wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uniwersytet Wrocławski chce zbudować centrum badań fizycznych i chemicznych przy ulicy Koszarowej
Na zdjęciu: brukowana ulica Koszarowa we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne) archiwum Wroclaw.pl
Na zdjęciu: brukowana ulica Koszarowa we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne)

Uniwersytet Wrocławski chce przenieść fizyków i chemików, ponieważ w starych budynkach nie można stworzyć im nowoczesnych laboratoriów. Nowe mają powstać przy ulicy Koszarowej. Część pieniędzy na ich budowę uczelnia otrzymała od premiera Morawieckiego. Kiedy może ruszyć budowa? Przeczytajcie!

Reklama

Uniwersytet Wrocławski otrzymał (pod koniec 2022 roku) od premiera Mateusza Morawieckiego obligacje skarbowe o wartości 110 milionów złotych na dwie inwestycje:

  1. budowę siedziby Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej, która ma stanąć przy Kalamburze, o czym pisaliśmy tutaj;
  2. budowę centrum badań fizycznych i chemicznych przy ulicy Koszarowej.

Nowe siedziby fizyków i chemików

Wartość dofinansowania w formie obligacji na drugą inwestycję to 80 mln zł. Uniwersytet planuje, że nowe centrum przy Koszarowej składać się będzie z dwóch sąsiadujących budynków z przeznaczeniem na:

  • Instytut Fizyki Doświadczalnej,
  • Instytut Fizyki Teoretycznej,
  • dziekanat Wydziału Fizyki i Astronomii,
  • Wydział Chemii.

Obecnie instytuty i dziekanat fizyki mieszczą się w budynku na placu Maxa Borna na Nadodrzu, natomiast wydział chemików jest przy ulicy Joliot-Curie na terenie Kampusu Grunwaldzkiego.

Budynek chemii pochodzi z lat sześćdziesiątych, a fizyki jest po komitecie wojewódzkim PZPR. Oba są stare i nie dają żadnej szansy na stworzenie nowoczesnych laboratoriów badawczych, a tym samym możliwości rozwoju. Budowa nowych to konieczna inwestycja.
prof. dr hab. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego

Orientacyjny koszt? Setki milionów

Władze uniwersytetu porównały szacunkowe koszty ewentualnego remontu gruntownego i budowy. Okazało się, że postawienie nowych obiektów będzie bardziej opłacalne. Całkowity koszt inwestycji może wynieść nawet 800 mln zł, czyli uczelnia potrzebuje jeszcze dziesięć razy tyle co wartość otrzymanych obligacji. – Później trzeba będzie znaleźć dodatkowe środki na rozruch. Liczymy na pieniądze z projektów unijnych – mówi profesor Robert Olkiewicz.

Inwestycja szybko nie wystartuje. Uczelnia dopiero przygotowuje dokumenty potrzebne do ogłoszenia przetargu, w którym wybierze projektanta. Rektor chciałby, żeby na przyjęcie fizyków i chemików budynki były gotowe za pięć, sześć lat.

Pieniądze w obligacjach otrzymane od premiera, przeznaczone zostaną na wkład własny w projekcie europejskim, w tym na przygotowanie projektu budowlanego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl