wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pszczoły są przyjazne i pożyteczne. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu stanęła Europejska Pasieka Miejska

Osiem uli stoi na polance na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego na Biskupinie. Ule zajmują niewielką polanę między ul. Chełmońskiego a wałami nad Odrą. W każdym jest ok. 60-70 tys. owadów z gatunku pszczoły miodnej. Projekt Europejska Pasieka Miejska to forma promocji bioróżnorodności oraz wiedzy na temat owadów zapylających.

Reklama

– Na podstawie badań genetycznych wybraliśmy linię najmniej agresywnych owadów. I w ciągu miesiąca od powstania pasieki nie zdarzyło się jeszcze żadne użądlenie – mówi dr inż. Paweł Migdał, opiekun naukowy pasieki.

Pszczoły pożyteczne i sąsiedzkie

- Chcemy zburzyć wizerunek pszczoły jako uciążliwego i groźnego owada. Owszem, wiadomo, że jest pożyteczny, lecz na ogół nie chcemy, aby pojawiał się w naszym sąsiedztwie – mówi wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego. – Tymczasem pokazujemy, że odpowiednio prowadzona pasieka może być przyjemnym sąsiadem.

Budowa pasieki to wspólna inicjatywa uczelni i wrocławskiego biura Parlamentu Europejskiego. To z budżetu UE sfinansowano zakup uli.

Promocja bioróżnorodności, zwłaszcza jeśli chodzi o owady zapylające, jest jednym z ważnym zadań unijnych. Pszczoły są szczególnie zagrożone ze względu na nadużywanie chemicznych środków ochrony roślin.
Leszek Gaś, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu

Projekt Europejska Pasieka Miejska ma kilka wymiarów. Działania praktyczne – powstanie pasieki i wykorzystanie jej do pracy ze studentami m.in. zootechniki, biologii, to jeden.

Specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego przeprowadzili cykl warsztatów dla uczniów szkół na całym Dolnym Śląsku dotyczące bioróżnorodności. W zajęciach wzięło udział 140 dzieci.

Głównym celem było przekazanie wiedzy o pszczołowatych, bez których funkcjonowanie przyrody było zubożone
Barbara Król, prodziekan kierunku zootechnika

Natomiast na jesień planowana jest konferencja naukowa dotycząca bioróżnorodności, której gospodarzem będzie Uniwersytet Przyrodniczy.

Jak reagować na pszczoły

- W Polsce występuje 470 gatunków pszczół, chociaż powszechnie rozpoznawane są dwa, trzy, w tym pszczoła miodna i pszczoła murarka. Wiedza o funkcjonowaniu ula i pszczołach przydaje się w nawiązywaniu relacji, bo ule wcale nie muszą być dokuczliwym sąsiedztwem – mówi prof. Adam Roman, dziekan Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt. – Na przykład, gwałtowne oganianie się przed pszczołą, owad odbiera jako sygnał do ataku. Tymczasem ona chce tylko sprawdzić, czy jesteśmy dla niej zagrożeniem. Należy spokojnie – wiem, że to trudne, przeczekać, aż pszczoła sobie odleci.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl