wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Wyjątkowe miejsce we Wrocławiu. Zobaczcie "Golgotę Wschodu" (WROCŁAWSKIE HITSTORIE)
Wystawa "Golgota Wschodu". ul. Edwarda Wittiga 10 we Wrocławiu fot. Juliusz Woźny
Wystawa "Golgota Wschodu". ul. Edwarda Wittiga 10 we Wrocławiu

„Nad rzekami Babilonu – tam myśmy siedzieli i płakali, kiedyśmy wspominali Syjon.” Psalm 137 to lament Narodu Wybranego w niewoli babilońskiej. Narodu tęskniącego za ojczyzną. Ten fragment doskonale opisuje stan ducha zesłańców, wygnanych na Sybir, tysiące kilometrów od Polski.

Reklama

W roku 1988 odważna dziennikarka Radia Wrocław, Urszula Lubecka postanowiła zaprosić do gmachu Radia Wrocław mieszkających na Dolnym Śląsku  Sybiraków. Na jej apel odpowiedziało niemal 500 zesłańców. Większość z nich zapisała się do reaktywowanego po wielu latach Związku Sybiraków. Pod koniec lat 80., po kilkudziesięciu latach milczenia, o Polakach wywiezionych na Sybir znów można było o nich mówić w przestrzeni społecznej.

Golgota Wschodu - dokumenty, fotografie i artefakty przywiedzione z Sybiru

Sybiracy zwrócili się o wsparcie do ojca Stanisława Golca, redemptorysty, proboszcza parafii p.w. Matki Bożej Pocieszenia we Wrocławiu. Skupione wokół tego miejsca osoby i organizacje rozpoczęły tworzenie wyjątkowego miejsca – Sanktuarium Golgoty Wschodu, w którym znalazły się Znaki Pamięci i Panteon Pamięci. Sybiracy, Rodziny Katyńskie i inne organizacje kombatanckie powołały do istnienia w 2003 raku Izbę Pamięci, w której zgromadzono pamiątki – dokumenty, fotografie i artefakty przywiedzione z Sybiru.

Dzięki trwającej od kilkunastu lat współpracy władz Związku Sybiraków z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” Izba Pamięci została przebudowana, dzięki czemu można tam obecnie oglądać nowoczesną, multimedialną wystawę scenograficzną. Ekspozycja obejmująca 260 metrów kwadratowych poświęcona jest relacjom polsko-rosyjskim w kontekście zesłań na Sybir. Tu trzeba dodać niezwykle istne rozróżnienie. W języku polskim Syberia to kraina geograficzna w Rosji, rozciągająca się od Uralu do Oceanu Spokojnego.

Miliony Polaków, którzy przez kilkaset lat trafiały do lodowego piekła

Natomiast Sybir w polskiej tradycji to miejsca na terenie Rosji do których reżim carski a potem komunistyczne zsyłały karnie Polaków poczynając od XVII, choć są i tacy historycy, którzy uznają, że pierwszymi zesłańcami byli żołnierze króla Stefana Batorego, którzy trafili do rosyjskiej niewoli podczas wojen z Moskwą i zostali wysłani na wschód. W Polsce „ludowej” miliony Polaków, którzy przez kilkaset lat trafiały do lodowego piekła, zostały skazane na dodatkowy rodzaj zesłania - mieli zostać  zapomniani.

Ekspozycja obecnie składa się z dwóch przestrzeni. Pierwsza poświęcona jest tematyce kilkusetletnich represji carskich na terenie zaboru rosyjskiego, skutkujących zsyłkami.  Sekcja druga, znacznie większa, dotyczy wypędzeń i deportacji w trakcie II wojny światowej, a także po niej. Trudno to sobie wyobrazić, ale po roku 1945 nadal przymusowo wywożono Polaków na Sybir z terenów formalnie niepodległej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

W 1951 deportowano ponad tysiąc „andersowców” (z rodzinami było to ponad 4,5 tysiąca osób), którzy niespełna dziesięć lat wcześniej wyrwali się z piekła Gułagu, a potem przyjechali z Zachodu do „wolnej” Polski, licząc na łagodne potraktowanie przez władze w Moskwie. Powracali do Polski jeszcze w 1955 roku...

Wystawa „Golgota Wschodu”, ul. Edwarda Wittiga 10

 • Godziny otwarcia:
 • wtorek-czwartek: godz. 9.00-15.00
 • piątek: godz. 11.00-17.00
 • Sobota-niedziela: godz. 10.00-16.00
 • Język zwiedzania: polski, angielski
 • Rezerwacje grup i zajęć edukacyjnych: e-mail: golgota (at) zajezdnia.org lub pod numerem 534 526 517
 • Więcej informacji: www.golgota.zajezdnia.org
 • Wstęp na wystawę jest bezpłatny aż do 30 września.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl