Baza materiałów na platformie zasobynauki.pl budowana jest od 2016 r. Pomysł był prosty: udostępnić zasoby naukowe jak największej liczbie osób. Nie tylko specjalistom w swoich dziedzinach, nie tylko studentom i naukowcom, ale wszystkim. Bez karty bibliotecznej, konta, loginu ani hasła.
Wchodzisz na stronę i…
Na stronie startowej wyświetlają się polecane zasoby: zdjęcia kryształków cukru, naciek zapalny mięśnia sercowego u psa, ćwiczenia z zakresu kursu fizyki, działo magnetyczne itd., itp. Lepiej jednak kliknąć w „Kolekcje” na belce w górnej części. Rozwinie się lista z kilkudziesięcioma pozycjami:
- Kolekcja e-Eksperci AWF Wrocław,
- Kolekcja e-Preparaty UMW,
- Kolekcja e-Laboratoria UPWr,
- Kolekcja e-Zielniki UPWr.
Idąc dalej znajdziesz konkretne zasoby, dotyczące choćby klonu srebrzystego.
Przekrój tematyczny jest ogromny. A to dzięki współpracy wrocławskiego środowiska naukowego. Liderem projektu jest Politechnika Wrocławska, a partnerami: Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Instytut Badań Systemowych PAN w Warszawie.
Co ważne, wiele materiałów dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: tekst wyświetlany jest w odpowiednim foncie, użyto oszczędnej kolorystyki, zrezygnowano z elementów migających. Odpowiednio opisano też ryciny.
Statystyki nie kłamią
Centrum Innowacji i Biznesu na PWr na bieżąco monitoruje statystyki dotyczące korzystania z platformy. Dlatego wiemy, że zasobynauki.pl odnotowały 14 milionów pobrań. To nie przypadek:
Dobrym przykładem jest UMed. Uczelnia dodawała do AZON materiały, z których korzystali wykładowcy i studenci podczas zdalnej nauki. Normalnie studenci oglądaliby komórki rakowe pod mikroskopem, z powodu pandemii było to jednak niemożliwe. A na platformie miał – i nadal ma – każdy do nich dostęp.
Z oczywistych względów jedne materiały są częściej oglądane, inne rzadziej. Rekordy popularności biją:
- zdjęcia preparatów histologicznych (różnych komórek) w zasobach UMed,
- zdjęcia mikro- i makroskopowe roślin wraz z pomiarami oraz atlasy roślin w zasobach UPrz,
- dane systemów fotowoltaicznych oraz rezultaty eksperymentów związanych z pomiarami rzeczywistych scen radiolokacyjnych w zasobach PWr.
Ciągły rozwój wskazany
W marcu tego roku zakończono drugi etap uzupełniania zasobów bazy. Tylko UPrz chwali się 10 tysiącami zasobów naukowych dodanych do bazy. Ile takich etapów będzie i jak często baza będzie uzupełniana, nie wiadomo. Marzenia Kordys wyjaśnia, że jest to i kosztowne, i czasochłonne.
– Chcemy, by platforma żyła, widzimy taką potrzebę. Jeśli więc tylko będziemy mieli możliwości, również finansowe, będziemy kontynuowali ten projekt – mówi Marzena Kordys.