wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 21 września Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Zapisz się na bezpłatne badanie pamięci [SZCZEGÓŁY]
Kliknij, aby powiększyć
Masz problemy z pamięcią? Zapisz się na bezpłatne badanie fot. freepik.com / zdjęcie ilustracyjne
Masz problemy z pamięcią? Zapisz się na bezpłatne badanie

21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Z tej okazji fundacja Wrocławskie Centrum Alzheimerowskie zachęca do skorzystania z bezpłatnych, profilaktycznych badań pamięci. Mogą się na nie zapisać osoby powyżej 50 roku życia. Jakie są pierwsze objawy i co pomaga w walce z tą chorobą? Zobaczcie, co radzi specjalista.

Reklama

Bezpłatne badania pamięci dla wrocławian. Jak zapisać się na badania?

Fundacja Wrocławskie Centrum Alzheimerowskie zaprasza wszystkich chętnych, którzy mają powyżej 50 lat do skorzystania z profilaktycznych badań pamięci. Dla opiekunów osób z chorobami otępiennymi dostępne są również konsultacje ze specjalistami, zarówno w formie zdalnej, jak i stacjonarnej.

Badania i konsultacje odbywają się we Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim, przy ul. Sikorskiego 7G we Wrocławiu.

Aby zapisać się na badanie lub konsultację wystarczy zadzwonić pod numer tel. 533 260 085 lub napisać e-maila na adres fundacji: kontakt(at)alzheimer.wroclaw.pl.

Projekt będzie trwał do końca 2022 r. Finansowany jest ze środków gminy Wrocław.

Jakie są pierwsze objawy choroby Alzheimera?

Pierwszymi i najczęstszymi objawami choroby Alzheimera są trudności w zapamiętywaniu nowych informacji.

To znaczy, że osoba jest dobrze zorientowana w tym, co się działo dawno temu, pamięta swoją pracę czy dzieciństwo, ale ma trudności z zapamiętywaniem bieżących zdarzeń. To się objawia, gdy zadaje kilka razy pytanie na ten sam temat albo gdy opowiada jakąś historię dwa razy. Czasami są to problemy z orientacją w czasie czy miejscu. Mogą to być także kłopoty językowe, tzn. problemy z wysławianiem się, z odnajdywaniem słów
Daniel Wójcik, neuropsycholog i członek zarządu Dolnośląskiej Fundacji Alzheimerowskiej

Kolejne objawy choroby Alzheimera to m.in.:

  • gubienie rzeczy i problem z ich odnalezieniem,
  • zaburzenia nastroju (m.in. zagubienie, niepokój, smutek),
  • trudności w wykonywaniu codziennych czynności,
  • zaburzenia odżywiania.

Sposoby walki z chorobą Alzheimera? Aktywność fizyczna i nauka nowości

O sposoby walki z chorobą Alzheimera zapytaliśmy specjalistę Daniela Wójcika, neuropsychologa i członka zarządu Dolnośląskiej Fundacji Alzheimerowskiej. 

– Według mnie najlepszym treningiem dla mózgu jest aktywność fizyczna, czyli spotykanie się z ludźmi, kontakt, śmiech. Oprócz tego, uczenie się nowych rzeczy, to jest coś, co bardzo pobudza nasz umysł, stymuluje też powstawanie nowych połączeń pomiędzy neuronami.

Starajmy się jak najdłużej uczyć się nowych rzeczy, ale to nie musi być nauka języka obcego, chociaż jest to wskazane. Może być to np. gotowanie zupy pomidorowej z nowego przepisu albo pójście na zakupy do innego sklepu niż chodzi się codziennie - to zmusza do pewnych operacji, które są mniej zautomatyzowane, czyli takie przełamywanie rutyny
Daniel Wójcik, neuropsycholog i członek zarządu Dolnośląskiej Fundacji Alzheimerowskiej

Czy gra w brydża i krzyżówki też są skutecznym sposobem na Alzheimera?

Czy granie w brydża lub rozwiązywanie krzyżówek pomaga w walce z chorobą?

– Jeżeli gramy w brydża w towarzystwie innych osób to jest to aktywność społeczna, więc na pewno tak. Jeśli ktoś nigdy nie rozwiązywał krzyżówek i zaczyna to robić, to również dobry sposób, ponieważ jest to dla tej osoby nowa czynność, której musi się nauczyć. Natomiast, gdy ktoś rozwiązuje takie krzyżówki od 20 lat, można powiedzieć, że robi je bez zastanowienia, z rutyny. Oczywiście, ma to jakiś aspekt terapeutyczny, bo uspokaja czy sprawia przyjemność, ale jako trening pamięci będzie mniej skuteczne niż uczenie się nowych rzeczy – tłumaczy Daniel Wójcik.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl