wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. To już się dzieje. Jak Politechnika Wrocławska kształci specjalistów od energetyki jądrowej

Prace nad Polskim Programem Rozwoju Energetyki przyspieszają. Zgodnie ze słowami Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka Politechnice Wrocławskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przyjdzie odegrać ważną rolę w rozwoju polskiej energetyki jądrowej. Pytanie, czy będzie wystarczająco chętnych, aby takie studia opłacało się otworzyć.

Reklama

Podczas wywiadu udzielonego w poniedziałek 31 października dla Polskiego Radia PR 3 minister Czarnek zapowiedział, że PWr będzie jedną z dwóch polskich uczelni, które mają kształcić specjalistów od energetyki jądrowej.

Politechnika Wrocławska ma zarówno zaplecze naukowe, jak przygotowany program studiów.

Jak wygląda kształcenie specjalistów z energetyki jądrowej na PWr

Obecnie studenci PWr już kształcą się w zakresie inżynierii nuklearnej w ramach studiów na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. Osoby zainteresowane rozwojem w tym kierunku mogą wyjeżdżać na staże zagraniczne, np. do Francji. W tym roku po raz pierwszy uruchomiono też letni staż w Westinghouse Electric Company (USA), firmie, z którą prowadzone są rozmowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Trzy osoby już skorzystały z tej możliwości.

Jeśli chodzi o studia magisterskie, to PWr ma w ofercie specjalizację Nuclear power engineering na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. W pierwszym naborze, w lutym 2022 roku, zgłosiły się jednak tylko trzy osoby, a to za mało, aby uruchomić rok. Kolejna rekrutacja ruszy w lutym 2023 roku.

Lukę tę zapełnia możliwość odbycia studiów magisterskich w Korei Południowej. Dzięki współpracy między KINGS (KEPCO International Nuclear Graduate School) a Wydziałem Mechaniczno-Energetycznym studenci PWr mogą odbyć studia magisterskie w Ulsan.

Obecnie z tej możliwości korzystają dwie osoby z PWr. Dzisiaj ogłoszono nowy nabór. Studia rozpoczną się w marcu 2023 roku i potrwają dwa lata. Ich koszt pokrywa strona koreańska.

Na PWr prowadzone są też roczne studia podyplomowe w zakresie energetyki jądrowej. W drugiej edycji, od października, kształci się 28 słuchaczy.

Po co szkolić w Polsce inżynierów jądrowych

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych, z tym że każda ma zawierać trzy reaktory. Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora planowane jest na 2026 rok, a jego uruchomienie – na 2033 rok.

Oddanie do eksploatacji trzeciego reaktora drugiej elektrowni (w Pątnowie) ma nastąpić w 2043 roku. W poniedziałek 31 października koreański koncern KNHP oraz polskie firmy ZE PAK S.A.  i PGE S.A. podpisali w Seulu list intencyjny dotyczący planu budowy.

Jak zapewnia minister Czarnek, specjaliści potrzebni są jednak nie tylko do tych elektrowni. Pracę inżynierowie znajdą też przy obsłudze tzw. małych reaktorów jądrowych. Jest to projekt, który prowadzi KGHM Polska Miedź.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl