wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Prekursorskie operacje i programy medyczne. Uniwersytet Medyczny
Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 2023/2034 (zdjęcie główne); część zespołu Instytut Chorób Serca UMW, którzy wykonali pionierski zabieg w Instytucie Chorób Serca (zdjęcie w kółku) Tomasz Walów/Uniwersytet Medyczny (zdjęcie główne); Instytut Chorób Serca UMW (zdjęcie w kółku)
Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 2023/2034 (zdjęcie główne); część zespołu Instytut Chorób Serca UMW, którzy wykonali pionierski zabieg w Instytucie Chorób Serca (zdjęcie w kółku)

Rozdanie nagród dla zespołów medycznych za wyjątkowe osiągnięcia, przyznanie statuetek dla najlepszych naukowców oraz wytypowanie zwycięzców konkursu na liderów dydaktyki – tak w tym roku Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny odchodził święto uczelni.

Reklama

Uniwersytet Medyczny (UMed)zmienił w tym roku formułę obchodów przypadającego 7 grudnia święta uczelni. Rozdano nagrody, przyznano statuetki i odczytano wyniki konkursu dla najlepszego dydaktyka.

Działamy jako system naczyń połączonych i tylko współpraca w obszarze nauki, dydaktyki, klinicznym, administracji przy wyraźnym i widocznym zaangażowaniu studentów ma szansę zaprocentować.
prof. Piotr Ponikowski, rektor UMed

Nagrody za osiągnięcia medyczne

Kapituła złożona z 18 osób – wybitnych profesorów oraz zarządu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) – przeanalizowała 41 zgłoszeń. Wybrano 9 laureatów w trzech kategoriach.

Nagrody są uhonorowaniem pracy całych zespołów lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i tak mógłbym wymieniać kolejne grupy zaangażowanych.
Marcin Drozd, dyrektor USK

I dodaje: – To nagrody dla tych wszystkich, którzy aktywnie pracowały na rzecz naszych pacjentów. Medycyna to również współpraca pomiędzy różnymi zespołami, stąd też nagrodziliśmy grupę kilku klinik.

Nagroda za organizację procesów diagnostyczno-terapeutycznych i współpracę międzykliniczną

  • I miejsce zespoły: Kliniki Kardiochirurgii; Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii; Bloku Operacyjnego za utworzenie programu transplantacji serca

Program transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia w USK już w pierwszym roku działalności (2021) był drugim w kraju ośrodkiem, jeśli chodzi o ilość wykonanych transplantacji serca. W 2022 roku zespół wykonał najwięcej transplantacji u osób dorosłych w Polsce. Obecnie już wykonano 126 transplantacji serca, w tym 6 retransplantacji i 4 z równoczesnym przeszczepem nerki.

  • II miejsce zespół Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii za organizację i uruchomienie Zespołu Wczesnego Reagowania

Zespół Wczesnego Reagowania w USK od czasu powołania zrealizował blisko 55 tys. procedur interwencyjnych u pacjentów w stanach zagrożenia życia.

  • III miejsce zespół Instytutu Chorób Serca za utworzenie Pododdziału Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej

Pododdziału Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej umożliwia wykonywanie wysokospecjalistycznych procedur diagnostyczno-terapeutycznych w ciągu jednego dnia, bez konieczności pozostawania chorych w szpitalu.

Nagroda za wprowadzenie nowych technologii, metod diagnostycznych i terapeutycznych

  • I miejsce zespół Instytutu Chorób Serca za Shock Team

Shock team powstał w listopadzie 2020 roku. Na początku zespół działał tylko w ramach USK, ale finalnie poszerzył swoją działalność i obecnie zajmuje się kwalifikacją i leczeniem pacjentów z całego Dolnego Śląska. Głównym zadaniem zespołu jest współdziałanie lekarzy kardiologów, kardiochirurgów i anestezjologów w leczeniu pacjentów ze wstrząsem kardiogennym oraz w trakcie zatrzymania krążenia.

  • II miejsce zespół Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii za ECMO – leczenie ciężkiej niewydolności oddechowej w przebiegu ARDS

Regionalne Centrum ECMO powstało w szczytowym okresie pandemii na bazie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Terapiom ECMO w przebiegu COVID-19 i H1N1 poddano ponad 45 pacjentów, w tym 6 pacjentek w ciąży lub połogu. U dwóch z nich przeprowadzono cięcie cesarskie w trakcie terapii, a u trzech udało się utrzymać ciążę, która zakończyła się urodzeniem zdrowych dzieci. Przeżywalność w tej grupie wyniosła 83 proc. Przeżywalność zaś wszystkich leczonych pacjentów poddanych terapii ECMO wyniosła 48 proc., co jest znacznie lepszym wynikiem niż raportowany w polskim badaniu kohortowym tej grupy pacjentów.

  • III miejsce zespół Zakładu Patomorfologii i Cytologii Klinicznej za diagnostykę i leczenie pacjentów z czerniakiem błony naczyniowej gałki ocznej

Naukowcy przygotowali model prognostyczny z aplikacją internetową dla pacjentów z czerniakiem o wyższej skuteczności prognostycznej niż stosowana w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych klasyfikacja molekularna bazująca na sygnaturach genowych. Taniej, prościej, precyzyjniej – tak określane są zalety tego przedsięwzięcia opartego na technikach uczenia maszynowego.

Nagroda za przeprowadzenie nowoczesnej i skutecznej procedury terapeutycznej

  • I miejsce zespół Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej za wdrożenie programu wszczepienia stentgraftów z odgałęzieniami do łuku aorty typu arch branch

Leczenie tętniaków łuku aorty jest dużym problemem klinicznym obarczonym wielkim ryzkiem zgonu pacjenta. Metoda prowadzona w klinice jest mniej inwazyjna dla chorych, nie wymaga otwarcia klatki piersiowej ani też krążenia pozaustrojowego. Stentgrafty z odgałęzieniami do tętnic łuku aorty wprowadzane są przezskórnie. Metoda ta pozwala na zdecydowane skrócenie rekonwalescencji pacjenta w porównaniu do metody tradycyjnej. W latach 2021–2022 w USK wykonano sześć takich operacji.

  • II miejsce zespół Kliniki Kardiologii za przeprowadzenie pierwszego w Polsce zabiegu implantacji zastawki aortalnej BASILICA

Pierwszy w Polsce zabieg BASILICA przeprowadzono podczas przezskórnej implantacji zastawki aortalnej. Procedurę tę wykonuje się jedynie w najbardziej zaawansowanych ośrodkach kardiologicznych na świecie. Zabieg polega na przezcewnikowym – bez otwarcia klatki piersiowej – rozcięciu płatka własnej, zdegenerowanej zastawki aortalnej w sposób umożliwiający zachowanie napływu krwi do zagrożonych tętnic po wszczepieniu zastawki sztucznej. Pierwszy zabieg tego typu przeprowadzono na świecie w 2017 roku w Waszyngtonie.

  • III miejsce zespół Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej za zastosowanie techniki torakoskopowej wrodzonych malformacji dróg oddechowych

W Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK, jako jedynym ośrodku w Polsce, zastosowano technikę torakoskopową do rutynowego leczenia wrodzonych malformacji dróg oddechowych już w pierwszych miesiącach życia. Wczesne wykonanie pozwala m.in. uniknąć poważnych następstw wady, a wykorzystanie torakoskopii na uniknięcie deformacji klatki piersiowej. W latach 2021–2022 wykonano 13 operacji tego typu u niemowląt z różnych zakątków kraju.

Statuetki dla najlepszych naukowców

 W prestiżowym rankingu Top 2% najczęściej cytowanych w 2022 roku naukowców (przygotowywany przez Uniwersytet Stanforda na początku października 2023 roku) pracownicy UMed stworzyli silną reprezentację. W czołówce pracowników UMed są:

  • prof. Piotr Ponikowski
  • prof. Jacek C. Szepietowski
  • prof. Ewa A. Jankowska

Naukowcom wręczono pamiątkowe statuetki.

Konkurs dla dydaktyków

Najlepszych nauczycieli akademickich wybierali studenci w pierwszy raz zorganizowanym plebiscycie. Zgłoszono ponad 300 wykładowców ze wszystkich wydziałów. Ostatecznie wyłoniono 43 osób. 

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl