wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 1 marca to zawsze pierwszy dzień wiosny meteorologicznej. Czyli jakiej? I ile tych wiosen jest?

Czekacie na pierwszy dzień wiosny? Nie musicie. Doczekaliśmy się! Po pierwsze, 1 marca to początek wiosny meteorologicznej (czyli jakiej?). Po drugie, we Wrocławiu pojawiły się jej pierwsze oznaki: krokusy, wschodzące tulipany, pąki i młode liście. Dowody przedstawiamy w galerii zdjęć.

Reklama

Krokusy pod Panoramą Racławicką i przy Słowackim, pąki pod Muzeum Narodowym, młode liście przy bulwarze i pewnie wiele, wiele więcej znaków w całym mieście. Nasz fotograf poszukał w centrum zapowiedzi wiosny.

Pani Wiosna niejedno ma imię…

Wiosny, która już jest! Każdego roku przychodzi kilka razy pod różnymi postaciami:

  • 1 marca jako meteorologiczna,
  • 20 lub 21 marca jako astronomiczna (w tym roku 20 marca o godzinie 22.24 – w momencie równonocy),
  • 21 marca jako kalendarzowa.

To jeszcze nie wszystko, bo wiosna przedstawia się także jako Początkowa, Wczesna i Pełna (fenologiczny podział pór roku związany z fazami rozwoju roślin i zachowania zwierząt). Są jeszcze termiczne pory roku wyznaczane na podstawie średniej dobowej temperatury powierza:

  • termiczna wiosna (i jesień): średnia dobowa temperatura powietrza 5–15 stopni Celsjusza;
  • przedwiośnie (i przedzimie): 0–5 stopni Celsjusza.

Wiosna meteorologiczna. Czyli jaka?

Wróćmy jednak do meteorologicznej, bo to ona dziś się szczęśliwie zaczyna. Zostanie na marzec, kwiecień i maj. Pozostałe pory roku według podziału stosowanego przez meteorologów i klimatologów, by łatwiej porównywać okresy o takiej samej długości i obliczać dane statystyczne, to:

  • lato: czerwiec, lipiec, sierpień;
  • jesień: wrzesień, październik, listopad;
  • zima: grudzień, styczeń i luty.

– Dzięki temu możemy porównać, co się dzieje teraz w Polsce z latami poprzednimi lub z innymi krajami — oznajmia Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB. – Podział meteorologiczny jest jednym z dwóch przyjętych na sztywno. Drugi to oczywiście podział kalendarzowy. Pozostałe nie mają przypisanych dat na stałe. Bywa, że wiosna termiczna zaczyna się szybciej niż kalendarzowa, czasami później – dodaje.

Prognoza na pierwsze dni wiosny

Co przyszykowała piękna pani na pierwsze dni marca? Mroźne noce i chłodne dni. Najbliższej nocy temperatura może spaść we Wrocławiu do -7 stopni Celsjusza, w górach poniżej -10. Kolejne noce też mroźne, ale nie tak bardzo. Powinno być pogodnie, ale od czwartku zachmurzenie będzie stopniowo wzrastać do dużego. W czwartek będzie do 6 stopni powyżej zera, a w piątek do 5 na plusie. Taką prognozę przedstawił 1 marca dyżurny synoptyk IMGW, Janusz Zieliński.

Oby „wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni”, jak śpiewał Marek Grechuta! Z kolei Romuald Marecki w rozprawie „Klimatologia Ziem Polskich” (1914) napisał tak:

„Mieszany klimat naszego kraju, lądowo-morski, wyróżnia się bogactwem stanów pogody, zwłaszcza w przełomowych epokach roku. Tak, zanim ustąpi zima, pojawiają się piękne dni wiosenne, lecz na krótko, i powraca mróz i śnieg, albo też na przemian mróz i deszcz. Jest to szaruga wiosenna, lepiej przedwiosna. Okres ten trwa dość długo, tak że poniekąd stanowi porę dodatkową, przedwiosnę.”

Więcej o porach roku na stronie IMGW.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama