typu śmigłowce eksploatowane będą również w Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie – informuje insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji i dodaje:
- Zakupione w ramach projektu śmigłowce wyposażone są w dodatkowy zbiornik paliwa, co umożliwi lotnikom pokonanie około 700 km, czyli tym samym zdecydowanie zwiększy ich obszar działania, a ponadto podczas realizacji np. zadań patrolowych pozwoli na utrzymanie maszyny w powietrzu nawet powyżej 3,5 godziny.
Dzięki tej nowej maszynie ma być bezpieczniej
Nowe śmigłowce Bell-407GXi wraz z maszynami zakupionymi w ciągu ostatnich czterech lat stanowią jedną z najnowocześniejszych flot lotniczych nie tylko w kraju, ale i Europie. Dzięki nim policyjni lotnicy wspólnie z policjantami ruchu drogowego zwiększą skuteczność działań policji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
- Przez 25 lat służby w policji miałem okazję korzystać w swojej pracy ze wszystkich typów policyjnych śmigłowców - mówi podinsp. Arkadiusz Król z polskiej policji i dodaje:
- To było całe spektrum wspólnych działań policjantów ruchu drogowego z lotnikami z Zarządu Lotnictwa Policji, poczynając od patrolowania dróg, szczególnie w długie weekendy, przez policyjne zabezpieczenia imprez masowych, sportowych (meczów, maratonów), zgromadzeń a kończąc na nadzorze z powietrza podczas zabezpieczenia wizyt osób ochranianych przez SOP, np. prezydenta USA. W takich sytuacjach policyjny śmigłowiec typu Bell-407GXi z Systemem Obserwacji Lotniczej jest nieoceniony.
Bat na piratów drogowych
Śmigłowiec z systemem SOL bardzo dobrze sprawdza się też przy działaniach dotyczących nielegalnych wyścigów. Wyposażony w kamerę z termowizją oraz system rejestracji i transmisji obrazu pozwala dowódcy skutecznie kierować akcją czy operacją monitorując sytuację w czasie rzeczywistym z perspektywy śmigłowca.
- Wiele razy byliśmy świadkami, że kierujący, gdy nas najpierw usłyszał, a następnie zobaczył, zdecydowanie zwolnił i jechał dalej zgodnie z przepisami. Takiego efektu prewencyjnego nie jest w stanie uzyskać dron czy oznakowany radiowóz policyjny. Do pewnych zadań śmigłowiec jest niezastąpiony - dodaje podkom. Mariusz Rydz z policji.
Rok 2024 - smutne statystyki
Od początku tego roku roku 1778 osób zginęło na polskich drogach. Każda z tych ofiar to także tragedia ich rodzin.
- Ta liczba wskazuje jednoznacznie, jak niezwykle ważny jest ten projekt. Podkreślam to bardzo mocno, bo nadzoruję pion prewencji, w tym Lotnictwo Policji. Otrzymaliśmy kolejne narzędzia, które pozwolą na monitorowanie sytuacji na polskich drogach i zwiększą bezpieczeństwo w ruchu drogowym z powietrza – podkreślił nadinsp. Roman Kuster, zastępca Komendanta Głównego Policji.
Po zakończeniu procesu rejestracji maszyny będą mogły być wykorzystywane przez policjantów w służbie m.in. do:
- monitorowania i nadzorowania ruchu drogowego na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz granicach dużych aglomeracji miejskich;
- ujawniania i koordynowania działań związanych z nielegalnymi wyścigami i przejawami „piractwa drogowego”;
- sporządzania dokumentacji wizyjnej z miejsc katastrof, wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń;
- prowadzenia i koordynacji działań pościgowych za sprawcami wypadków drogowych oraz innych przestępstw o charakterze kryminalnym.
Tekst: mł. insp. Anna Kędzierzawska.
Film: sierż. szt. Tomasz Lis, sierż. szt. Kamil Kłeczek z BKS KGP
Źródło: polska policja