wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Budżet obywatelski na uniwersytetach: Przyrodniczy ma zwycięzców, Wrocławski zbiera pomysły

Dwie wrocławskie uczelnie mogą pochwalić się budżetem obywatelskim. Uniwersytet Wrocławski jest w trakcie zbierania pomysłów, a Uniwersytet Przyrodniczy przygotowuje się do realizacji dwóch zwycięskich projektów: Strefy work & chillout oraz Bee-therapy garden.

Reklama

Już nie tylko miasta, ale też uczelnie przeznaczają konkretną kwotę na realizację projektów zgłoszonych przez społeczność akademicką. We Wrocławiu są to UWr i UPWr. Pierwszy raz uczelnie te budżet obywatelski uruchomiły w 2022 r. Obecnie trwa druga edycja.

Ile na partycypację?

Uniwersytet Przyrodniczy na budżet obywatelski przeznaczył 100 tys. zł. Ponieważ zgodnie z regulaminem konkurs wygrywają dwa projekty – jeden zgłaszany i wybierany przez studentów, drugi przez pracowników – każdy może starać się o 50 tys. zł.

Z kolei rektor UWr tegoroczny budżet partycypacyjny zasilił kwotą 150 tys. zł. Sfinansowanych ma być z niego 15 projektów, każdy do 10 tys. zł. Czas na zgłaszanie projektów mija 6 kwietnia.

849 studentów za strefą work & chillout

Na UPWr studenci zagłosowali na strefę work & chillout. Projekt wstrzelił się idealnie w oczekiwania studentów. Jak mówi Katarzyna Filipowicz, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz autorka projektu Strefa work & chillout, studenci od dłuższego czasu mówili o potrzebie stworzenia takiego miejsca. Praca nad jego założeniami również była grupowa.

Moja rola polegała na przygotowaniu wniosku i aktualizowaniu kosztorysu ze względu na wzrost cen.
Katarzyna Filipowicz przewodnicząca Samorządu Studenckiego Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz autorka projektu Strefa work & chillout

Strefa work & chillout powstanie na terenie kampusu Biskupin. Studenci nie mają tam miejsca, w którym mogliby posiedzieć, pouczyć się, porozmawiać. Na korytarzach są ławki, ale to dość niewygodne rozwiązanie.

– Ma to być miejsce, w którym będziemy nie tylko integrowali się, ale też uczyli. Dlatego zależało nam na zamontowaniu blatu do pracy na komputerze – mówi Katarzyna Filipowicz.

W galerii zdjęć zamieściliśmy wizualizację strefy work & chillout autorstwa studentek architektury krajobrazu UPWr: Joanny Gryszczuk, Weroniki Betiuk i Anity Laskowskiej.

436 pracowników chciało Bee-therapy garden

Pracownicy UPWr również wybrali relaks. Projekt zgłoszony przez dr Barbarę Król, dr Maję Słupczyńską, dr Sylwię Wierzcholską i dra Pawła Migdała zakłada powstanie na terenie kampusu Biskupin miejsca do odpoczynku na miarę uczelni przyrodniczej.

Chcemy stworzyć przestrzeń, która będzie korzystna dla naszych zmysłów. Już wcześniej były tu pasieki i łąka kwietna, chcemy kontynuować to działanie, łącząc różne aspekty przyrodniczego charakteru Uniwersytetu, czyli zwierzęta, rośliny i człowieka.
dr Paweł Migdał, członek zespołu zgłaszającego projekt Bee-therapy garden

W ramach Bee-therapy garden powstanie niewielki ogródek warzywny i ziołowy oraz domek do apiterapii.

Jak zaznacza dr Paweł Migdał, podczas przygotowywanie projektu prowadzone były konsultacje z różnymi specjalistami, tak aby w pełni wykorzystać zalety już obecnej tu roślinności i bytujących zwierząt.

– Chcielibyśmy, aby w to działanie włączyły się różne grupy tworzące naszą uczelnianą społeczność, czyli pracownicy, studenci i doktoranci. To może być fajna okazja do wspólnej pracy innej niż ta klasyczna, naukowa – mówi dr Paweł Migdał.

Na pytanie, kiedy ruszą prace, dr Paweł Migdał mówi, że powinny ruszyć już wiosną. Część projektu zależna jest jednak od uzyskania zgód zewnętrznych oraz odpowiedniego przygotowania terenu, co zajmuje nieco więcej czasu. Dlatego prace potrwają zapewne do jesieni.

Projekty społeczności Uniwersytetu Wrocławskiego

Jeszcze nie wiadomo, jakie projekty wezmą udział w konkursie na UWr. Patrząc jednak na te, które wygrały w 2022 r., można spodziewać się wszystkiego.

W poprzedniej edycji wybrano 15 projektów, w tym:

  • stworzenie stref relaksu, ciszy i gastronomii na terenie Wydziału Chemii;
  • intensywne dwutygodniowe kursy języka polskiego dla uchodźców ukraińskich,
  • oznakowanie szklanych powierzchni (ścian budynków i okien) uczelni, z którymi zderzają się ptaki;
  • zamontowanie na wszystkich wydziałach UWr „różowych skrzyneczek”, w których będą znajdowały się środki higieniczne dla osób menstruujących.

Jakie projekty wygrają w tym roku? Dowiemy się 28 kwietnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl