wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zarwij noc z 20 na 21 maja! Uczelniane muzea, galerie i placówki dołączają do Nocy Muzeów
Studio Radia Luz. Za szybą goście, którzy odwiedzili radio podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów  Archiwum Radia Luz
Studio Radia Luz. Za szybą goście, którzy odwiedzili radio podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów

Ciepła majowa noc (meteorolodzy, jak na razie, nie zapowiadają deszczu), tłumy chodzące od wystawy do wystawy i kilometrowe kolejki przed wejściami do muzeów. Tak zapowiada się noc z 20 na 21 maja. Planując tegoroczną Noc Muzeów nie zapomnijcie o uczelnianych muzeach.

Reklama

Politechnika Wrocławska

W godz. 21.00-2.00 Radio Luz będzie nadawało audycję na żywo o tym, co dzieje się we Wrocławiu. Każdy, kto ma ochotę, może też przyjść do budynku C-8 i spróbować swoich sił przed mikrofonem.

Ubiegłoroczną edycję Nocy Muzeów w Radio Luz wspomina Martyna Dziakowicz, szefowa redakcji popularnonaukowej i newsroomu:

Setki osób zainteresowanych muzyką, realizowaniem dźwięku, tworzeniem programów, smaczkami zza kulis. Pytania od młodszych i starszych spływały do nas nieustannie, podobnie jak fale kolejnych zainteresowanych. Nie zabrakło też osób, które zdecydowały się na antenowe testy przed mikrofonem.
Martyna Dziakowicz, szefowa redakcji popularnonaukowej i newsroomu

I dodaje: – Noc Muzeów to świetna okazja, żeby przekonać się na własnej skórze, na czym polega słynna magia radia.

Radio Luz: budynek C-8 Politechniki Wrocławskiej, przy ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 22

Uniwersytet Wrocławski

Uczelnia prowadzi kilka muzeów. Z okazji Nocy Muzeów organizowane są również specjalne pokazy i wykłady. Na wiele z nich obowiązują zapisy.

  • Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Udostępniona będzie Wieża Matematyczna z tarasem widokowym. Wejścia organizowane są co pół godziny: pierwsze o godz. 18.00, ostatnie o godz. 23.30. Wpuszczane będą grupy po 50 osób.

Dodatkowo odbędą się wykłady związane z wystawami i kuratorskie oprowadzanie po ekspozycjach: o godz. 18.00 „Bellum et artes – casus Silesiae. Sztuki piękne i religia na Śląsku podczas wojen w XVII w.”; o godz. 20.00 „Sol Omnia Regit. Gnomoniczne opowieści z Wieży Matematycznej – Niezwykłe zegary słoneczne”.

Na oba wykłady obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są od 10 maja na adres muzeum[et]uwr.edu.pl (na wykład o godz. 20.00 nie ma już miejsc).

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, plac Uniwersytecki 1

  • Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre

Przez cały wieczór na zwiedzających będą czekać przewodnicy. Dla dzieci prowadzone będą warsztaty związane z odlewami skamieniałości. Warsztaty będą rozpoczynać się o każdej pełnej godzinie, pierwsze o godz. 14.00, a ostatnie o godz. 19:00. Zapisy na warsztaty: 71 3759327.

Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, ul. W. Cybulskiego 30

  • Muzeum Mineralogiczne

Zbiory Muzeum Mineralogicznego liczą ok. 30 tysięcy okazów minerałów z całego świata. W Noc Muzeów będzie można zobaczyć wystawy „Minerały świata” i „Minerały Polski”.  A między godziną 12.00 a 20.00 odbędzie się minigiełda minerałów oraz pokaz cięcia agatów i innych kamieni ozdobnych.

Muzeum Mineralogiczne, ul. W. Cybulskiego 30

  • Ogród Botaniczny i Festiwal Ziół

Choć na spacer tematyczny „Rośliny, które zmieniły bieg historii” po Ogrodzie Botanicznym nie ma już miejsc, to ciągle można wziąć udział w innych wydarzeniach.

W sobotę 20 maja w godz.10.30–15.30 w ogrodzie odbędzie się „Warsztat Chwastożercy" z rozpoznawania i wykorzystywania ziół łąkowych i polnych. Na warsztat obowiązują zapisy na miejscu – w dniu wydarzenia – na stoisku „Chwastożercy Slow Food" w czasie Święta Ziół.

Liczba osób ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zapisów na miejscu.

Z kolei w niedzielę 21 maja w godz. 10.00–14:00 odbędzie się spacer zielarski, wykład pt. „Prozdrowotne właściwości barwników roślinnych”, warsztaty plastyczne dla dzieci, pokaz otrzymywania olejków eterycznych i warsztaty kosmetyków naturalnych.

Na warsztaty kosmetyków naturalnych obowiązują zapisy na miejscu. Lista będzie dostępna od godz. 9:00 pod Wierzbą Muzyczną.

Wstęp na Święto Ziół możliwy jest na podstawie biletu zakupionego w kasie Ogrodu Botanicznego.

Ogród Botaniczny, ul. Henryka Sienkiewicza 23

Akademia Sztuk Pięknych i Biennale Sztuki Wro

W Galerii Geppart ASP Wrocław odbędą się oprowadzania kuratorskie po wystawach zorganizowanych w ramach 20. Biennale Sztuki Mediów WRO oraz po budynku.

Po wystawie „Męski, żeński, neutralny" będą dwa oprowadzania: o godz. 19.00 w języku ukraińskim z Mariią Serhiienko i o godz. 22.00 z Pawłem Janickim. Wystawę będzie można oglądać w godz. 12.00–23:00.

Z kolei o wystawie „Co powie feministyczna Alexa?” opowie Piotr Krajewski o godz. 18:00 i Dominika Kluszczyk o godz. 20.00.

Piekarnia Żywa Kultura, Księcia Witolda 66

Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna

Uczelnie razem z Dominikanami przygotowują czytanie fragmentów „Trylogii Husyckiej" Andrzeja Sapkowskiego w krypcie pod Kościołem św. Wojciecha we Wrocławiu, gdzie odbywa się akcja inscenizowanego fragmentu powieści.

Czytania organizowane będą 19 i 20 maja. Wejścia będą co godzinę, pierwsze o godz. 20.00, ostatnie o 23:00.

Krypta pod Kościołem Św. Wojciecha, plac Dominikański 2.

Akademia Sztuk Pięknych 

W ramach uroczystego finisażu wystawy „Forma i kolor” Małgorzaty Dajewskiej odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystki oraz prezentacja książki Eweliny Kwiatkowskiej pt. „Wrocławskie Środowisko Artystyczne – Małgorzata Dajewska”.

Na wystawie prezentowane są najnowsze dzieła artystki: kilkadziesiąt obiektów artystycznych, wśród nich rzeźby wykonane ze szkła optycznego, unikalne w formie i kolorze, formy hutnicze i malarstwo. 

Eklektik Art: godz. 20:00 i 22:00, Zamkowa 1

Uniwersytet Medyczny

Bez rezerwacji w godz. 14.00-22.00 można zwiedzać Muzeum Farmacji. Oprócz wnętrza wyjątkowej kamienicy, można zobaczyć m.in. rekonstrukcję średniowiecznej pracowni alchemicznej, wnętrze renesansowej apteki, wystawę poświęconą lekom naturalnym i dawnym narzędziom do produkcji środków leczniczych oraz ekspozycję, która przedstawia analityczną aparaturę pomiarową oraz leki syntetyczne i półsyntetyczne.Niestety na warsztaty farmaceutycznie nie ma już miejsc.

Muzeum Farmacji we Wrocławiu – Dom Śląskiego Aptekarza, ul. ul. Kurzy Targ 4

Uniwersytet Dolnośląski DSW

Uczelnia przygotowała wystawę cyfrowych kolaży wykonanych przez studentów kierunku Media kreatywne. Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 19.00 prelekcją i dyskusją z autorami prac na temat związków między sztuką słowa a sztuką obrazu.

Uniwersytet Dolnośląski DSW, Strzegomska 55B

Odbierz zniżki do miejskich atrakcji
z programem "Nasz Wrocław"

Chcę zniżkęSprawdź szczegóły na stronie Nasz Wrocław. Otwiera sie w nowej karcie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl