wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ziemianie, strzeżcie się! Już niczego przed wrocławskimi naukowcami nie ukryjecie

Wrocławscy absolwenci i doktoranci Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego nagrodzeni w konkursie prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepsze prace z zakresu badań kosmicznych. Ośmioosobowa kapituła oceniła 49 prac z 19 polskich uczelni. Trzech laureatów kończyło studia we Wrocławiu.

Reklama

Nagrody prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej przyznano w ramach Studenckiej Konferencji Kosmicznej Wrocław 2022, która odbyła się 20 i 21 października na Politechnice Wrocławskiej.

To była piata edycja konkursu i pierwsza, podczas której nagrodzono prace doktorantów.

Prace nadesłane i prace nagrodzone

Na konkurs zgłoszono 49 prac z 19 uczelni i jednostek naukowych z całej Polski. Rekordową liczbę prac – aż 9 – złożyli studenci PWr, 5 prac Uniwersytetu Przyrodniczego, 4 prace Woskowej Akademii Technicznej i 4 prace Politechniki Rzeszowskiej.

Wśród laureatów jest dwóch absolwentów i jeden doktorant z wrocławskich uczelni.

W kategorii prac magisterskich kapituła oceniła 20 prac.

Drugą nagrodę otrzymał Jakub Orzechowski, absolwent optyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej. Autor skonstruował teleskop, przez który można obserwować Ziemię z niskiej orbity okołoziemskiej z zachowaniem wymaganych parametrów dotyczących jakości uzyskanego obrazu. W ramach swojej pracy magisterskiej Jakub Orzechowski przeprowadził też symulację działania układu optycznego, który ma wymiary (bagatela) 10 × 10 × 10 cm. 

Wyróżnienie otrzymał Filip Gałdyn z Uniwersytetu Przyrodniczego. Jego praca nosi tytuł „Budowa serwisu do analizy dostępności i kompletności plików RINEX na stacjach sieci IDS MGEX”.

W kategorii rozpraw doktorskich oceniono 6 prac.

Nagrodę I stopnia otrzymał Grzegorz Bury adiunkt w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki na Uniwersytecie Przyrodniczym za pracę „Precise orbit determination of GNSS Satellite using microwave and laser ranking date”. Dotyczy ona wyznaczania precyzyjnych orbit satelitów Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych (GNSS).

Aby w pełni korzystać z zalet nowych systemów takich jak europejski system Galileo, stworzyłem matematyczny model satelitów, który uwzględnia ich właściwości fizyczne oraz geometryczne. Ponadto jako pierwszy na świecie zintegrowałem sygnały satelitarne i naziemne obserwacje laserowe. Dzięki temu można wyznaczyć orbity satelity z dokładnością 2 cm.
Grzegorz Bury, adiunkt w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki na Uniwersytecie Przyrodniczym

Wyniki pracy autora mogą być wykorzystywane w precyzyjnej nawigacji, realizacji inwestycji inżynierskich, wdrażaniu idei smart city, a nawet monitorowaniu globalnych procesów zachodzących w systemie ziemskim.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama