wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. We wtorek 24 stycznia ruszył nabór wniosków o dofinansowanie projektów kół naukowych z Funduszu Aktywności Studenckiej
Na zdjęciu studenci przyglądający się stoisku jednej z firm podczas targów Expo Made in Wrocław, zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Poliakovsky - www.wroclaw.pl
Na zdjęciu studenci przyglądający się stoisku jednej z firm podczas targów Expo Made in Wrocław, zdjęcie ilustracyjne

We wtorek 24 stycznia rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie projektów kół naukowych z Funduszu Aktywności Studenckiej. Do zdobycia jest nawet 10 tys. złotych. Przeczytaj, o czym warto pamiętać, wypełniając i składając wniosek.

Reklama

Fundusz Aktywności Studenckiej to miejski program, którego celem jest finansowe wsparcie przedsiębiorczości i inicjatyw podejmowanych przez koła naukowe, które działają na wrocławskich uczelniach.

Kto może ubiegać się o dofinasowanie

O dofinansowanie działań w ramach FAST mogą ubiegać się koła naukowe oraz organizacje i grupy studenckie działające przy wrocławskich uczelniach i instytutach Państwowej Akademii Nauk.

Regulamin FAST nie wyklucza jednak współpracy między członkami różnych kół naukowych. Taki projekt w 2022 r. realizowały dwa koła naukowe z Uniwersytetu Przyrodniczego: Planowania Przestrzennego PUZZLE i Architektury Krajobrazu.

Dla nas ważne jest, aby projekt był grupowy, a nie indywidualny. Zależy nam na tym, aby studenci realizując projekty, rozwijali różne kompetencje, w tym naukowe, komunikacyjne i dotyczące współpracy.
Anna Gil z Wrocławskiego Centrum Akademickiego, koordynatorka FAST

Do projektu można zaangażować również inne podmioty: instytucje, szkoły, a nawet firmy prywatne. W poprzedniej edycji wspominane koła naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego współpracowały z Zespołem Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida we Wrocławiu, a Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapii działające na Akademii Muzycznej zaangażowało podopiecznych z Dziennego Domu Pomocy „Na Ciepłej”.

Jaki rodzaj projektu ma szanse na dofinansowanie

Tematyka zgłaszanych projektów jest dowolna. Najważniejsze, aby związana była ona z profilem koła naukowego, grupy lub organizacji studenckiej. Więcej punktów przy ocenie wniosku mogą otrzymać projekty, które od początku do końca realizowane są w ramach FAST, czyli:

  • wszystkie zaplanowane działania są niezależne i nie wpisują się w większe inicjatywy;
  • wynikiem aktywności jest konkretny rezultat.

– Dodatkowo punktowane jest przygotowanie dla wrocławian otwartych warsztatów, pokazów lub innej aktywności – mówi Anna Gil.

Przy składaniu wniosku warto więc dokładnie opisać, która grupa wrocławian będzie angażowana i dlaczego akurat ona.

Przyjęta formuła konkursu mobilizuje do tego, by wszystko dokładnie obmyślić, zaplanować i przygotować. A to wymaga znaczenie więcej energii niż organizowanie pojedynczego działania. My w zeszłym roku nawiązaliśmy współpracę z innymi organizacjami i z większą liczbą specjalistów, opracowaliśmy też działania promocyjne. Zaplanowanie całej struktury działań było prawdziwym wyzwaniem.
dr Katarzyna Turek, opiekunka Akademickiego Koła Naukowego Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Zgłaszany projekt powinien zakończyć się najpóźniej 31 grudnia 2023 r.

Ważne elementy wniosku

Komisję FAST interesuje nie tylko pomysł, ale też sposób jego realizacji i rezultat końcowy.

– We wniosku warto szczegółowo opisać, jakie znaczenie dany projekt będzie miał dla wrocławian, a jakie dla zaangażowanego zespołu; jak wpłynie on na rozwój studentów i które kompetencje rozwinie – wyjaśnia Anna Gil.

Oceniając szanse na powodzenie projektu, komisja FAST przeanalizuje doświadczenie koła naukowego w prowadzeniu podobnych działań. Każda więc informacja o poprzedniej aktywności, osiągnięciach i nagrodach jest ważna.

Szczególną uwagę należy też zwrócić na plan wydatków.

Budżet jest ograniczony i należy o tym pamiętać. Dobra analiza wydatków to połowa sukcesu.
dr inż. Małgorzata Świąder, opiekunka Studenckiego Koła Naukowego Planowania Przestrzennego PUZZLE z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

W regulaminie FAST podano przykłady kategorii kosztów, które nie będą uznawane. Warto je dobrze przeanalizować, ponieważ brak przejrzystości kosztorysu może być powodem niższej oceny wniosku.

Przy wypełnianiu wniosku warto zadbać o to, aby podpisała się pod nim właściwa osoba upoważniona do reprezentowania uczelni. W treści wniosku powinno się też pojawić nazwisko pracownika uczelni współodpowiedzialnego za projekt.

Gdzie i do kiedy można składać wnioski

Wnioski o dofinansowanie należy składać do 23 marca 2023 r. do Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi, Rynek 13, II piętro lub za pośrednictwem platformy ePUAP opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Na wyniki konkursu należy poczekać do 4 maja.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl