wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Jak pod mikroskopem wygląda kwiat klonu a jak włos konia? Zobacz na stronie projektu AZON
Zdjęcia mikroskopowe: 1 zdjęcie liść, 2 zdjęcie kwiat żeński klonu srebrzystego (Acer saccharinum L.), 3, zdjęcie włos konia rasy wielkopolskiej Paweł Jarzembowski/UPrz (1. i 2. zdjęcie), Krzysztof Marycz, Patrycja Wróblewska, Aleksandra Piecuch/UPrz (3. zdjęcie)
Zdjęcia mikroskopowe: 1 zdjęcie liść, 2 zdjęcie kwiat żeński klonu srebrzystego (Acer saccharinum L.), 3, zdjęcie włos konia rasy wielkopolskiej

Ponad 66 tysięcy materiałów i 14 milionów wejść. Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0 to istna skarbnica wiedzy w postaci tekstów, zdjęć, skanów 3D oraz plików audio i wideo – wszystkiego, na czym wrocławscy naukowcy utrwalają wiedzę. Poznajcie jego zasoby!

Reklama

Baza materiałów na platformie zasobynauki.pl budowana jest od 2016 r. Pomysł był prosty: udostępnić zasoby naukowe jak największej liczbie osób. Nie tylko specjalistom w swoich dziedzinach, nie tylko studentom i naukowcom, ale wszystkim. Bez karty bibliotecznej, konta, loginu ani hasła.

Wchodzisz na stronę i…

Na stronie startowej wyświetlają się polecane zasoby: zdjęcia kryształków cukru, naciek zapalny mięśnia sercowego u psa, ćwiczenia z zakresu kursu fizyki, działo magnetyczne itd., itp. Lepiej jednak kliknąć w „Kolekcje” na belce w górnej części. Rozwinie się lista z kilkudziesięcioma pozycjami:

 • Kolekcja e-Eksperci AWF Wrocław,
 • Kolekcja e-Preparaty UMW,
 • Kolekcja e-Laboratoria UPWr,
 • Kolekcja e-Zielniki UPWr.

Idąc dalej znajdziesz konkretne zasoby, dotyczące choćby klonu srebrzystego.

Przekrój tematyczny jest ogromny. A to dzięki współpracy wrocławskiego środowiska naukowego. Liderem projektu jest Politechnika Wrocławska, a partnerami: Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Instytut Badań Systemowych PAN w Warszawie.

Co ważne, wiele materiałów dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: tekst wyświetlany jest w odpowiednim foncie, użyto oszczędnej kolorystyki, zrezygnowano z elementów migających. Odpowiednio opisano też ryciny.

Statystyki nie kłamią

Centrum Innowacji i Biznesu na PWr na bieżąco monitoruje statystyki dotyczące korzystania z platformy. Dlatego wiemy, że zasobynauki.pl odnotowały 14 milionów pobrań. To nie przypadek:

Nasza platforma wyprzedziła czasy. Pandemia, lockdown to był specyficzny okres a nasz projekt idealnie odpowiedział na potrzeby wykładowców i studentów.
Marzena Kordys, kierowniczka projektu Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0

Dobrym przykładem jest UMed. Uczelnia dodawała do AZON materiały, z których korzystali wykładowcy i studenci podczas zdalnej nauki. Normalnie studenci oglądaliby komórki rakowe pod mikroskopem, z powodu pandemii było to jednak niemożliwe. A na platformie miał – i nadal ma – każdy do nich dostęp.

Z oczywistych względów jedne materiały są częściej oglądane, inne rzadziej. Rekordy popularności biją:

 • zdjęcia preparatów histologicznych (różnych komórek) w zasobach UMed,
 • zdjęcia mikro- i makroskopowe roślin wraz z pomiarami oraz atlasy roślin w zasobach UPrz,
 • dane systemów fotowoltaicznych oraz rezultaty eksperymentów związanych z pomiarami rzeczywistych scen radiolokacyjnych w zasobach PWr.

Ciągły rozwój wskazany

W marcu tego roku zakończono drugi etap uzupełniania zasobów bazy. Tylko UPrz chwali się 10 tysiącami zasobów naukowych dodanych do bazy. Ile takich etapów będzie i jak często baza będzie uzupełniana, nie wiadomo. Marzenia Kordys wyjaśnia, że jest to i kosztowne, i czasochłonne.

– Chcemy, by platforma żyła, widzimy taką potrzebę. Jeśli więc tylko będziemy mieli możliwości, również finansowe, będziemy kontynuowali ten projekt – mówi Marzena Kordys.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl