Ceremonia nie bez powodu odbyła się pod kościołem Św. Marcina we Wrocławiu. To tutaj, aż 17 września 1939, Polonia z Breslau spotykała się na nabożeństwach. Po mszy, tradycyjnie chadzali do cukierni na pl. Bema (wówczas Gneisenau Platz).
Polskość w trudnych czasach
Dziś na elewacji kościoła na Ostrowie Tumskim znajduje się tablica z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła. – Ten symboliczny dzień i to symboliczne miejsce, to okazja do wyrażenia szacunku i złożenia hołdu tysiącom odważnych Polek i Polaków, którzy w Niemczech dbali o zachowanie polskiej tożsamości narodowej. Oddajemy dziś hołd tym odważnym ludziom, którzy warunkach nazistowskiego reżimu, narażeni na brutalne represje nie bali się podtrzymywać polskiej kultury, polskiego języka i przekazywać tych narodowych wartości kolejnym pokoleniom - mówił podczas uroczystości Michał Syska, zastępca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Wspomnienie o Polakach spod Znaku Rodła to również okazja, by zwrócić uwagę na zagrożenia płynące z agresywnej polityki polegającej na dezinformacji i skłócaniu społeczeństwa. Powagę tych zagrożeń podkreślali zarówno minister Syska, jak i - w swoim liście - prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, w którego imieniu w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta.
Rada miejska Wrocławia ogłosiła rok 2025 Rokiem Pojednania. Jest to rok szczególnie ważnych wrocławskich rocznic: 80-lecia powojennej historii naszego miasta, 60-lecia listu biskupów polskich do niemieckich zawierającego zdanie „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, 45-lecia„Solidarności”. Rocznice te są wyrazem pamięci, to na pamięci ufundowana jest historia naszego miasta i w niej zakorzeniona jest jego przyszłość.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
I Kongres Polaków w Niemczech
I Kongres Polaków w Berlinie, który odbył się 6 marca 1938 r., był największym zgromadzeniem Polaków w Niemczech. Ta wielka manifestacja narodowa zgromadziła 5 tys. delegatów reprezentujących około 1,5 miliona Polaków mieszkających na terenie hitlerowskich Niemiec. Pod koniec obrad Kongresu uchwalono tzw. prawdy Polaków, które stanowić miały swoisty drogowskaz dla naszych rodaków w Niemczech. Wydarzenie to dawało jasny przekaz jedności i odwagi Polonii wobec rosnącego w siłę hitlerowskiego reżimu.
Pamięć o tych szczególnych wydarzeniach podtrzymuje Ewa Skrzywanek, Dolnośląska Kurator Oświaty. Do popularyzowania tradycji spotkań 6 marca na Ostrowie Tumskim, włączyło się CH Zajezdnia, pod wodzą dr Andrzeja Jerie, dyrektora placówki. Uroczystości zostały zorganizowane przez Centrum Historii Zajezdnia i Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Partnerzy wydarzenia:
- Fundacja Obserwatorium Społeczne,
- Zakład Narodowy im. Ossolińskich,
- Towarzystwo Miłośników Wrocławia,
- Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu
- Związek Szkół imienia Przedwojennej Polonii Wrocławskiej (SP 25, SP 63, SP 72) z udziałem Hufca ZHP Wrocław im. Polonii Wrocławskiej;
- Patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Wrocławia oraz Dolnośląska Kurator Oświaty.