wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Niemal 9 milionów złotych dostaną wrocławscy naukowcy. Zobacz, czego dotyczą ich badania
Laureaci programu Lider: Ewa Pejcz, Tomasz Kisiel i Agnieszka Krawczyk-Łebek Archiwa: Ewy Pejcz, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego
Laureaci programu Lider: Ewa Pejcz, Tomasz Kisiel i Agnieszka Krawczyk-Łebek

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało pod koniec listopada granty na badania naukowe. Z 341 zgłoszonych projektów dofinansowanie otrzymało 41 naukowców, w tym 5 z wrocławskich uczelni: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Ekonomicznego.

Reklama

Już czternasty raz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznaje granty w ramach programu Lider. W tym roku wrocławscy naukowcy otrzymają na swoje badania łącznie niemal 9 milionów złotych.

Wyróżnione projekty dotyczą różnych dziedzin. Fotoniką zajmuje się dr inż. Dorota Stachowiak, kosmetologią – dr Agnieszka Krawczyk-Łebek, ratownictwem medycznym – dr inż. Tomasz Kisiel, ekologicznym budownictwem – dr inż. Sławomir Czarnecki, a technologią przetwarzania ziarna kukurydzy – dr Ewa Pejcz.

Aby lasery nie były tak wrażliwe

Grant o najwyższej wartości otrzymała dr inż. Dorota Stachowiak z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Badaczka zamierza opracować nowe technologie wytwarzania komponentów światłowodowych dla zaawansowanych aplikacji w fotonice.

Głównym celem projektu i jednocześnie odpowiedzią na bieżące zapotrzebowanie fotoniki jest opracowanie uniwersalnych technologii wytwarzania światłowodowych komponentów z możliwością ich dostosowania do wymagań odbiorcy.
dr inż. Dorota Stachowiak

Problemem stosowanych obecnie komercyjnych systemów laserowych jest ich wrażliwość na czynniki zewnętrzne: zmiany temperatury, wibracje czy zanieczyszczenia. Całkowicie światłowodowa budowa tych układów rozwiązałby te problemy.

Badania przyczynią się do rozwoju układów fotonicznych, które stosuje się w medycynie, metrologii, telekomunikacji, mikroobróbce, technologiach kwantowych, a nawet w badaniach kosmicznych.

Aby dobro roślin wykorzystać w medycynie

Projekt dr Agnieszki Krawczyk-Łebek z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy Uniwersytetu Przyrodniczego nosi tytuł „Glikozydy flawonoidowe z atomem chloru jako wielofunkcyjne, naturalne substancje konserwujące w formulacjach kosmetycznych”.

Badaczka flawonoidami zajmuje się od wielu lat. Interesują ją głównie pod kątem ich właściwości przeciwdrobnoustrojowych, przeciwzapalnych i przeciwcukrzycowych.

– W kontekście szerzących się na całym świecie chorób cywilizacyjnych i epidemicznych oraz rozprzestrzeniającej się antybiotykooporności wielu szczepów chorobotwórczych bakterii, poszukiwanie nowych aktywnych, biologicznie czynnych związków stało się koniecznością – podkreśla dr Agnieszka Krawczyk-Łebek.

Jestem przekonana, że otrzymane przeze mnie pochodne flawonoidowe mają duży potencjał do rozwoju nowych leków i suplementów diety.
dr Agnieszka Krawczyk-Łebek

Bezzałogowy statek ratujący życie

Z kolei dr inż. Tomasz Kisiel z Wydziału Mechanicznego dzięki otrzymanemu grantowi opracuje system szybkiego reagowania dostarczający defibrylator do udzielenia pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia w czasie znacznie krótszym niż dotarcie zespołu ratownictwa medycznego.

Efektem naszej pracy będzie budowa prototypu systemu ratownictwa medycznego składającego się z bezzałogowego płatowca oraz hangaru zapewniającego wykonanie autonomicznego startu i lądowania.
dr inż. Tomasz Kisiel

W planach jest zastosowanie niekonwencjonalnej konstrukcji latającego skrzydła bezzałogowego statku powietrznego. Pozwala ona na użycie wyłącznie dwóch silników do zapewnienia ruchu postępowego oraz utrzymania bezzałogowca w zawisie podczas opuszczania defibrylatora.

Aby przekąski były zdrowsze

Projekt dr Ewy Pejcz z Katedry Biotechnologii i Analizy Żywności na Uniwersytecie Ekonomicznym nosi tytuł „Technologia przetwarzania ziarna kukurydzy kolorowej w celu wytworzenia surowca bezglutenowego o wysokich parametrach odżywczych i funkcjonalnych”. 

W swych badaniach dr Ewa Pejcz skupia się na wykorzystaniu kukurydzy kolorowej, bogatej w naturalne przeciwutleniacze, aby otrzymać zdrowsze przekąski, na przykład chrupki.

Kolorowe ziarna kukurydzy zawierają antocyjany, karotenoidy i flawonoidy, znane z potencjalnych działań przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych i przeciwdziałających starzeniu się organizmu. Nowe technologie zastosowane w jej obróbce mają zachować te właściwości.
dr Ewa Pejcz

Projekt zakłada badania nad przydatnością kolorowych odmian kukurydzy do wytwarzania przekąsek z zastosowaniem modyfikacji technologicznych. Badania surowców, półproduktów i produktów obejmą między innymi ich właściwości reologiczne (czyli wynikające z poddawania ich naprężeniom) i chemiczne. Pozwoli to na dobór rozwiązań technologicznych optymalnych do wytworzenia zdrowych  chrupków i wafli kukurydzianych.

Aby chodniki i ścieżki były ekologiczne

Grant otrzymał też dr inż. Sławomir Czarnecki z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Naukowiec planuje opracować technologię wytwarzania drobnowymiarowych elementów budowlanych pochodzących w 100 proc. z recyklingu do wykonywania chodników i ścieżek rowerowych.

– Chcę obniżyć ślad węglowy oraz koszty cyklu życia tych konstrukcji. Opracowana technologia wytwarzania będzie możliwa do zastosowania w regionalnych przedsiębiorstwach gospodarki odpadami, co zwiększa potencjał komercjalizacyjny projektu. W ten sposób problem globalny będzie mógł być rozwiązany przez działania lokalne, co potencjalnie obniży koszty transportu takiego materiału – tłumaczy dr inż. Sławomir Czarnecki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl