wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Najpopularniejsze uczelnie i kierunki studiów. Gdzie i co chcieli studiować tegoroczni maturzyści?
Na zdjęciu gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego Tomasz Hołod
Na zdjęciu gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego

Najczęściej wybieraną przez maturzystów wrocławską uczelnią był Uniwersytet Wrocławski. Najbardziej obleganym kierunkiem w Polsce – koreanistyka. Ministerstwo Edukacji i Kultury ogłosiło wyniki rekrutacji na studia na rok 2022/2023. Zobacz, które kierunki studiów są najpopularniejsze.

Reklama

W tym roku akademickim w całej Polsce na studia przyjęto niemal 430 tys. nowych studentów, z czego ponad 327 tys. to studenci pierwszego roku. To najwyższe liczby od trzech lat.

Jakie uczelnie publiczne wybierali studenci

W tym roku utrzymała się tendencja wzrostu zainteresowania uczelniami niepublicznymi. Na uczelnie publiczne przyjęto ok. 292 tys. studentów, a na niepubliczne – ok. 138 tys. Dla porównania w 2020 r. na uczelniach publicznych studia podjęło ok. 299 tys. studentów, a na niepublicznych – 129 tys.

Czołówka najczęściej wybieranych uczelni od lat się nie zmienia. To politechniki w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Z uniwersytetów najczęściej wybieranym jest Uniwersytet Wrocławski. Od trzech lat uczelnia ma silne piąte (w 2001 r.) lub szóste miejsce (w 2022 i 2020).

Spory spadek notuje za to Uniwersytet Ekonomiczny. W 2021 był szóstą najczęściej wybieraną uczelnią w Polsce, w 2020 – ósmą, a w tym roku – 15. Nie zmienia to faktu, że jest to jedyna w rankingu publiczna uczelnia ekonomiczna.

Najbardziej oblegane uczelnie niepubliczne

W 2022 r. na szczycie listy najczęściej wybieranych uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne plasuje się Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.

Najwyżej w rankingu stoi Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu. Zajmuje siódme miejsce, ale z najwyższym od trzech lat zainteresowaniem maturzystów. W tym roku na tę uczelnię aplikowało ok. 3,5 tys. osób. (Gdy w 2020 r. uczelnia zajmowała czwarte miejsce, podania o przyjęcie na studia złożyło ok. 2,6 tys. osób).

Wyższa Szkoła Bankowa jest w czołówce, również w kategorii studiów niestacjonarnych. W tym roku dokumenty złożyło do niej ponad 5 tys. osób, co plasuje uczelnię na czwartym miejscu.

Co chcą studiować młodzi ludzie

Od trzech lat niezmiennie informatykę. W tym roku kierunek ten wybrało ponad 44 tys. osób. Zainteresowanie tym kierunkiem jest nawet wyższe niż w poprzednich latach (w 2021 i 2020 r. było to ponad 36 tys.).

Oprócz informatyki młodzież decyduje się też na psychologię (w tym roku ponad 41 tys. osób), zarządzanie (ok. 37 tys. osób), prawo (ok. 22 tys. osób) i kierunek lekarski (ok. 21 tys. osób). To mocna czołówka, jeśli chodzi o liczbę studentów.

Inaczej wyglądają statystyki dotyczące liczby zgłoszeń kandydatów na jedno miejsca. W tej kategorii od trzech lat wygrywa – koreanistyka. W tym roku było aż 25 zgłoszeń na miejsce. W dużej mierze wynika to z tego, że niewiele uczelni oferuje ten kierunek, a jeśli już, to z małą liczbą osób na roku (np. władze Uniwersytetu Wrocławskiego w tym roku przewidziały 18 miejsc).

Informatyka stosowana to przebój Politechniki Wrocławskiej

W 2022 r. PWr przygotowała 7 tys. miejsc na 64 kierunkach studiów. Najwięcej maturzystów aplikowało na:

  • informatykę stosowaną (1171 chętnych),
  • cyberbezpieczeństwo (1119 chętnych),
  • informatyka techniczna (982 chętnych),
  • architektura (666 chętnych),
  • informatyczne systemy automatyki (665 chętnych).

Uniwersytet Wrocławski psychologią i prawem stoi

Uniwersytet Wrocławski przygotował w tym roku dla nowych studentów 5,8 tys. miejsc na 79 kierunkach. Najpopularniejsza okazała się psychologia, gdzie o jedno miejsce ubiegały się 32 osoby. Najpopularniejszymi kierunkami studiów według ogólnej liczby zgłoszeń były oprócz psychologii:

  • komunikacja wizerunkowa (1551 chętnych na 80 miejsc),
  • anglistyka(1164 chętnych na 80 miejsc),
  • dziennikarstwo i komunikacja społeczna (1191 chętnych na 90 miejsc).

Uniwersytet Przyrodniczy najwięcej kształci weterynarzy

Uniwersytet Przyrodniczy w tym roku przygotował 25 kierunków studiów przyrodniczych i inżynierskich. Łącznie przyjęto 1 855 osób.

Najchętniej wybieranymi kierunkami były:

  • weterynaria (985 chętnych na 155 miejsc),
  • żywienie człowieka i dialektyka (351 chętnych na 98 miejsc),
  • geodezja i kartografia (315 chętnych na 81 miejsc),
  • architektura krajobrazu (287 chętnych na 82 miejsca).

Czytając powyższe statystyki, warto pamiętać, że w tym roku nie było ograniczeń dotyczących liczby uczelni i kierunków, na które można było aplikować.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl