W ramach projektu Miasto udziela finansowego wsparcia partnerstwom naukowo-biznesowym na realizację zgłoszonych przez nie projektów z różnych dziedzin, takich jak: biotechnologia, medycyna, budownictwo, informatyka, robotyka oraz wielu innych.
Udział w programie daje firmie możliwość skorzystania z potencjału intelektualnego naukowca i wykorzystania jego rozległej, specjalistycznej wiedzy na rzecz rozwoju przedsiębiorstwa. Naukowiec natomiast zyskuje możliwość pracy w środowisku biznesowym i wykorzystania swojej wiedzy w praktyce.
Elastyczna formuła programu pozwala naukowcowi na łączenie pracy na rzecz przedsiębiorstwa z dotychczasową pracą na uczelni. Jest to niezwykle cenne, gdyż daje możliwość przeniesienia nowo zdobytych doświadczeń podczas pracy w środowisku biznesowym do praktyki dydaktycznej. W konsekwencji na uczelniach powstają aktualne programy nauczania, dostosowane do realnych potrzeb rynku pracy. Skutkiem jest lepsze przygotowanie absolwentów do podjęcia zatrudnienia po ukończeniu studiów.
Doświadczenie minionych edycji programu pokazuje, że w wyniku współpracy partnerstw, powstają nowe innowacyjne rozwiązania, produkty i usługi. W konsekwencji zwiększają się obroty i dochody firm, co owocuje rozwojem lokalnych przedsiębiorstw, a także powstawaniem nowych miejsc pracy.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia nr XXIX/652/12 z dnia 5 lipca 2012 r., na mocy której realizowany jest program, o dofinansowanie projektów mogą starać się partnerstwa naukowca ze stopniem co najmniej doktora, zatrudnionego na uczelni lub w instytucie naukowym z przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na terenie Wrocławia i zatrudniającym tu pracowników.
Partnerstwa do udziału w programie zostały zaproszone po raz pierwszy w 2012 roku. Organizatorem konkursu jest Prezydent Wrocławia, a za realizację zadania odpowiada Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
MIEJSKI PROGRAM WSPARCIA PARTNERSTWA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
I NAUKI ORAZ SEKTORA AKTYWNOŚCI GOSPODARCZEJ „MOZART"
EDYCJA 2023/2024
ADRESACI PROGRAMU:
- przedsiębiorcy, prowadzący na terenie Wrocławia działalność gospodarczą i zatrudniający we Wrocławiu co najmniej dwie osoby,
w partnerstwie z
- naukowcami, posiadającymi co najmniej stopień doktora, zatrudnionymi na uczelni lub w instytucie naukowym PAN, badawczym, międzynarodowym lub innym podmiocie systemu szkolnictwa wyższego – w charakterze pracownika naukowego, badawczego, badawczo-dydaktycznego, dydaktycznego.
W RAMACH XII EDYCJI PROGRAMU:
- dofinansowanie z budżetu Miasta otrzyma maksymalnie 20 partnerstw –
realizowane przez nie projekty będą trwać 12 miesięcy, a miesięczny wymiar czasu pracy w ramach każdego z nich wyniesie średnio 32 godziny - wsparcie finansowe Miasta wyniesie 3 200 zł brutto dla naukowca
za 32 godziny pracy (jest to pomoc de minimis dla przedsiębiorstw) - dofinansowanie otrzymają partnerstwa, których współpraca dąży do rozwoju rynku pracy, przede wszystkim poprzez tworzenie innowacyjnych produktów i usług; dodatkową korzyścią ze współpracy będzie możliwość przedstawienia przez naukowca oddziaływania efektów projektu na macierzyste środowisko pracy, jak również możliwość dalszej współpracy w ramach programów badawczych o szerszym kontekście
- termin zgłaszania wniosków upływa 31.05.2023 r.
DOKUMENTY KONKURSOWE:
- regulamin konkursu
- Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia, na podstawie której realizowany jest program
- dokumenty do wypełnienia przez partnerstwo (dostępne również poniżej w części „pliki do pobrania”)
- Wniosek o dofinansowanie - do wypełnienia online oraz do wglądu w wersji .pdf
- Oświadczenie przedsiębiorcy o spełnianiu warunków określonych w uchwale (do załączenia w formie elektronicznej jako skan) – zał. nr 1 do wniosku o dofinansowanie
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (do załączenia w formie elektronicznej jako skan) – zał. nr 2 do wniosku o dofinansowanie
- Oświadczenie o uzyskanej pomocy de minimis (do załączenia w formie elektronicznej jako skan) – zał. nr 3 do wniosku o dofinansowanie
- Upoważnienie dla Gminy Wrocław do występowania do biur informacji gospodarczej o ujawnienie informacji gospodarczych (do załączenia w formie elektronicznej jako skan) – zał. nr 4 do wniosku o dofinansowanie (dot. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą)
- Dokument potwierdzający formę prawną istnienia firmy - aktualny wyciąg z Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego (do załączenia w formie elektronicznej jako skan)
- (dot. sytuacji w których osoba reprezentująca przedsiębiorcę działa na podstawie pełnomocnictwa) Pełnomocnictwo do reprezentowania firmy wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej
- Zaświadczenie o zatrudnieniu naukowca w uczelni/jednostce naukowej ze wskazaniem wymiaru czasu pracy i stanowiska (do załączenia w formie elektronicznej jako skan)
Dokumenty z pkt. od 2 do 5 należy wypełnić na przygotowanych przez organizatora formularzach.
HARMONOGRAM DZIAŁAŃ:
- ogłoszenie konkursu: 15.03.2023 r.
- termin zgłaszania wniosków: do 31.05.2023 r.
- rozstrzygnięcie konkursu: do 8.09.2023 r.
- przygotowanie i zawarcie trójstronnych umów: 8–29.09.2023 r.
- rozpoczęcie realizacji projektów: 1.10.2023 r.
(w przypadku zmian w harmonogramie informacja na temat zaktualizowanych terminów zostanie opublikowana na stronie Akademickiego Wrocławia)
Pliki do pobrania
- Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia nr XXIX/652/12 z dnia 5 lipca 2012 r. 563.25 KB otworzy się w nowej karcie
- Regulamin konkursu MOZART XII 120.75 KB otworzy się w nowej karcie
- Treść wniosku o dofinansowanie MOZART XII 408.81 KB otworzy się w nowej karcie
- Oświadczenie Przedsiębiorcy o spełnieniu warunków określonych w uchwale 16.5 KB otworzy się w nowej karcie
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis 135 KB otworzy się w nowej karcie
- Oświadczenie o uzyskanej pomocy de minimis 59.5 KB otworzy się w nowej karcie
- Upoważnienie dla Gminy Wrocław do występowania do biur informacji gospodarczej 28 KB otworzy się w nowej karcie