wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. W przyszłe wakacje popływamy w aquaparku na Brochowie

Prace budowlane przy budowie aquaparku na Brochowie idą zgodnie z planem. Obiekt posiada już dach, rozpoczynają się prace wykończeniowe i budowa basenów zewnętrznych. Otwarcie brochowskiego aquaparku zaplanowano na maj 2022 roku.

Reklama

Aquapark na Brochowie, przy ul. Polnej, to nie tylko basen, ale cały kompleks sportowo-rekreacyjny. Znajdą się tam m.in. 4 baseny, sale fitness, strefa saunarium wraz z infrastrukturą – szatniami, łazienkami, toaletami i punktem gastronomicznym.

– Powstający na Brochowie aquapark to obiekt na miarę naszych czasów i oczekiwań, także tych związanych ze zmianami klimatycznymi – co ważne, obiekt kompletny i całoroczny. To nie tylko basen, ale także cały kompleks sportowo-rekreacyjny, z salami fitness, strefą saunarium czy punktami gastronomicznymi.

Pogoda sprzyja realizacji tej inwestycji, bowiem wszystkie prace budowlane postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem. Powstała już konstrukcja dachowa, dzięki czemu niebawem w środku rozpoczniemy prace wykończeniowe, z kolei na zewnątrz ruszamy z budową niecek basenowych. Jeszcze w tym miesiącu w wewnętrznych basenach przeprowadzone zostaną próby szczelności – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Duże zapotrzebowanie na baseny

W ciągu najbliższych dni wykonane i wprowadzone do hali technologicznej zostaną także filtry wszystkich obiegów basenowych, a równocześnie zamontowana zostanie instalacja uzdatniania wody. Następnie planowana jest budowa zewnętrznego zbiornika wody deszczowej, zlokalizowanego poza obrębem budynku basenowego.

budowa basenu na Brochowie

Budowa basenu na Brochowie - fot. UM Wrocławia

– Za rok wrocławianie z pewnością będą już korzystać z brochowskiego Aquaparku – zapowiedział Jacek Sutryk. – Odnotowujemy bardzo duże zapotrzebowanie w tym względzie. Od momentu, gdy reguły pandemiczne pozwoliły nam uruchomić ponownie tego typu obiekty, Aquapark na Borowskiej gościł już ponad 300 tys. osób. To pokazuje skalę zainteresowania taką aktywnością.

W ocenie prezydenta Wrocławia, choć Aquapark przy ul. Polnej jest przeznaczony dla wszystkich wrocławian, to z pewnością najczęstszymi gośćmi będą mieszkańcy południa Wrocławia m.in. Brochowa, Bieńkowic, Jagodna czy Wojszyc.

– Obiekt ten powstaje w sąsiedztwie przedszkola i szkoły. Mamy nadzieję, że dzieci tam uczęszczające będą głównymi użytkownikami basenu w godzinach przedpołudniowych i będą tu realizować m.in. zajęcia wychowania fizycznego – dodał Jacek Sutryk.

Zapotrzebowanie na takie obiekty widoczne jest nie tylko latem, ale przez cały rok.

budowa basenu na Brochowie

Konferencja prasowa poświęcona budowie basenu na Brochowie - fot. UM Wrocławia

– Po wznowieniu działalności aquaparku na Borowskiej widać, że kolejny tego typu obiekt na mapie Wrocławia jest po prostu niezbędny. Każdego roku gościmy blisko 2 miliony klientów, zatem liczymy, że już w przyszłym roku, powstanie drugiego aquaparku przy ulicy Polnej, rozładuje ten ruch i zapewni naszym gościom jeszcze większy komfort, zachęcając ich tym samym, do aktywnego spędzania czasu – powiedział Paweł Rańda, wiceprezes Wrocławskiego Parku Wodnego. 

W planach budowa kolejnego aquaparku

Jak poinformował prezydent Wrocławia, miasto chciałoby w przyszłości wybudować kolejne tego typu kompleksy.

– Ostatnio wnieśliśmy aportem do spółki Wrocławski Park Wodny teren przy ul. Wilanowskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 44 na wschodnim Psim Polu. Chcielibyśmy tam wybudować taki sam obiekt jak na Brochowie. Zależy nam, żeby w pierwszej kolejności służył uczniom tej dużej szkoły, ale także wszystkim mieszkańcom miasta. Mam nadzieję, że w przyszłości powstaną podobne kompleksy również na zachodzie i północy Wrocławia – powiedział Jacek Sutryk.

Inwestycja w miejscu dawnego kąpieliska

Nowa inwestycja powstaje w miejscu dawnego miejskiego kąpieliska. Obejmie teren o powierzchni 18 tys. mkw., z czego prawie 13 tys. mkw. zajmie zieleń. Przy nowym obiekcie wykonawca zasadzi 35 drzew oraz prawie 600 mkw. krzewów i traw.

Na parterze znajdą się 4 baseny wraz z infrastrukturą – szatniami, łazienkami i toaletami. W strefie rekreacyjnej zaplanowano basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m i głębokości od 1,3 – 1,8 m, basen do nauki pływania, basen z hydromasażem dla 12 osób.

budowa basenu na Brochowie

Wnętrze budowanego basenu, fot. UM Wrocławia

Z kolei basen zewnętrzny będzie posiadał część brodzikową przeznaczoną dla najmłodszych o wymiarach 25 x 20 m i głębokości od 0,3 do 1,35 m. Będzie on czynny sezonowo.

Odwiedzający będą mogli również skorzystać z punktu gastronomicznego z ogródkiem barowym.   

Na pierwszym piętrze budynku powstanie część sportowo-wypoczynkowa, czyli sale fitness oraz strefa saunarium. W strefie sportowej powstaną dwie sale fitness, o które zabiegali mieszkańcy Brochowa. W jednej z nich będą prowadzone zajęcia fitness, w drugiej zajęcia jogi. Siłownia zewnętrzna, która aktualnie znajduje się na Polnej 10, zostanie przesunięta kilkanaście metrów dalej, tak aby nie kolidowała z budynkiem, ale była wciąż dostępna dla mieszkańców. 

Przed aquaparkiem powstanie też parking o powierzchni 600 mkw. z 5 miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i 44 stojakami rowerowymi.

Ekologiczny i przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami

Aquapark na Brochowie będzie w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Zaplanowano m.in. bezprogowe drzwi i przejścia oraz dźwigi umożliwiające korzystanie z obiektu.

Obiekt będzie także przyjazny środowisku - niskoemisyjny i zasilany zieloną energią (technika solarna). Przy okazji wytwarzania energii z gazu w celu m.in. ogrzewania wody w basenach, będzie produkował energię elektryczną. 

W podziemiach budynku znajdzie się zbiornik na wodę deszczową. Stamtąd woda trafi do zbiornika wody użytkowej. Następnie deszczówka będzie przefiltrowywana i używana do misek ustępowych oraz podlewania zieleni wokół budynku. W bryle budynku pojawi się również zielona ściana, która oprócz funkcji dekoracyjnej będzie oczyszczać powietrze oraz, co szczególnie istotne w upalne dni, obniżać temperaturę otoczenia. 

Szacowany koszt inwestycji to ponad 35 mln złotych netto. Otwarcie planowane jest w maju 2022 roku. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl