wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Praca naukowca to nie tylko badania. Energię pochłania wypełnianie papierów

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu miasto Wrocław zainicjowało dyskusję o karierze naukowej, jak na nią patrzą młodzi? Ile jest w tym romantycznej pogoni za odkryciami, a ile nużącej biurokracji? Niestety, praca naukowa polega także na tym, aby "liczba papierów się zgadzała". Naukowcy muszą wpisywać się w system.

Reklama

Zapewne każdy, kto decyduje się na pracę naukową, kieruje się chęcią odkrywania, opisywania świata. Na początek podejmuje wysiłek zrobienia doktoratu i nie robi tego z myślą o zarabianiu wielkich pieniędzy. Jest w tym coś z powołania. Jednak akademicka rzeczywistość nie polega tylko na badaniach.

Dyskusja na forum w Karpaczu była kontynuacją cyklu konferencji Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego na temat roli i pozycji naukowców we współczesnym świecie: badaniach, współpracy z biznesem, o tym jak naukowcy wnosząc nową wiedzę o świecie mogą ten świat zmieniać na lepsze. A także o związanych tym ryzykach.

Dążenie do znalezienia odpowiedzi na pytania "jak jest", "dlaczego świat tak działa", wypierane jest przez pytanie, jak z tego, co widzę, co badam, powstała odpowiednia liczba publikacji. Pracownicy naukowi mawiają, że "liczba papierów musi się zgadzać".
dr Filip Duszyński, Uniwersytet Wrocławski

To, co jest w publikacjach, niekiedy schodzi na dalszy plan. Ważne jest wyrobienie normy, co do ich liczby. 

Aby być naukowcem, nie wystarczy pasja. Musimy wpisywać się w system, potrzebujemy publikacji, grantów, których rozliczanie wiąże się z rozbudowaną biurokracją. 
Dr inż. Weronika Urbańska, Politechnika Wrocławska, Akademia Młodych Uczonych i Artystów

Zdaniem profesora Krzysztofa Sośnicy z Uniwersytetu Przyrodniczego, należy oddzielać naukę od pracy naukowca.

Praca naukowca to także obciążenia administracyjne. Na badania, testowania, zostaje mniej czasu. Dwa ważne elementy pracy naukowca, to ewaluacja i punktoza. 
profesor Krzysztof Sośnica, Uniwersytet Przyrodniczy

Osobom marzącym o pracy naukowej należy się słowo pocieszenia: żaden z panelistów nie żałuje, że wybrał karierę naukową. Pomiędzy zdobywaniem punktów, rozliczaniem grantów, znajdują czas na pracę stricte naukową. 

Zdaniem profesor Magdaleny Przybyło z zarządu Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, naukowcom młodego pokolenia imponują właśnie dokonania, kompetencje. Mimo pewnych trudnych zasad funkcjonowania w świecie nauki, nie zniechęcają się, poświęcają się swojej pracy.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl