wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Tak wyglądałby Wrocław, gdyby zaprojektowali go studenci architektury PWr. Zobaczcie! (GALERIA)

Muzeum dźwięku z tarasem na dachu i wodospadami mogłoby stanąć przy Świdnickiej, centrum zdrowia z tężnią solankową przy pl. Jana Pawła II, a nowoczesny budynek uczelni, zaprojektowany zgodnie z zasadami feng shui przy pl. Maxa Borna. Studenci architektury Politechniki Wrocławskiej stworzyli projekty budynków, które mogłyby powstać w kilku miejscach, obecnie niezagospodarowanych, blisko centrum miasta. We wszystkich projektach ważna była ekologia.

Reklama

Projekty powstawały w ramach zajęć na studiach magisterskich „Projektowanie obiektów użyteczności publicznej”, prowadzonych przez dr Pawła Kirschke i dr Elżbietę Komarzyńską-Świeściak na Politechnice Wrocławskiej. Zanim studenci zaczęli projektowanie, odwiedzili prywatny akademik BaseCAMP i biurowiec MidPoint71– Centrum Południowe. Mieli okazję porozmawiać z osobami, które korzystają z obiektów użyteczności publicznej. Brali też udział w warsztatach modelarskich i rozmawiali z ekspertami z różnych dziedzin.

W efekcie powstało 14 projektów nowych obiektów użyteczności publicznej, które mogłyby powstać w kilku miejscach Wrocławia, obecnie niezagospodarowanych. Ich lokalizacje są prestiżowe, znajdują się blisko centrum, często w okolicy zabytków - przy pl. Maxa Borna, ks. Witolda-Dmowskiego, pl. Jana Pawła II, pl. Wolności, ul. Świdnickiej i na pl. Teatralnym. Projekty studentów możecie zobaczyć w naszej galerii.

- Te koncepcje dają pole do dyskusji o przyszłości tych miejsc. Są to bardzo realne wizje, ponieważ prace studentów zostały opracowane na podstawie planów miejscowych i w oparciu o obowiązujące przepisy, a proponowane programy funkcjonalne tych miejsc dopasowane do lokalizacji i potencjalnych potrzeb miasta.
Elżbieta Komarzyńska-Świeściak, www.pwr.edu.pl

Muzeum Dźwięku przy Świdnickiej, centrum zdrowia z tężnią solankową przy Jana Pawła II

Jednym z najciekawszych obiektów jest Muzeum dźwięku z małą salą koncertową, zaprojektowane przez Magdalenę Strauchmann i Annę Wancel. Mogłoby stanąć przy fosie miejskiej na ul. Świdnickiej, w miejscu, w którym obecnie znajduje się plac rekreacyjny z ławkami i donicami. Ważną częścią projektu jest ściana z wodospadami, która również byłaby źródłem dźwięków. Na dachu budynku znalazłby się taras, będący jednocześnie punktem widokowym, na którym mogłyby się odbywać plenerowe koncerty. Przyznacie, że brzmi ciekawie.

Kolejnym bardzo interesującym obiektem jest centrum zdrowia Aura, zaprojektowane przez Weronikę Ciosek i Aleksandrę Kowalczyk przy pl. Jana Pawła II. Jak czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej, budynek zostałby odseparowany od ruchliwego i hałaśliwego otoczenia zielonym pasażem pieszym, łączącym dziedziniec z tężnią solankową i zielonymi fasadami budynków.

Co ciekawe, wielokondygnacyjny hol centrum zdrowia miałby zieloną wewnętrzną fasadę wykonaną z alg oczyszczających powietrze. Na parterze znalazłyby się natomiast mobilne kapsuły oferujące różne akcje prozdrowotne i usługi z dziedziny telemedycyny. Obiekt miałby też ogólnodostępną restaurację z tarasem na dachu. 

Wśród studenckich projektów zwraca też uwagę biały, elegancki biurowiec z rzeźbioną elewacją, zaprojektowany przez Mikołaja Gniadzika na pl. Maxa Borna. Sześciokondygnacyjny obiekt miałby promenadę i podest nad kanałem rzecznym. 

A Wy co sądzicie o tak zaprojektowanym Wrocławiu?

źródło: www.pwr.edu.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl