wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Farmy wertykalne i niskoglikemiczne ciasteczka. Współpraca w ramach programu Mozart przynosi efekty!
Człowiek korzystający z farmy wertykalnej - wizualizacja wykonana podczas analizy ergonomii farm wertykalnych.  W kółku: zdjęcie z testów różnych rodzajów roślin w module o zmiennych parametrach klimatycznych Mariusz Ptak
Człowiek korzystający z farmy wertykalnej - wizualizacja wykonana podczas analizy ergonomii farm wertykalnych. W kółku: zdjęcie z testów różnych rodzajów roślin w module o zmiennych parametrach klimatycznych

Do 31 maja trwa nabór wniosków do miejskiego programu Mozart. O dofinansowanie projektów mogą ubiegać się wrocławskie partnerstwa naukowo-biznesowe niezależnie od obszaru, w którym działają.

Reklama

Wnioski o dofinansowanie z budżetu Wrocławia innowacyjnych rozwiązań, usług lub produktów projektu można składać do końca maja.

Pomoc zostanie przyznana 20 partnerstwom: naukowiec otrzyma miesięcznie 3200 zł brutto za 32 godziny pracy, a przedsiębiorca skorzysta ze specjalistycznej wiedzy. Ale na programie zyskuje jeszcze jedna strona: wrocławianie, którzy na co dzień korzystają z osiągniętych efektów współpracy.

Zgłaszane do Mozarta projekty są jednak bardzo różnorodne.

Innowacyjne rozwiązanie

Do XI edycji programu przystąpili firma Sweco Polska i dr inż. Paweł Dąbek z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Projekt zatytułowano „Lets save the rain – rozwój usług z zakresu teledetekcji i fotogrametrii w aspekcie zarządzania wodami opadowymi i zielenią miejską”, a wykorzystano w nim nowoczesne obrazowanie satelitarne i lotnicze oraz sztuczną inteligencję.

Wymiar biznesowy projektu to rozwój usług przedsiębiorcy: Sweco Polska, o kompleksowe narzędzia dla oceny gospodarowania wodami opadowymi.
Opis projektu na stronie firmy Sweco Polska

„Inteligentne” produkty

Nowoczesny, innowacyjny i odpowiadający na współczesne potrzeby okazał się projekt firmy Muke i dr. hab. inż. Mariusza Ptaka. Dzięki nawiązanemu partnerstwu powstały farmy wertykalne.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest uprawa roślin z kontrolowanych warunkach środowiskowych, zwłaszcza gdy brakuje miejsca na tradycyjne pola uprawne lub gdy warunki klimatyczne są niekorzystne dla wzrostu roślin.

Do powstania w pełni zautomatyzowanych farm wertykalnych konieczne było interdyscyplinarne podejście naukowe, w tym znajomość nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, a także mechaniki, robotyki, elektroniki i systemów kontroli klimatu.

Produkty dla zdrowia

Pomysły, które otrzymują dofinansowanie w ramach programu Mozart, nie muszą być jednak aż tak skomplikowane.

W VIII edycji Mozarta dofinansowanie otrzymał projekt prof. Moniki Bronkowskiej z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW i Piekarnia Familijna. Wynikiem współpracy są wypieki z niskim indeksem glikemicznym o cechach prozdrowotnych.

Jak dołączyć do Mozarta?

Pozostały jeszcze dwa tygodnie do zamknięcia naboru wniosków. Warto spróbować, bo to ostatnia edycja tego programu. Jak więc do niego przystąpić?

Wszelkie informacje, regulamin i formularze dostępne są na stronie internetowej Akademickiego Wrocławia (zakładka Wrocławskie Centrum Akademickie – Miejski Program Wsparcia Mozart).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl