wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ale historia! Zobacz, kim była matka książąt wrocławskich (ZDJĘCIA, FILM)
Kliknij, aby powiększyć
W kółku - na budynku plebanii kościoła św. Wincentego i św. Jakuba przy wrocławskim pl. Nankiera zobaczymy dziewiętnastowieczną figurę księżnej Anny. Często mylona jest ze św. Jadwigą, której atrybutem jest model kościoła. Zdjęcie główne - jeszcze w trakcie budowy w krypcie kościoła św. Wincentego i św. Jakuba spoczęło ciało bohatera spod Legnicy – Henryka II Pobożnego fot. Juliusz Woźny
W kółku - na budynku plebanii kościoła św. Wincentego i św. Jakuba przy wrocławskim pl. Nankiera zobaczymy dziewiętnastowieczną figurę księżnej Anny. Często mylona jest ze św. Jadwigą, której atrybutem jest model kościoła. Zdjęcie główne - jeszcze w trakcie budowy w krypcie kościoła św. Wincentego i św. Jakuba spoczęło ciało bohatera spod Legnicy – Henryka II Pobożnego

Anna Przemyślidka potrafiła w sprawach naprawdę istotnych postawić na swoim. Była osobą radosną. Lubiła stroić się dla męża – nosiła kosztowne szaty z purpury i jedwabiu. Przecież była królewną, na praskim dworze przywykła do luksusu. Potworna tragedia, śmierć męża w walce z Mongołami, zdruzgotała jej życie, gdy miała 37 lat, a jednak nie złamała tej dzielnej kobiety.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

W pełni zasłużyła na tytuł matki książąt – miała prawdopodobnie 15 dzieci, dziewięcioro z nich dożyło pełnoletności. Jej małżeństwo było najpewniej bardzo szczęśliwe. Św. Jadwiga co prawda naciskała na młodych, aby zaczęli praktykować, podobnie jak ona wstrzemięźliwość małżeńską, jednak liczne potomstwo świadczy, iż Anna, z aktywnym udziałem Henryka, ani myślała zastosować się do życzeń surowej teściowej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: W kościele św. Klary znajduje się prawdziwe mauzoleum Piastów wrocławskich Fot. Juliusz Woźny
W kościele św. Klary znajduje się prawdziwe mauzoleum Piastów wrocławskich

Ciało bez głowy

Rok 1241 na zawsze odmienił jej życie. Wyobraźmy sobie obydwie kobiety – św. Jadwigę i jej synową księżną Annę, poszukujące na pobojowisku na Legnickim Polu ciała Henryka II i znajdujące je - odarte z szat i pozbawione głowy... Książę został pochowany w ufundowanym niewiele wcześniej przez niego i księżną Annę kościele franciszkanów pod wezwaniem św. Wincentego i Jakuba.

Księżna Anna przywdziała mnisi strój, ścięła włosy, zamieszkała przy wspomnianym klasztorze franciszkanów, stojącym przy dzisiejszym Placu Nankiera. Ten obszar we Wrocławiu określany mianem kurii książęcych był prywatną własnością władców Wrocławia. Anna ufundowała obok wspomnianego kościoła klasztor klarysek, a nieopodal klasztor - Szpitalników z Czerwona Gwiazdą – dziś znajduje się tam Zakład Narodowy imienia Ossolińskich.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Nagrobek księżnej Anny, żony Henryka II Pobożnego Fot. Juliusz Woźny
Nagrobek księżnej Anny, żony Henryka II Pobożnego

Nosili ją na krześle

Prowadząc tak żywą działalność fundacyjną znajdowała jeszcze czas na aktywność na gruncie polityki. Posiadała własną pieczęć, próbowała łagodzić gwałtowne konflikty między synami i wnukami, którzy walczyli o władzę i ziemie prawdziwie gangsterskimi metodami. Być może gdyby nie interwencje księżnej byłoby jeszcze gorzej...

Księżna-wdowa bardzo lubiła towarzystwo klarysek. Wielokrotnie  je odwiedzała i ucztowała z nimi „z wielką wesołością”, jak zanotował kronikarz. Działo się to nawet w czasie, gdy zaawansowana choroba gośćcowa uniemożliwiła jej chodzenie. Dzielna księżna kazała się nosić na krześle do swoich ulubionych klarysek, byle spędzić czas w miłym towarzystwie. Miała charakter!

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Klasztor klarysek (obecnie Urszulanek) ufundowany przez księżnę Annę Fot. Juliusz Woźny
Klasztor klarysek (obecnie Urszulanek) ufundowany przez księżnę Annę

Księżniczki pod posadzką kaplicy

Zmarła w roku 1265. Była pierwszą osobą, która została pochowana w kaplicy św. Jadwigi przy klasztorze klarysek. W roku 1857 biskup Henryk Förster dokonał uroczystego przeniesienia jej doczesnych szczątków z drewnianej trumny do trumny szklanej, wykonanej techniką witrażową z elementów szklanych spojonych ołowiem. W tej samej świątyni znalazło swoje miejsce wiecznego spoczynku także trzech wrocławskich książąt, będących w kolejnych pokoleniach potomkami księżnej Anny.  Jej syn - Henryk III Biały, jej wnuk - Henryk V Gruby oraz jej prawnuk - Henryk VI Dobry, ostatni z wrocławskich książąt.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Urna z sercem Karoliny Piastówny czyli Charlotty von Liegnitz-Brieg-Wohlau nad wejściem do mauzoleum Fot. Juliusz Woźny
Urna z sercem Karoliny Piastówny czyli Charlotty von Liegnitz-Brieg-Wohlau nad wejściem do mauzoleum

Pod posadzką tej kaplicy spoczęło też kilkanaście księżniczek. Niektóre z nich były opatkami klasztoru klarysek. W tym miejscu znalazło się też serce ostatniej Piastówny – Karoliny, księżniczki legnicko-brzeskiej. Była ostatnią z rodu Piastów. Wyszła za mąż z wielkiej miłości, nie licząc się z opinią rodziny. Co więcej, aby małżeństwo z katolikiem Fryderykiem von Szlezwik-Holsztyn z dynastii Oldenburgów było możliwe księżniczka dokonała konwersji na katolicyzm.

Niestety, małżeństwo nie okazało się szczęśliwe i w osiem lat po ślubie doszło do separacji. Tym niemniej Karolina, jako katoliczka, po swojej śmierci bez żadnych przeszkód została pochowana w Trzebnicy tuż obok grobowca św. Jadwigi. Zgodnie z wolą spadkobierców serce księżniczki, umieszczone zostało w urnie pięknie wyeksponowanej w aediculi - prześwicie nad wejściem do piastowskiego mauzoleum.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl