4. Remont fontanny na placu Orląt Lwowskich. Jak będzie wyglądać po renowacji? [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu remont fontanny na placu Orląt Lwowskich fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu remont fontanny na placu Orląt Lwowskich

Ruszył remont fontanny na placu Orląt Lwowskich. Podczas prac zostanie usunięta wierzchnia warstwa betonu, a misa będzie pokryta powłoką przypominającą piaskowiec. Dzięki temu fontanna zyska efektowny wygląd i nawiąże kolorystyką do historycznej barwy Dworca Świebodzkiego. Na kiedy zaplanowano koniec remontu? Zobacz szczegóły.

Remont fontanny na placu Orląt Lwowskich

Fontanna na placu Orląt Lwowskich, która tworzy kompozycję z gmachem Dworca Świebodzkiego, nie jest obiektem zabytkowym. Zaprojektowało ją biuro AP SAP Projekt Zachód z Wrocławia, w oparciu o historyczne ryciny i widokówki z czasów przedwojennego Breslau.

– Cembrowina fontanny jest wykonana z betonu, który z biegiem czasu uległ zniszczeniu i nie wygląda już estetycznie. Odpryski, wykruszenia i spękania nie przydają jej uroku. Przed wyłączeniem fontanny stwierdziliśmy również nieszczelności w misie powodujące drobne wycieki – tłumaczy Ewa Mazur, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Prace remontowe będą polegać na usunięciu wierzchniej warstwy betonu i pokryciu misy powłoką imitującą piaskowiec. Fontanna zyska bardziej efektowny wygląd i nawiąże kolorystyką do historycznej barwy Dworca Świebodzkiego.

Kiedy zakończenie remontu fontanny?

Obecnie trwają prace związane z usuwaniem kolejnych warstw malatury, którą pokryto betonową cembrowinę. Po usunięciu i oczyszczeniu niecki z pozostałości farb zostaną wykonane prace uszczelniające, a następnie nałożenie powłoki.

Kolor powłoki będzie imitacją piaskowca bolesławieckiego. Z takiego piaskowca są wykonane figury Walki i Zwycięstwa, położone przy placu Jana Pawła II we Wrocławiu.

Zakończenie remontu fontanny planowane jest jeszcze w tym roku, przed nastaniem warunków zimowych. Koszt realizacji wyniesie 98 tysięcy złotych.