wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Naukowcy szukają zapomnianych i nieznanych grobów więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Zbadają filie Gross-Rosen
Na zdjęciu plac egzekucyjny i krematorium w obozie koncentracyjnym Flossenbürg Dr Pawel Konczewski / UPWr
Na zdjęciu plac egzekucyjny i krematorium w obozie koncentracyjnym Flossenbürg

Filie niemieckich obozów koncentracyjnych w Iłowej i Trzebieniu przebadają specjaliści z zakresu bioarcheologii z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Poszukają zapomnianych i nieznanych grobów ofiar nazistów. Badania obejmują także okolice miasta Holýšov w zachodnich Czechach, gdzie istniała filia KZ Flossenbürg.

Reklama

Badania na terenie dawnych niemieckich obozów koncentracyjnych prowadzone są w ramach projektu „Bioarcheologia i archeologia krajobrazów represji narodowo-socjalistycznych: Perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej”. Wrocławianie realizują go we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilźnie.

Celem przedsięwzięcia jest odnalezienie zapomnianych i utajnionych grobów ofiar nazizmu oraz ocena materialnych dowodów dotyczących warunków życia i pracy więźniów. Badaniami ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu kieruje dr Paweł Konczewski.

Więźniowie jako tania siła robocza

Wrocławianie współpracowali już z naukowcami z pilźnieńskiego uniwersytetu. Prowadzili badania m.in. grobów ofiar obozu koncentracyjnego w Letach w Czechach. W zaplanowanych poszukiwaniach grobów ofiar hitlerowców wezmą udział specjaliści m.in. z zakresu bioarcheologii, archeologii, historii, antropologii biologicznej.

Celem badania jest m.in. analiza sposobów funkcjonowania systemu pracy przymusowej więźniów oraz warunków ich życia.

Ofiary Marszów Śmierci

Badania zaplanowano w kilku miejscach na terenie Polski i Czech. Rozpoczną się od okolic miasta Holýšov w zachodnich Czechach, gdzie zachowały się pozostałości kilku obozów związanych z produkcją amunicji (m.in. podobóz KZ Flossenbürg). Zaś na terenie naszego kraju będzie to obszar w zachodniej Polsce, gdzie przetrwały ślady filii KZ Gross-Rosen, związanych z działaniem ulokowanych tam kompleksów wojskowych.

W Borach Dolnośląskich zaplanowano poszukiwania grobów więźniów KZ Gross-Rosen z filii w Iłowej i Trzebieniu. W Czechach badania skoncentrują się na grobach więźniów, którzy zginęli podczas Marszów Śmierci w powiecie tachovskim na początku 1945 roku.

Projekt będzie finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 22 + LAP.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl