wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Takiej kolekcji mogą zazdrościć wrocławianom wszyscy! Krupa Art Foundation otwiera galerię w Rynku
Kliknij, aby powiększyć
Kamienica (widoczna po lewej stronie), w której mieści się galeria. W kółeczku - wnętrze galerii fot. Magdalena Pasiewicz
Kamienica (widoczna po lewej stronie), w której mieści się galeria. W kółeczku - wnętrze galerii

Na fasadzie kamienicy Rynek 27/28 nie ma jeszcze szyldu, ale już wkrótce pojawi się nazwa Krupa Art Foundation, którą już teraz warto rozkodować. Od soboty 23 września rusza we Wrocławiu kolejna prywatna instytucja artystyczna i przestrzeń. Zobaczymy tam m.in. część budowanej od dekady, a już imponującej kolekcji sztuki Sylwii i Piotra Krupów, jednych z najbogatszych wrocławian. Zobaczcie już teraz wnętrza niezwykłej kamienicy i to, co można obejrzeć w Krupa Art Foundation.

Reklama

Rynek 27/28 – galeria czynna od 23 września

Adres Rynek 27/28 jest wyjątkowo prestiżowy. Przed wojną była tu słynna winiarnia, bank i dom handlowy „Pod Złotym Pucharem”. A podwójna numeracja kamienicy nie jest błędem, bo Krupa Art Foundation mieści się, de facto, w dwóch sąsiednich kamienicach. Wchodzimy do środka od strony rynku, ale na 1 piętrze możemy wyjrzeć przez okno z widokiem na ulicę Świdnicką, bo ta część mieści się już nad pomieszczeniami Poczty Polskiej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) &ndash; nowy adres dla wielbicieli wsp&oacute;łczesnej sztuki</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) – nowy adres dla wielbicieli współczesnej sztuki

Pomieszczenia w kamienicy Rynek 27/28, obejmujące piwnicę, parter i pierwsze piętro, Sylwia i Piotr Krupowie kupili od gminy w 2013 r. Na kolejnych piętrach są prywatne mieszkania, nie należące już do Krupów.

Galeria powstała na 3 kondygnacjach: piwnicach (które ciągną się aż do patio od strony ul. Ofiar Oświęcimskich), parterze (z wejściem od strony rynku) i I piętrze (nad Pocztą Polską). To razem 622 mkw. Powierzchni plus pomieszczenia, które wynajęto. Cała galeria ma około 1000 mkw, a prace nad przygotowaniem jej do użytkowania trwały aż 6 lat (w międzyczasie skuto m.in. wszystkie stropy i je wzmocniono, przebito się do schronu z okresu zimnej wojny).

Dzisiejszy wygląd wnętrz kamienicy imponuje, a galeria może przyciągnąć wszystkich entuzjastów sztuki współczesnej, którzy będą chcieli obejrzeć klasyków, ale też poznać nowych artystów.

Będziemy mieć zawsze 3 wystawy - jedną czasową, drugą z ważnym kontekstem tematów społecznych na 1 piętrze i trzecią na poziomie -1, którą  oddajemy kolektywom artystycznym i czekamy, aby nas zaskoczyły.
Katarzyna Młyńczak-Sachs, dyrektorka Krupa Art Foundation

Kolekcja Krupów – najbardziej pożądani artyści XX i XXI wieku

Na poziomie -1 ozdoba całej galerii – prezentacja tworzonej od ponad dekady kolekcji Sylwii i Piotra Krupów (Piotr Krupa jest współzałożycielem spółki KRUK S.A., należącej do 10 największych firm zarządzających wierzytelnościami na świecie), wrocławian, którzy ponad wszystko sztukę i swoje miasto, a nie lubią trzymać obrazów w magazynie.

Pomysł stworzenia we Wrocławiu instytucji kultury, a konkretnie galerii sztuki współczesnej wynikł też z potrzeby, którą dostrzegliśmy w trakcie kolekcjonowania i naszych wielu wizyt w muzeach i galeriach. Pełne zrozumienie współczesnego dzieła wymaga wyjaśnienia jego kontekstu, czy opowiedzenia historii, a bywa, że tych informacji na wystawach brakuje.
Sylwia Krupa, fundatorka Krupa Art Foundation dla wroclaw.pl w 2019 roku

Malarze, których obrazy mają w kolekcji (liczącej dziś ok. 400 dzieł) Krupowie to absolutna polska czołówka. W galerii Krupa Art Foundation obejrzymy od 23 września zarówno klasyków – by wymienić Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Edwarda Dwurnika, czy doskonale znani wrocławianie – Stanisław Dróżdż, Natalia LL, Paweł Jarodzki, Kasia Kmita, ale też najbardziej dziś cenieni artyści, jak Wilhelm Sasnal, Małgorzata Mirga-Tas, Marcin Maciejowski, Ewa Juszkiewicz.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) &ndash; nowy adres dla wielbicieli wsp&oacute;łczesnej sztuki</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) – nowy adres dla wielbicieli współczesnej sztuki

Strzemiński, Kantor, Sasnal, Jabłońska

Kuratorem wystawy stałej jest Stach Szabłowski, który miał absolutnie wolną rękę i ciekawie powiązał klasyków z bardzo młodymi artystami.

– Cała opowieść zaczyna się połączeniem pracy wrocławskiego klasyka Stanisława Dróżdża przedstawiającej klepsydrę z obrazem Łukasza Stokłosy – portretem Alaina Delona w roli Tancrediego Falconeriego z filmu „Lampart” Luchino Viscontiego – bo mottem wystawy jest cytat z książki „Lampart” Giuseppe Tomasiego di Lampedusy – „Jeżeli chcemy, by wszystko pozostało tak jak jest, wszystko musi się zmienić”. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) &ndash; nowy adres dla wielbicieli wsp&oacute;łczesnej sztuki &ndash; z lewej praca Stanisława Dr&oacute;żdża, z prawej Łukasza Stokłosy</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) – nowy adres dla wielbicieli współczesnej sztuki – z lewej praca Stanisława Dróżdża, z prawej Łukasza Stokłosy

„Akcja „Lamparta” toczy się we Włoszech II połowy XIX wieku, ale myśl Lampedusy ma charakter uniwersalny i aktualny. Zasadą organizującą nowoczesną rzeczywistość jest zmiana. Znajduje ona wyraz w sztuce; to szczególne lustro, które pomaga nam odnaleźć samych siebie w obrazie rzeczywistości (…)Prace historyczne i najnowsze prowadzą tu ze sobą symboliczne rozmowy ponieważ czas, w którym istnieje sztuka, niezależnie od daty powstania, jest zawsze czasem teraźniejszym” – wyjaśnia w komentarzu Stach Szabłowski.

Ozdobą wystawy jest obraz Władysława Strzemińskiego „Żniwiarki”. Właściciele kupili ją od Danuty Przyboś, dawnej studentki Strzemińskiego i wdowy po poecie Julianie Przybosiu. Obraz był prezentem ślubnym dla małżonków od Władysława Strzemińskiego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) &ndash; nowy adres dla wielbicieli wsp&oacute;łczesnej sztuki &ndash; praca Władysława Strzemińskiego</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) – nowy adres dla wielbicieli współczesnej sztuki – praca Władysława Strzemińskiego

Ale skarbów jest tu więcej – dwie kartki z rysunkami Andrzeja Wróblewskiego , w tym jedna przedstawiająca jego syna Kitka, a druga szkice do słynnego cyklu „Rozstrzelania”.

Wrocławianom spodoba się „Rajd Orlenu” Edwarda Dwurnika przedstawiający wrocławski rynek, co ciekawe, oglądany z perspektywy kamienicy, w której dzisiaj mieści się Krupa Art Foundation, co jest, rzecz jasna, zbiegiem okoliczności.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) &ndash; nowy adres dla wielbicieli wsp&oacute;łczesnej sztuki &ndash; obraz Edwarda Dwurnika i rajd wok&oacute;ł wrocławskiego rynku</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) – nowy adres dla wielbicieli współczesnej sztuki – obraz Edwarda Dwurnika i rajd wokół wrocławskiego rynku

Są prace Grupy Potencja, m.in. Karoliny Jabłońskiej i Cyryla Polaczka.

Malarze, których prace obejrzymy w Krupa Art. Foundation

Maria Anto, Aleksander Baszyński, Paweł Baśnik, Rafał Bujnowski, Martyna Czech, Stanisław Dróżdż, Edward Dwurnik, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Wanda Gołkowska, Karolina Jabłońska, Paweł Jarodzki, Ewa Juszkiewicz, Tadeusz Kantor, Bartek Kiełbowicz, Kasia Kmita, Agata Kus, Natalia LL, Jan Lebenstein, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki, Małgorzata Mirga-Tas, Jarosław Modzelewski, Kinga Nowak, Paulina Ołowska, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Wilhelm Sasnal, Agata Słowak, Henryk Stażewski, Łukasz Stokłosa, Władysław Strzemiński, Jerzy Tchórzewski, Ryszard Winiarski, Andrzej Wróblewski.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) &ndash; nowy adres dla wielbicieli wsp&oacute;łczesnej sztuki</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) – nowy adres dla wielbicieli współczesnej sztuki

Wystawa ukraińskiej nowej sztuki 

Na 1 piętrze do 12 listopada obejrzymy wystawę „Jak płynie rwąco” 10 artystów i grup artystycznych z Ukrainy.

Zdecydowaliśmy się zacząć działalność Krupa Art Foundation od tej wystawy, bo część naszego programu będzie skupiona na regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Chcielibyśmy wspierać dialog z naszymi sąsiadami, ale też, w obecnej sytuacji, oddać głos artystom z Ukrainy, dać im szansę wypowiedzenia się, opowiedzenia swoich historii. Wszystko jest skupione wokół motywu powrotu, bo po inwazji rosyjskiej artyści w dużej mierze znaleźli się za granicą, ale czekamy na zakończenie wojny i ich powrót. Powrót dotyczy też metaforycznej podróży, dążenia do pokoju, do odzyskania zagrabionych ziem, utraconych artefaktów, w tym dzieł sztuki, które dla danego społeczeństwa pełnią przecież szczególną rolę, o nie się walczy.
Antoni Burzyński, współkurator wystawy

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) &ndash; nowy adres dla wielbicieli wsp&oacute;łczesnej sztuki &ndash; jedna z prac wystawy ukraińskich artyst&oacute;w</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) – nowy adres dla wielbicieli współczesnej sztuki – jedna z prac wystawy ukraińskich artystów

Artyści i kolektywy, których prace obejrzymy: Kateryna Aliinyk, Yevgenia Belorusets, Dasha Chechushkova, Nikita Kadan, Kateryna Lysovenko, Yarema Malashchuk and Roman Khimei, Open Group, Anton Saenko, Elena Subach, Anna Zvyazgintseva.

„Czarci krąg” w schronie z czasów zimnej wojny    

Projekt „Czarci krąg” duetu Eternal Engine (Martix Navrot i Jagoda Wójtowicz) zainspirowały ludowe legendy wokół charakterystycznego zjawiska – grzybów rozrastających się w kształt koła.

„Wierzono, że jest to miejsca w które można było trafić w ciemnym lesie, gdzie racjonalizujące działanie człowieka i kształtowanie przestrzeni nie miało władzy. Nieostrożny człowiek, który trafił poddawał się „magicznej” sile, która odbierała mu rozum, co często kończyło się zgubnie” – tłumaczą artystki. Teraz żyjemy z kolei w kręgu cyfrowym, w którym sztuczna inteligencja jest poza naszym zrozumieniem. Artystki interesuje, w jakim momencie się znajdujemy.  

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) &ndash; nowy adres dla wielbicieli wsp&oacute;łczesnej sztuki</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) – nowy adres dla wielbicieli współczesnej sztuki

Pola Dwurnik maluje historię kamienicy 27/28

Zanim wejdziemy do pomieszczenia dawnego schronu zatrzymają nas powieszone na ścianie zielone drzwi, które niegdyś broniły dostępu do schronu (a zachowano je na pamiątkę) i system filtrowania powietrza do pomieszczenia, który również pozostawiono w tym miejscu. Wokół znalezisk Pola Dwurnik narysowała na ścianie historię kamienicy pod numerem 27/28 i sąsiednich budynków. Praca powstała specjalnie dla Krupa Art Foundation.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) &ndash; nowy adres dla wielbicieli wsp&oacute;łczesnej sztuki &ndash; rysunek Poli Dwurnik</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Krupa Art Foundation (Rynek 27/28) – nowy adres dla wielbicieli współczesnej sztuki – rysunek Poli Dwurnik

Krupa Art Foundation – godziny otwarcia, ceny biletów

Bilety kupimy albo w kasie w galerii albo na stronie Krupa Art Foundation.

  • Bilet normalny: 20 PLN
  • Bilet ulgowy: 12 PLN
  • Bilet rodzinny: 65 PLN
  • Bilet grupowy: 11 PLN (wstęp od osoby dla grupy powyżej 10 osób)
  • Bilet roczny normalny: 90 PLN
  • Bilet roczny ulgowy: 40 PLN

Godziny otwarcia Krupa Art Foundation

w weekend 23, 24 września

  • sobota (23.09): 12.00 - 20.00
  • niedziela (24.09): 12.00 - 20.00

Godziny otwarcia galerii w pozostałe dni

piątek– niedziela 12.00–20.00poniedziałek, środa, czwartek 11.00-18.00wtorek - galeria nieczynna

Przestrzeń galerii jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Już wkrótce zacznie działać niewielka kawiarenka na poziomie +1 Krupa Art Foundation. Wejdziemy tam bez konieczności kupowania biletu. Na tym samym piętrze czynny będzie też sklepik z dziełami artystów.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl