wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wrocław pamięta
Kliknij, aby powiększyć
wrocławskie obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego fot. Maciej Kulczyński
wrocławskie obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

Dźwięki syren alarmowych punktualnie o 17.00 przypomniały o wydarzeniach w stolicy sprzed 78 lat. Główne uroczystości upamiętniające rocznicę Powstania Warszawskiego odbyły się pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego.

Reklama

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 zaczęła się w Warszawie akcja „Burza”. Około 40. tys. żołnierzy Armii Krajowej, z udziałem ludności cywilnej, podjęło walkę z hitlerowcami o miasto. Zryw maił trwać kilak dni, trwał 63, a powstanie okupione było tysiącami ofiar.

O tych wydarzeniach co roku przypominają syreny alarmowe.

We Wrocławiu główne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 78 lat odbyły się pod pomnikiem Witolda Pileckiego. Na promenadzie Staromiejskiej spotkali się weterani walk, wrocławianie, władze samorządowe i wojewódzkie.

Były kwiaty, przemówienia, odznaczenia Wierni AK-owskiej przysiędze i dużo nawiązań do obecnej wojny w Ukrainie.

Powstanie to symbol męstwa i odwagi (...) Przesłanie i obrazki sprzed prawie 80 lat przypominają te z Siewierodoniecka, gdzie jak w Warszawie z mieszkańców robiono żywe tarcze, odbijano ulicę po ulicy. Tak jak po powstaniu tak i teraz na ukraińskich podwórkach i placach miast są liczne mogiły
Prof. Stanisław Ułaszewski, prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Z szacunków wynika, że do dolnośląskiej stolicy mogło trafić nawet kilka tysięcy uczestników Powstania Warszawskiego, a po wojnie osiedliło się około trzystu. 

We Wrocławiu żyje jeszcze kilkoro powstańców. – Powojenne losy przeprowadziły ich do Wrocławia, tutaj zostali, tutaj budowali wspólnotę – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który w poniedziałek i wtorek odwiedza powstańców.

Bilans Powstania Warszawskiego jest oczywiście tragiczny, choć heroizm tych, którzy zdecydowali o przystąpieniu do niego, niezaprzeczalny. Warszawa została zburzona w ponad 85 proc. zburzona. Hitlerowcy dokonali także grabieży dóbr materialnych i wielu bezcennych przedmiotów polskiej kultury.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy
dzieje.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl