wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Oto Kredka i Ołówek, najwyższe akademiki Wrocławia

Pierwszy był 19-kondygnacyjny Ołówek, ukończony w 1989 roku, dwa lata później pojawiła się o pięć kondygnacji wyższa Kredka. Modernistyczne akademiki Uniwersytetu Wrocławskiego, z charakterystycznymi, strzelistymi dachami, wzięły swoje nazwy właśnie od tego charakterystycznego kształtu przyborów do rysowania. Do dziś należą do najbardziej rozpoznawalnych budynków Wrocławia.

Reklama

Kompleks akademików Uniwersytetu Wrocławskiego, usytuowany prostopadle do osi placu Grunwaldzkiego, jest dziełem znanego małżeństwa architektów - Krystyny i Mariana Barskich, którym Wrocław zawdzięcza także wiele innych budynków, m.in. Instytut Chemii UWr czy Instytut Matematyki tej uczelni.

Domy studenckie Kredka i Ołówek zostały przez nich zaprojektowane w stylu modernizmu latach 1975-1982, na zlecenie Zarządu Inwestycji Szkół Wyższych. Ze względu na charakterystyczny kształt bryły zyskały nazwę Kredki i Ołówka (przy okazji przypominamy, że w piątek 22 listopada, według kalendarza świąt nietypowych, obchodzony jest Dzień Kredki).

Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia akademików Kredka i Ołówek:

<p>Akademiki Kredka (z lewej)&nbsp; i Oł&oacute;wek (z prawej). Ich nazwy pochodzą o charakterystycznego kształtu bryły, przypominającego przybory do rysowania.</p> Oleksandr Poliakovsky
Akademiki Kredka (z lewej)  i Ołówek (z prawej). Ich nazwy pochodzą o charakterystycznego kształtu bryły, przypominającego przybory do rysowania.

Kredka jest wyższa - mierzy 85 metrów i ma 24 kondygnacje (znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 69), Ołówek niższy - ma 70 metrów i 19 kondygnacji (pl. Grunwaldzki 30). 

Akademiki, w których znajdują się moduły z 2- i 3-osobowymi pokojami (z kuchnią i łazienką), a na ostatnich kondygnacjach dwupoziomowe pokoje z antresolą, przez lata były marzeniem wielu studentów i uchodziły za jedne z najlepszych i najbardziej pożądanych domów studenckich w mieście. Barscy zaprojektowali tu również przestrzenie przeznaczone na klub z bufetem, pokój TV, siłownię i pokoje do nauki. W 1992 r. budynki zdobyły Nagrodę II stopnia Ministra Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej.

<p>Akademiki Kredka i Oł&oacute;wek w trakcie budowy, rok 1983, zdjęcie z lotu ptaka. Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu.</p> Tadeusz Drankowski/zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu
Akademiki Kredka i Ołówek w trakcie budowy, rok 1983, zdjęcie z lotu ptaka. Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Ten widok zapiera dech

Z okien akademików rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto, m.in. na pl. Grunwaldzki i inne charakterystyczne modernistyczne budynki Wrocławia - słynne "sedesowce", czyli popularny Manhattan, zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak.

<p>Widok z akademika Kredka na pl. Grunwaldzki, w oddali widać też Sky Tower</p> Tomasz Hołod
Widok z akademika Kredka na pl. Grunwaldzki, w oddali widać też Sky Tower

- W latach 90. XX w. mieszkałam w Kredce przez trzy lata i to były epickie czasy - opowiada Anna, która studiowała wówczas polonistykę na UWr. - Nie muszę chyba dodawać, że akademik był wówczas bardzo pożądany przez studentów uniwersytetu, dostałam tam miejsce, bo pobliska Dwudziestolatka była wtedy w remoncie. Przez rok mieszkałam na 13. piętrze, a potem na 17. Atmosfera była świetna, wszędzie blisko, a widok na panoramę miasta zjawiskowy.

Poniżej możecie zobaczyć grafikę z Kredką i Ołówkiem, która powstała w ramach internetowego projektu "Wrocławiaki". Tak młodzi architekci promują w sieci „dobre budynki Wrocławia”.

<p>Grafika z Kredką i Oł&oacute;wkiem - projekt Wrocławiaki. Autorami są młodzi architekci, kt&oacute;rzy studiowali we Wrocławiu.</p> projekt Wrocławiaki
Grafika z Kredką i Ołówkiem - projekt Wrocławiaki. Autorami są młodzi architekci, którzy studiowali we Wrocławiu.

Więcej o samym projekcie przeczytacie w tekście poniżej:

O architektach

Krystyna Barska (ur. w 1925 r. w Czarnocinie, zm. 1999 r. we Wrocławiu) i Marian Barski (ur. 1927 r. w Lesznie, zm. 2005 r. we Wrocławiu) to małżeństwo architektów wspólnie działających po II wojnie światowej we Wrocławiu. Ich projekty wpisują się w nurt powojennego modernizmu, a od lat 90. XX w. - postmodernizmu.

Wspólnie zaprojektowali m.in. te wrocławskie budynki:

  • Wydział Weterynarii Wyższej Szkoły Rolniczej, pl. Grunwaldzki 47-51, zaprojektowany w latach 1957-1964, wspólnie z Adamem Tyczkowskim, Leszkiem Zdekiem i Bolesławem Rutką; realizacja otrzymała w 1964 roku Nagrodę Ministra BiPMB III stopnia.
  • Siedzibę Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Grunwaldzki 2, zaprojektowaną w latach 1965-1969, wzniesioną w latach 1968-1970.
  • Instytut Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (w tym Audytorium) - powstał w latach 1968-1971.
  • Siedzibę Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej (C-7), pl. Grunwaldzki 11, zaprojektowaną w latach 1969-1973, wzniesioną w 1981.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama