wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wyjątkowe miejsce we Wrocławiu. Zobaczcie "Golgotę Wschodu" (WROCŁAWSKIE HITSTORIE)

„Nad rzekami Babilonu – tam myśmy siedzieli i płakali, kiedyśmy wspominali Syjon.” Psalm 137 to lament Narodu Wybranego w niewoli babilońskiej. Narodu tęskniącego za ojczyzną. Ten fragment doskonale opisuje stan ducha zesłańców, wygnanych na Sybir, tysiące kilometrów od Polski.

Reklama

W roku 1988 odważna dziennikarka Radia Wrocław, Urszula Lubecka postanowiła zaprosić do gmachu Radia Wrocław mieszkających na Dolnym Śląsku  Sybiraków. Na jej apel odpowiedziało niemal 500 zesłańców. Większość z nich zapisała się do reaktywowanego po wielu latach Związku Sybiraków. Pod koniec lat 80., po kilkudziesięciu latach milczenia, o Polakach wywiezionych na Sybir znów można było o nich mówić w przestrzeni społecznej.

Golgota Wschodu - dokumenty, fotografie i artefakty przywiedzione z Sybiru

Sybiracy zwrócili się o wsparcie do ojca Stanisława Golca, redemptorysty, proboszcza parafii p.w. Matki Bożej Pocieszenia we Wrocławiu. Skupione wokół tego miejsca osoby i organizacje rozpoczęły tworzenie wyjątkowego miejsca – Sanktuarium Golgoty Wschodu, w którym znalazły się Znaki Pamięci i Panteon Pamięci. Sybiracy, Rodziny Katyńskie i inne organizacje kombatanckie powołały do istnienia w 2003 raku Izbę Pamięci, w której zgromadzono pamiątki – dokumenty, fotografie i artefakty przywiedzione z Sybiru.

Fragment wystawy Juliusz Woźny
Fragment wystawy

Dzięki trwającej od kilkunastu lat współpracy władz Związku Sybiraków z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” Izba Pamięci została przebudowana, dzięki czemu można tam obecnie oglądać nowoczesną, multimedialną wystawę scenograficzną. Ekspozycja obejmująca 260 metrów kwadratowych poświęcona jest relacjom polsko-rosyjskim w kontekście zesłań na Sybir. Tu trzeba dodać niezwykle istne rozróżnienie. W języku polskim Syberia to kraina geograficzna w Rosji, rozciągająca się od Uralu do Oceanu Spokojnego.

Miliony Polaków, którzy przez kilkaset lat trafiały do lodowego piekła

Natomiast Sybir w polskiej tradycji to miejsca na terenie Rosji do których reżim carski a potem komunistyczne zsyłały karnie Polaków poczynając od XVII, choć są i tacy historycy, którzy uznają, że pierwszymi zesłańcami byli żołnierze króla Stefana Batorego, którzy trafili do rosyjskiej niewoli podczas wojen z Moskwą i zostali wysłani na wschód. W Polsce „ludowej” miliony Polaków, którzy przez kilkaset lat trafiały do lodowego piekła, zostały skazane na dodatkowy rodzaj zesłania - mieli zostać  zapomniani.

Eksponaty na wystawie "Golgota Wschodu" Juliusz Woźny
Eksponaty na wystawie "Golgota Wschodu"

Ekspozycja obecnie składa się z dwóch przestrzeni. Pierwsza poświęcona jest tematyce kilkusetletnich represji carskich na terenie zaboru rosyjskiego, skutkujących zsyłkami.  Sekcja druga, znacznie większa, dotyczy wypędzeń i deportacji w trakcie II wojny światowej, a także po niej. Trudno to sobie wyobrazić, ale po roku 1945 nadal przymusowo wywożono Polaków na Sybir z terenów formalnie niepodległej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

W 1951 deportowano ponad tysiąc „andersowców” (z rodzinami było to ponad 4,5 tysiąca osób), którzy niespełna dziesięć lat wcześniej wyrwali się z piekła Gułagu, a potem przyjechali z Zachodu do „wolnej” Polski, licząc na łagodne potraktowanie przez władze w Moskwie. Powracali do Polski jeszcze w 1955 roku...

Wystawa „Golgota Wschodu”, ul. Edwarda Wittiga 10

  • Godziny otwarcia:
  • wtorek-czwartek: godz. 9.00-15.00
  • piątek: godz. 11.00-17.00
  • Sobota-niedziela: godz. 10.00-16.00
  • Język zwiedzania: polski, angielski
  • Rezerwacje grup i zajęć edukacyjnych: e-mail: golgota (at) zajezdnia.org lub pod numerem 534 526 517
  • Więcej informacji: www.golgota.zajezdnia.org
  • Wstęp na wystawę jest bezpłatny aż do 30 września.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama