wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Akcja „Wrocławski Znicz Pamięci”. Przewodniczący Rady Miejskiej i radni upamiętnili znanych wrocławian
Kliknij, aby powiększyć
na zdjęciu Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia składa znicz w kaplicy rajców w bazylice św. Elżbiety fot. UMW
na zdjęciu Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia składa znicz w kaplicy rajców w bazylice św. Elżbiety

Przewodniczący Rady Miejskiej Sergiusz Kmiecik wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej złożyli we wtorek 31 października okolicznościowe wieńce w Kaplicy Rajców Miejskich Wrocławia w bazylice św. Elżbiety. Dzień wcześniej radni odwiedzili cmentarz Grabiszyński i w ramach akcji „Wrocławski Znicz Pamięci” odwiedzili groby zasłużonych wrocławian.

Reklama

Wrocławski Znicz Pamięci – dla rajców i honorowych obywateli

Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik oraz radni Jarosław Krauze i Paweł Karpiński złożyli wieńce i zapalili znicze w kaplicy rajców w bazylice św. Elżbiety. Modlitwę odmówił ks. porucznik Tomasz Miencicki.  

Radni Rady Miejskiej Wrocławia pracują na sali sesyjnej pod hasłem Być narodowi użytecznym. Dziś wspominamy dawnych radnych w kaplicy pod tablicą z napisem Zawsze wiernie służyć miastu. Obchodzimy dzień Wszystkich Świętych w dwóch etapach. Pierwszy to złożenie wieńców i zapalenie zniczy w miejscu pamięci, kaplicy poświęconej rajcom miejskim w bazylice św. Elżbiety, drugi to odwiedzanie, w ramach Wrocławskiego Znicza Pamięci, tych miejsc, gdzie spoczywają radni, m.in. pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej, prof. Stanisław Miękisz, ale też, gdzie pochowani są honorowi obywatele Wrocławia. Jako Rada Miejska Wrocławia czcimy pamięć osób, które budowały nasze miasto, a podjęte przez nich przed laty decyzje przyczyniły się do tego, że Wrocław jest dziś tak wspaniałym miastem.
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Kaplica Rajców Miejskich Wrocławia w bazylice św. Elżbiety

To średniowieczna kaplica rodu von Dompnig, nad którą od 4 czerwca 2005 r. Rada Miejska Wrocławia objęła patronat. Co ciekawe, w historii to miejsce zawsze było poświęcone pamięci wybitnych członków Rady Miejskiej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Kwiaty przed ołtarzem w kaplicy rajc&oacute;w</p> fot. UMW
Kwiaty przed ołtarzem w kaplicy rajców

Tu znajdował się niegdyś obraz, na którym jeden z wrocławskich rajców Jan Mohrenberg ukazany został wraz z całą swoją rodziną na tle panoramy Wrocławia. Współrządzone przez niego miasto było bowiem największą dumą patrycjusza, jako jego reprezentant czuł się też za nie w pełni odpowiedzialny.

Obecnie patroni tego miejsca za opiekuna obrali Św. Jana Ewangelistę, a w słynnym witrażu kaplicy przedstawiony jest wizerunek Świętego Jana Pawła II.

Witraż, ufundowany został przez Prezydenta i Radę Miejską Wrocławia. Poświęcony został 31 maja 2007 r. przez księdza Arcybiskupa Mariana Gołębiowskiego, Metropolitę Wrocławskiego.

Witraż w kaplicy rajców z wizerunkiem Jana Pawła II

Dzieło projektu Barbary Idzikowskiej i Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Wiąże się z nim równie niezwykła historia wokół wizyty papieża Jana Pawła II we Wrocławiu w 1997 roku na Kongresie Eucharystycznym.

Przejeżdżając papa mobile obok kościoła św. Elżbiety papież poprosił, by zatrzymać się przy świątyni, wysiadł i przeszedł pomodlić się w środku. Ten moment uwiecznił na fotografii Eugeniusz Get-Stankiewicz z okna swojej pracowni w kamieniczce „Jaś’”

Siedem lat później, kiedy Jan Paweł II zmarł olbrzymia fotografia Geta stanęła przed kościołem św. Elżbiety, a wokół ludzie pozostawiali znicze.

W 2007 roku Get wspólnie z Barbarą Idzikowską, artystą zajmującą się szkłem artystycznym, stworzyli wyjątkowy witraż – wizerunek papieża ze zdjęcia odtworzony na 16 osobnych kwaterach połączonych ołowianymi elementami, w których szkło udało się połączyć z wypukłym rysunkiem (Barbara Idzikowska nie tworzy klasycznych witraży, ale kratkę ze zgrzewanych ze sobą prętów szklanych).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Słynny witraż z wiezrunkiem Jana Pawła II w kaplicy rajc&oacute;w</p> fot. UMW
Słynny witraż z wiezrunkiem Jana Pawła II w kaplicy rajców

Pod portretem jana Pawła II znalazło się też miejsce na kolorowe płomyki, czyli odwzorowanie świec, jakie w 2005 roku płonęły pod kościołem św. Elżbiety.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl