Projekty powstawały w ramach zajęć na studiach magisterskich „Projektowanie obiektów użyteczności publicznej”, prowadzonych przez dr Pawła Kirschke i dr Elżbietę Komarzyńską-Świeściak na Politechnice Wrocławskiej. Zanim studenci zaczęli projektowanie, odwiedzili prywatny akademik BaseCAMP i biurowiec MidPoint71– Centrum Południowe. Mieli okazję porozmawiać z osobami, które korzystają z obiektów użyteczności publicznej. Brali też udział w warsztatach modelarskich i rozmawiali z ekspertami z różnych dziedzin.
W efekcie powstało 14 projektów nowych obiektów użyteczności publicznej, które mogłyby powstać w kilku miejscach Wrocławia, obecnie niezagospodarowanych. Ich lokalizacje są prestiżowe, znajdują się blisko centrum, często w okolicy zabytków - przy pl. Maxa Borna, ks. Witolda-Dmowskiego, pl. Jana Pawła II, pl. Wolności, ul. Świdnickiej i na pl. Teatralnym. Projekty studentów możecie zobaczyć w naszej galerii.
Muzeum Dźwięku przy Świdnickiej, centrum zdrowia z tężnią solankową przy Jana Pawła II
Jednym z najciekawszych obiektów jest Muzeum dźwięku z małą salą koncertową, zaprojektowane przez Magdalenę Strauchmann i Annę Wancel. Mogłoby stanąć przy fosie miejskiej na ul. Świdnickiej, w miejscu, w którym obecnie znajduje się plac rekreacyjny z ławkami i donicami. Ważną częścią projektu jest ściana z wodospadami, która również byłaby źródłem dźwięków. Na dachu budynku znalazłby się taras, będący jednocześnie punktem widokowym, na którym mogłyby się odbywać plenerowe koncerty. Przyznacie, że brzmi ciekawie.
Kolejnym bardzo interesującym obiektem jest centrum zdrowia Aura, zaprojektowane przez Weronikę Ciosek i Aleksandrę Kowalczyk przy pl. Jana Pawła II. Jak czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej, budynek zostałby odseparowany od ruchliwego i hałaśliwego otoczenia zielonym pasażem pieszym, łączącym dziedziniec z tężnią solankową i zielonymi fasadami budynków.
Co ciekawe, wielokondygnacyjny hol centrum zdrowia miałby zieloną wewnętrzną fasadę wykonaną z alg oczyszczających powietrze. Na parterze znalazłyby się natomiast mobilne kapsuły oferujące różne akcje prozdrowotne i usługi z dziedziny telemedycyny. Obiekt miałby też ogólnodostępną restaurację z tarasem na dachu.
Wśród studenckich projektów zwraca też uwagę biały, elegancki biurowiec z rzeźbioną elewacją, zaprojektowany przez Mikołaja Gniadzika na pl. Maxa Borna. Sześciokondygnacyjny obiekt miałby promenadę i podest nad kanałem rzecznym.
A Wy co sądzicie o tak zaprojektowanym Wrocławiu?
źródło: www.pwr.edu.pl