wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Odszkodowanie za tańsze akcje

Na skutek konsolidacji spółek elektroenergetycznych w latach 2009-2010, Skarb Państwa zaproponował zamianę akcji tego przedsiębiorstwa na papiery wartościowe PGE. Jednak w czasie jej trwania, akcjonariusze otrzymywali akcje o niższej, o około 15 procent wartości. O odszkodowanie może się ubiegać prawie 110 pracowników KWB Turów SA z Wrocławia. W sumie, w całym woj. dolnośląskim, poszkodowanych jest blisko 6,5 tys. osób. Wysokość odszkodowania może sięgnąć ponad 10 tys. zł na osobę. W związku z tym, 4 lutego, we Wrocławiu, odbędzie się spotkanie informacyjne.

- Występujemy na drodze sądowej przeciwko działaniom Skarbu Państwa, które doprowadziły do pokrzywdzenia, można powiedzieć wywłaszczenia, mniejszościowych akcjonariuszy konsolidowanych spółek sektora elektroenergetycznego – tłumaczy Marcin Juzoń, pomysłodawca Wspólnej Reprezentacji. – Skarb Państwa dał ludziom mniej, niż sam otrzymywał od nich w zamian, a na tych działaniach straty mogło ponieść w sumie nawet 50 tys. osób z całej Polski. W większości są to starsi ludzie, którzy wiele lat przepracowali w tych spółkach. Zależy nam na tym, żeby tym ludziom udało się odzyskać pieniądze.

Na stronie inicjatywy http://wspolnareprezentacja.pl/kalkulator znajduje się specjalny kalkulator, za pomocą którego, każdy może samodzielnie obliczyć wysokość odszkodowania jakie mu przysługuje.

Według szacunków Wspólnej Reprezentacji, do tej pory jeszcze 80 osób z Wrocławia, będących pracownikami KWB Turów SA, które posiadały akcje, nie podjęło jeszcze decyzji, by ubiegać się o swoje pieniądze. W związku z tym, 4 lutego br., w godzinach od 10 do 18, w Szkole Podstawowej nr 9, przy ul. Nyskiej 66, odbędzie się spotkanie informacyjne, na którym przedstawiciele Wspólnej Reprezentacji  tłumaczyć będą dlaczego można ubiegać się o odszkodowanie i jak to robić. W lutym br. podobne spotkania odbędą się jeszcze m. in. w Lubaniu, Sulikowie, Siekierczynie, Opolnie Zdroju, Porajowie, Sieniawkowie i Zawidowie. Pełna lista dostępna jest po adresem: http://www.wspolnareprezentacja.pl/component/meeting/meetinglist.

Wcześniej, 5 lutego 2013 roku, w imieniu 1088 właścicieli akcji Zespołu Elektrowni Dolna Odra, Marcin Juzoń złożył w szczecińskim sądzie pozew przeciwko Skarbowi Państwa, na kwotę ponad 13 mln złotych. Podobny pozew, 17 kwietnia 2013 r., na kwotę ponad 270 mln zł, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, w imieniu 11 256 osób - właścicieli akcji skonsolidowanych spółek, złożył również Marcin Juzoń.

Wspólna Reprezentacja to inicjatywa zrzeszająca osoby pokrzywdzone w procesie konsolidacji sektora elektroenergetycznego, które w latach 2009 – 2010 zawarły ze Skarbem Państwa umowę zamiany akcji. Celem Wspólnej Reprezentacji jest sądowe dochodzenie odszkodowań dla osób pokrzywdzonych i odzyskanie należnych im pieniędzy. Na czele Projektu, stoi Marcin Juzoń, finansista i menadżer z wieloletnim doświadczeniem. W grudniu 2013 roku została powołana spółka celowa Wspólna Reprezentacja SA zarządzająca działaniami projektu.

 Pokrzywdzonym może być każda osoba, która dokonała zamiany akcji niezależnie od tego, czy jest pracownikiem, inwestorem czy nawet spadkobiercą innego akcjonariusza. Szansę na odszkodowanie mają wyłączenie osoby, które w swojej sprawie uzyskają prawomocny wyrok – samodzielnie lub np. w ramach projektu Wspólna Reprezentacja. Obecnie przystąpiło do niego już ponad 20 tys. osób, a popiera ją 35 związków zawodowych.

Katarzyna Kunka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl