Działania w ramach kampanii we Wrocławiu koordynuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (Zespół Dialogu Międzykulturowego/Przejście Dialogu).– Naszą intencją jest zwrócenie uwagi na sytuację i prawa tych osób. Jednocześnie chcemy dać wyraz naszej solidarności i społecznego wsparcia razem z innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi – deklarują przedstawiciele WCRS.
W kampanii organizatorzy odwołują się do uniwersalnych wartości jak godność, szacunek, solidarność z dala od podziałów politycznych.
Akcja promocyjna we Wrocławiu obejmuje serię działań, w tym:
- akcja społeczna w Przejściu Dialogu (Przejście Świdnickie, godz. 10.00-17.00), podczas której każdy będzie mogła uzupełnić zdanie: „Bądź dla innych” na specjalnie przygotowanym plakacie. Dodatkowo będzie można też nagrać swoją wypowiedź. Zdjęcia będą publikowane w mediach społecznościowych wrocławskich instytucji;
- spotkanie sieciujące miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych w Przejście Dialogu (Przejście Świdnickie, godz. 12.00 do 14.00, zapisy: [email protected]). Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń oraz zaproszenia do współpracy przy powstałych i planowanych wydarzeniach;
- wyświetlanie grafiki na Stadionie Wrocław „Bądź dla innych” (od godz. 18.00 do godz. 22.00);
- pokaz grafik w MPK na ekranach w autobusach i tramwajach, od 10 grudnia.
- Maraton Pisania Listów Amnesty International od 10:00 do 17:00.
– Czekamy na Was! Tylko dzięki wspólnej akcji nasz głos może zostać usłyszany – apelują organizatorzy.
Zobacz więcej informacji o działaniach Grupy Granica.
Związek Miast Polskich zaprasza miasta do obchodów
Z inicjatywy Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP na zlecenie Związku powstał spot wideo.
Związek zaprasza miasta do wykorzystywania go na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.
„Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że większość praw człowieka, w tym najbardziej egzystencjalne (mieszkanie, praca, nauka, kultura, pomoc społeczna, możliwość przemieszczania się, udział w głosowaniach itd.) zapewnia miasto/gmina. Spot przedstawia w praktycznym ujęciu różne prawa, perspektywy i szanse, które we współczesnym świecie posiada człowiek. Ma uświadamiać, że poprzez różnorodność i możliwość wyboru kreujemy i kształtujemy nasze otoczenie. Katalog aktualnie dostępnych możliwości jest ogromny, jest też z drugiej strony dla nas bardzo oczywisty” – piszą organizatorzy
Warto podkreślić, że 10 grudnia Zarząd ZMP obradujący na posiedzeniu w Lublińcu przyjmie deklarację z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Obchodzony jest co roku 10 grudnia – w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dokument został podpisany w 1948 roku.
– Gdzie ostatecznie zaczynają się powszechne prawa człowieka? W małych miejscach, blisko domu - tak blisko i tak małych, że nie widać ich na żadnej mapie świata. […] Jeśli te prawa nie mają tam znaczenia, nigdzie nie mają znaczenia. Bez skoordynowanych działań obywatelskich blisko domu, na próżno będziemy szukać postępu w większym świecie.
Te słowa wypowiedziała Eleanor Roosevelt, która jako przewodnicząca Komisji Praw Człowieka ONZ była siłą napędową w tworzeniu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.