www.wroclaw.pl

  Testy genetyczne na alzheimera robią we Wrocławiu

  Nowatorski test – szybki wynik. Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym firma Amplicon, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu rozpoczęła prace nad testem genowym do diagnostyki m.in. choroby Alzhaimera. Szef spółki Amplicon jest laureatem „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

  Laboratorium Amplicon we Wrocławskim Parku Technologicznym, na zdjęciu dr Janusz Piechota Fot. Wrocławski Park Technologiczny
  Laboratorium Amplicon we Wrocławskim Parku Technologicznym, na zdjęciu dr Janusz Piechota

  Wynikiem współpracy firmy Amplicon, która znana jest z testów wykrywających choroby odkleszczowe, czy produkcji polskich testów na COVID-19, z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu będzie stworzenie unikatowego w świecie testu wykrywającego ryzyko wystąpienia choroby otępiennej, chodzi m.in. o chorobę Alzheimera.

  Choroby otępienne. Badanie na alzheimera

  Diagnostyka chorób otępiennych to wyzwanie dla współczesnej medycyny. Podjęliśmy je i chcemy stworzyć test, którego brakuje dziś na rynku medycznym. W naszym kraju nie ma miejsca, w którym w przystępnej cenie, można wykonać kompleksowy test i po zbadaniu kilkudziesięciu polimorfizmów, sprawdzić, czy pacjent ma predyspozycje w kierunku choroby otępiennej

  dr Janusz Piechota, prezes Amplicon

  Szef spółki Amplicon jest laureatem „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

  Przedstawiciele firmy Amplicon podkreślają, że obecnie funkcjonujące na rynku badania diagnostyczne oparte są o technikę głębokiego sekwencjonowania NGS. By była ona opłacalna należy badać kilkadziesiąt próbek jednocześnie. Wydłuża to czas oczekiwania na wyniki, a cena takiego testu to kilka tysięcy złotych.

  – Nasz test w założeniu ma być o połowę tańszy. Na jego wyniki nie będziemy też czekać kilka tygodni, a jeden dzień roboczy –dodaje dr Janusz Piechota.

  Diagnostyka choroby Alzheimera

  Laboratorium Amplicon we Wrocławskim Parku Technologicznym, na zdjęciu dr Janusz Piechota Fot. WPT
  Laboratorium Amplicon we Wrocławskim Parku Technologicznym, na zdjęciu dr Janusz Piechota

  Prace nad testem mają zakończyć się w czerwcu 2023 r. i wtedy będzie dostępny dla pacjentów. Produkt opracowywany jest w ramach projektu finansowanego z funduszy unijnych. Dużą rolę w jego przygotowaniu odgrywa kooperacja Ampliconu z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

  Amplicon Wrocław

  Amplicon, to firma działająca w branży biotechnologicznej od 2014 r. Spółka związana jest z Wrocławskim Parkiem Technologicznym. Amplicon zajmuje się:

  • Analizą informacji genetycznej pod kątem wykorzystania jej w medycynie, weterynarii oraz do monitorowania jakości produktów spożywczych i farmaceutycznych.
  • Głównym obszarem działania jest opracowywanie testów diagnostycznych i metod badawczych wykorzystujących sekwencje DNA.

  Amplicon/WPT/jr