wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Bezpłatne badania otolaryngologów [JAK SIĘ ZAPISAĆ]

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Bezpłatne badania otolaryngologów [JAK SIĘ ZAPISAĆ]

Ewa Waplak, Paulina Falkiewicz,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu badanie wykonywane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym fot. Maciej Kulczyński
Na zdjęciu badanie wykonywane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

19 września ruszyła rejestracja na bezpłatne badania i konsultacje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym do specjalistów otolaryngologów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia umiera ponad 50 procent pacjentów z rozpoznanym nowotworem głowy i szyi. Jakie są jego objawy? Poznaj i zapamiętaj regułę ratującą życie – 1 przez 3.

Reklama

W poniedziałek, 19 września, od godz. 9:00 do 11:00 była prowadzona rejestracja telefoniczna (tel. 510 397 110) na badania przesiewowe w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej.

Osoby, które nie zdążyły się w tym dniu zapisać na badania, będą miały taką możliwość 22 września (w czwartek). Wystarczy, że przyjdą do holu głównego USK we Wrocławiu przy ul. Borowskiej (w godz. 9.00-11.00), gdzie prowadzona będzie taka rejestracja.

Najważniejszy cel kampanii to zwiększenie świadomości i polepszenie rokowań przez intensywną edukację na temat zapobiegania chorobie, objawów oraz wczesnej diagnostyki.

Program Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

W programie:

  • bezpłatne badania przesiewowe
  • spotkania z grupami wsparcia
  • wykłady dla pacjentów

Badania dla mieszkańców finansuje Urząd Miejski Wrocławia.

Jako miasto regularnie wspieramy programy profilaktyczne. Takimi akcjami chcemy uwrażliwić i wzbudzić czujność wśród naszych mieszkańców, by nie bagatelizowali żadnych niepokojących oznak związanych ze zdrowiem. Wierzymy, że dzięki temu pomożemy wielu osobom.
Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu

Nowotwór głowy i szyi – co oznacza, jak często występuje

Nowotwór głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu i gałki ocznej. Ponad 90% nowotworów powstaje w komórkach nabłonka wyściełającego wilgotne powierzchnie jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych.

Nowotwory złośliwe głowy i szyi są szóstym najczęściej występującym nowotworem w Europie i stanowią ósmą przyczynę śmierci z powodu choroby nowotworowej. W 2020 roku zdiagnozowano ponad 168 tysięcy przypadków tych nowotworów, 73 tysiące osób zmarło.

W 2020 roku nowe przypadki występowania nowotworów głowy i szyi najczęściej obejmowały:

  • jamę ustną (39%)
  • gardło (32%)
  • krtań (24%)

Reguła 1 przez 3 – poznaj i zapamiętaj

Jeśli wystąpi u Ciebie jeden z poniższych objawów przez co najmniej trzy tygodnie, zgłoś się do lekarza:

  • niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej
  • ból gardła
  • chrypka
  • ból podczas połykania lub trudności z połykaniem
  • guz na szyi
  • jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa

Nowotwory głowy i szyi często nie są rozpoznane we wczesnym stadium choroby, co może mieć niekorzystny wpływ na rokowania chorego.

Ponad połowa z nowotworów głowy i szyi, które trafiają do nas są w bardzo wysokim stadium zaawansowania. Możliwości leczenia są wtedy ograniczone. Przeżywalność 5-letnia dotyczy poniżej 50% pacjentów.
prof. Tomasz Zatoński, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Jeśli nowotwór wykryje się wcześnie, jest duża szansa na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Wykrycie nowotworu głowy i szyi w pierwszym stadium zaawansowania, kiedy guz jest nieduży, nie ma przerzutów węzłowych daje nam szanse na 90% wyleczenia. Apelujemy, aby badać się, zgłaszać do lekarza, jeśli występują niepokojące objawy i wtedy to leczenie zostanie sprawnie i skutecznie u nas przeprowadzone.
lek. med. i lek. dent. Marcin Kubiak, lekarz kierujący oddziałem Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

W poprzedniej edycji programu (w 2019 r.) przebadano 396 pacjentów, z których 26 zostało zakwalifikowanych do dalszej diagnostyki. Wiek badanych (kobiet i mężczyzn) wynosił od 40 do 60 lat. Wśród przebadanych pacjentów wykryto 6 przypadków zmian nowotworowych. Zalecono dalszą diagnostykę i chirurgiczne usunięcie guzów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl