wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Po tych studiach zarobisz ponad 20 tys. zł. Sprawdź, po jakich studiach we Wrocławiu dobrze się zarabia

Po studiach we Wrocławiu zarabia się najwięcej – ponad 20 tys. zł brutto zarabiają absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. To najwięcej w skali Polski. Sprawdź, jakie studia wybrać, aby dobrze zarabiać.

Reklama

Po studiach we Wrocławiu zarabia się najwięcej – wynika z rankingu ELA, który od ośmiu lat jest opracowywany pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych opiera się na danych za rok 2021 z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i systemu POLON-on.

Informatycy na propsie

Ranking najlepiej zarabiających otwierają absolwenci kierunku: Executive Master of Business Administration, czterosemestralnych, niestacjonarnych studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Osoby po nich zarabiają ponad 20 tys. 803 zł (brutto). To mediana średnich miesięcznych zarobków ze wszystkich źródeł po pierwszym roku po dyplomie.

Na trzecim miejscu w tym zestawieniu są absolwenci informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Zarabiają ponad 15,4 tys. zł, a na szóstym specjaliści z dyplomami z geologii i górnictwa na Politechnice Wrocławskiej – mogą liczyć na wypłaty powyżej 12,4 tys. zł miesięcznie.

W zestawieniu dwudziestu najlepiej płatnych specjalizacji – zarówno w skali Polski, jak i Dolnego Śląska, najlepiej opłacani są młodzi informatycy.

W tabeli dotyczącej najlepiej zarabiających absolwentów dolnośląskich szkół wyższych – w pierwszej dwudziestce najczęściej, bo aż ośmiokrotnie wymieniane są kierunki studiów na Politechnice Wrocławskiej.

Pielęgniarki kasują więcej niż lekarze

Część danych mocno zaskakuje. Na przykład, w rankingu bardzo wysoko stoją absolwentki (i absolwenci) pielęgniarstwa. Np. dyplom pielęgniarstwa wyższych szkół zawodowych w Jeleniej Górze czy Legnicy to szansa na wypłaty powyżej 9 tys. zł (brutto). Po tym samych studiach na wrocławskim Uniwersytecie Medycznym specjaliści dostają ok. 5,7 tys. zł. Natomiast dyplom studiów lekarskich we Wrocławiu daje szansę na wypłatę w wysokości 5,5 tys. zł.

W systemie ELA znajdziemy także dane dotyczące czasu poszukiwania etatowego zatrudnienia oraz procenta absolwentów, którzy po roku od ukończenia edukacji nie znaleźli stałej pracy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl