Kompleks akademików Uniwersytetu Wrocławskiego, usytuowany prostopadle do osi placu Grunwaldzkiego, jest dziełem znanego małżeństwa architektów - Krystyny i Mariana Barskich, którym Wrocław zawdzięcza także wiele innych budynków, m.in. Instytut Chemii UWr czy Instytut Matematyki tej uczelni.
Domy studenckie Kredka i Ołówek zostały przez nich zaprojektowane w stylu modernizmu latach 1975-1982, na zlecenie Zarządu Inwestycji Szkół Wyższych. Ze względu na charakterystyczny kształt bryły zyskały nazwę Kredki i Ołówka (przy okazji przypominamy, że w piątek 22 listopada, według kalendarza świąt nietypowych, obchodzony jest Dzień Kredki).
Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia akademików Kredka i Ołówek:
Kredka jest wyższa - mierzy 85 metrów i ma 24 kondygnacje (znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 69), Ołówek niższy - ma 70 metrów i 19 kondygnacji (pl. Grunwaldzki 30).
Akademiki, w których znajdują się moduły z 2- i 3-osobowymi pokojami (z kuchnią i łazienką), a na ostatnich kondygnacjach dwupoziomowe pokoje z antresolą, przez lata były marzeniem wielu studentów i uchodziły za jedne z najlepszych i najbardziej pożądanych domów studenckich w mieście. Barscy zaprojektowali tu również przestrzenie przeznaczone na klub z bufetem, pokój TV, siłownię i pokoje do nauki. W 1992 r. budynki zdobyły Nagrodę II stopnia Ministra Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej.
Ten widok zapiera dech
Z okien akademików rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto, m.in. na pl. Grunwaldzki i inne charakterystyczne modernistyczne budynki Wrocławia - słynne "sedesowce", czyli popularny Manhattan, zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak.
- W latach 90. XX w. mieszkałam w Kredce przez trzy lata i to były epickie czasy - opowiada Anna, która studiowała wówczas polonistykę na UWr. - Nie muszę chyba dodawać, że akademik był wówczas bardzo pożądany przez studentów uniwersytetu, dostałam tam miejsce, bo pobliska Dwudziestolatka była wtedy w remoncie. Przez rok mieszkałam na 13. piętrze, a potem na 17. Atmosfera była świetna, wszędzie blisko, a widok na panoramę miasta zjawiskowy.
Poniżej możecie zobaczyć grafikę z Kredką i Ołówkiem, która powstała w ramach internetowego projektu "Wrocławiaki". Tak młodzi architekci promują w sieci „dobre budynki Wrocławia”.
Więcej o samym projekcie przeczytacie w tekście poniżej:
O architektach
Krystyna Barska (ur. w 1925 r. w Czarnocinie, zm. 1999 r. we Wrocławiu) i Marian Barski (ur. 1927 r. w Lesznie, zm. 2005 r. we Wrocławiu) to małżeństwo architektów wspólnie działających po II wojnie światowej we Wrocławiu. Ich projekty wpisują się w nurt powojennego modernizmu, a od lat 90. XX w. - postmodernizmu.
Wspólnie zaprojektowali m.in. te wrocławskie budynki:
- Wydział Weterynarii Wyższej Szkoły Rolniczej, pl. Grunwaldzki 47-51, zaprojektowany w latach 1957-1964, wspólnie z Adamem Tyczkowskim, Leszkiem Zdekiem i Bolesławem Rutką; realizacja otrzymała w 1964 roku Nagrodę Ministra BiPMB III stopnia.
- Siedzibę Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Grunwaldzki 2, zaprojektowaną w latach 1965-1969, wzniesioną w latach 1968-1970.
- Instytut Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (w tym Audytorium) - powstał w latach 1968-1971.
- Siedzibę Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej (C-7), pl. Grunwaldzki 11, zaprojektowaną w latach 1969-1973, wzniesioną w 1981.