wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:12

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Tragiczna sytuacja finansowa dotyka wrocławskie uczelnie. Delegaci pracowników będą protestowali w Warszawie
Pikieta protestacyjna jest zwieńczeniem miasteczka edukacyjno-informacyjnego, które ZNP prowadziło od 8 października 2022 r. ZNP Facebook
Pikieta protestacyjna jest zwieńczeniem miasteczka edukacyjno-informacyjnego, które ZNP prowadziło od 8 października 2022 r.

Na 15 października planowana jest w Warszawie pikieta protestacyjna pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Powodem protestu jest chroniczne niedofinansowanie uczelni wyższych, w tym brak obiecanych podwyżek dla pracowników. Do pikiety dołączyły 44 uczelnie wyższe, w tym 5 wrocławskich.

Reklama

Pikieta pracowników szkolnictwa wyższego i nauki odbędzie się przed budynkiem Ministra Edukacji i Nauki w Warszawie. Początek o 11.00. Organizatorem jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pośród 44 uczelni, które dołączyły do pikiety, będą również reprezentanci wrocławskich uczelni:

  • Politechniki Wrocławskiej,
  • Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu,
  • Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
  • Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

Pikieta protestacyjna jest zwieńczeniem miasteczka edukacyjno-informacyjnego, które ZNP prowadziło od 8 października. Przez tydzień organizowano dyskusje, panele i rozmowy na temat kondycji polskiej edukacji. Dwa dni poświęcono szkolnictwu wyższemu.

Obecna tragiczna sytuacja połączyła nasze środowisko. Wszyscy mówimy jednym głosem i mam nadzieję, że jutro minister Czarnek go usłyszy
Mateusz Przygoda, członek ZNP PWr

Finansowe postulaty protestujących

Postulaty protestujących dotykają głównie kwestii finansowych. Dotyczą m.in.:

  • wzrostu wynagrodzenia w 2022 r. o 20 proc. dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki,
  • podwyższenia minimalnych stawek wynagrodzenia dla pozostałych stanowisk nauczycieli akademickich,
  • systemowego i corocznego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę o 0,3 proc. PKB (czyli do poziomu 3 proc. PKB).

Postulaty te są spójne ze Stanowiskiem Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Wyższych z 7 października. W dokumencie mowa jest o dramatycznej sytuacji ekonomicznej szkół wyższych, która przy kilkuprocentowym wzroście wartości subwencji może nie tylko narazić placówki na utratę płynności finansowej, ale też zmusić do radykalnego ograniczenia działalności.

Rektorzy zaznaczyli, że decyzja o podwyższeniu wynagrodzenia brutto pracowników o 4,4 proc. przy obecnej inflacji „jawi się jako rażąco nieadekwatna”.

Pierwsze sygnały kryzysu – plan oszczędnościowy Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Jeszcze zanim ustalono Stanowisko Prezydium KRASW rektor Akademii Muzycznej prof. Krystian Kiełb opublikował na stronie uczelni program oszczędnościowy. Jak zaznaczono w piśmie, wynika to z konieczności zapewnienia zachowania płynności finansowej Akademii.

Oszczędności dotyczą zarówno wydatków na utrzymanie i korzystanie z infrastruktury, jak i kosztów prowadzenia działalności dydaktycznej. Zapowiedziano m.in.:

  • wydłużenie przerwy międzysemestralnej do sześciu tygodni;
  • wyłączenie dostępu do obiektów Akademii w niedziele i ograniczenie dostępu w dni powszednie w godz. 8.00–20.00, a w soboty w godz. 8.00–16.00;
  • wyłączenie iluminacji świetlnej gmachu głównego Akademii;
  • ograniczenie używania wind tylko do transportu specjalistycznego;
  • ograniczanie godzin ponadwymiarowych dla wykładowców;
  • korektę stawek wynagrodzenia w przypadku pracy zdalnej w ramach godzin ponadwymiarowych.

Rektor zaznaczył w piśmie, że nadrzędnym założeniem programu jest zachowanie najwyższego poziomu jakości nauczania, działalności artystycznej i badań oraz ochrona miejsc pracy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl