Lektorów i lektorki zaangażowanych przez NAWA można spotkać w 40 krajach na 82 uczelniach.
Prowadzą zajęcia dla studentów polonistyki, studiów polonoznawczych oraz slawistyki. W prowadzonych przez nich kursach bierze udział co roku 2,5-3 tysiące osób.Marta Chrostowska-Walenta, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Lektorzy i lektorki NAWA pracują głównie na uniwersytetach, ale współdziałają również z placówkami dyplomatycznymi i organizacjami polonijnymi, organizują wydarzenia kulturalne i społeczne (festiwale, warsztaty, koncerty, wystawy, pokazy filmów i spotkania autorskie), dla których wspólnym mianownikiem jest polska kultura.
Angażują się także w promocję programów stypendialnych NAWA, kolportują informacje o możliwościach studiowania w Polsce oraz realizowania projektów badawczych nad Wisłą.
NAWA wspiera powstawanie nowych lektoratów języka polskiego poza granicami Polski, np. rekrutuje kandydatów oraz koordynuje delegacje lektorek i lektorów języka polskiego.
Trochę wiedzy, trochę relaksu
Konferencje lektorów organizowane są co roku w innym ośrodku akademickim w Polsce, tym razem gospodarzem czterodniowego (3-6 sierpnia) wydarzenia jest Uniwersytet Wrocławski.
Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie ponad 70 osób. W programie konferencji są panele i wykłady językoznawców i specjalistów w zakresie dyplomacji i politologii oraz wycieczki po Wrocławiu.
Źródło: materiały prasowe