wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ziemianie, strzeżcie się! Już niczego przed wrocławskimi naukowcami nie ukryjecie
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu Jakub Orzechowski, zdobywca II miejsca w konkursie Polskiej Agencji Kosmicznej za pracę magisterską Jakub Orzechowski, archiwum własne
Na zdjęciu Jakub Orzechowski, zdobywca II miejsca w konkursie Polskiej Agencji Kosmicznej za pracę magisterską

Wrocławscy absolwenci i doktoranci Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego nagrodzeni w konkursie prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepsze prace z zakresu badań kosmicznych. Ośmioosobowa kapituła oceniła 49 prac z 19 polskich uczelni. Trzech laureatów kończyło studia we Wrocławiu.

Reklama

Nagrody prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej przyznano w ramach Studenckiej Konferencji Kosmicznej Wrocław 2022, która odbyła się 20 i 21 października na Politechnice Wrocławskiej.

To była piata edycja konkursu i pierwsza, podczas której nagrodzono prace doktorantów.

Prace nadesłane i prace nagrodzone

Na konkurs zgłoszono 49 prac z 19 uczelni i jednostek naukowych z całej Polski. Rekordową liczbę prac – aż 9 – złożyli studenci PWr, 5 prac Uniwersytetu Przyrodniczego, 4 prace Woskowej Akademii Technicznej i 4 prace Politechniki Rzeszowskiej.

Wśród laureatów jest dwóch absolwentów i jeden doktorant z wrocławskich uczelni.

W kategorii prac magisterskich kapituła oceniła 20 prac.

Drugą nagrodę otrzymał Jakub Orzechowski, absolwent optyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej. Autor skonstruował teleskop, przez który można obserwować Ziemię z niskiej orbity okołoziemskiej z zachowaniem wymaganych parametrów dotyczących jakości uzyskanego obrazu. W ramach swojej pracy magisterskiej Jakub Orzechowski przeprowadził też symulację działania układu optycznego, który ma wymiary (bagatela) 10 × 10 × 10 cm. 

Wyróżnienie otrzymał Filip Gałdyn z Uniwersytetu Przyrodniczego. Jego praca nosi tytuł „Budowa serwisu do analizy dostępności i kompletności plików RINEX na stacjach sieci IDS MGEX”.

W kategorii rozpraw doktorskich oceniono 6 prac.

Nagrodę I stopnia otrzymał Grzegorz Bury adiunkt w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki na Uniwersytecie Przyrodniczym za pracę „Precise orbit determination of GNSS Satellite using microwave and laser ranking date”. Dotyczy ona wyznaczania precyzyjnych orbit satelitów Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych (GNSS).

Aby w pełni korzystać z zalet nowych systemów takich jak europejski system Galileo, stworzyłem matematyczny model satelitów, który uwzględnia ich właściwości fizyczne oraz geometryczne. Ponadto jako pierwszy na świecie zintegrowałem sygnały satelitarne i naziemne obserwacje laserowe. Dzięki temu można wyznaczyć orbity satelity z dokładnością 2 cm.
Grzegorz Bury, adiunkt w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki na Uniwersytecie Przyrodniczym

Wyniki pracy autora mogą być wykorzystywane w precyzyjnej nawigacji, realizacji inwestycji inżynierskich, wdrażaniu idei smart city, a nawet monitorowaniu globalnych procesów zachodzących w systemie ziemskim.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl