wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Podwójne - 60. i 10. - urodziny kultowej Barbary. Jesteście zaproszeni!

Warsztaty dla dużych i małych, wystawa, miejski jogging szlakiem wrocławskich podwórek i placów, silent disco i inne atrakcje – już w maju kultowa Barbara będzie obchodzić swoje podwójne urodziny. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na część trzeba będzie się zapisać.

Reklama

Znana wszystkim wrocławianom Barbara (ul. Świdnicka 8B) narodziła się dwa razy: 60 i 10 lat temu.

Pierwsze narodziny Barbary: rok 1965

Po raz pierwszy przyszła na świat w 1965 roku jako Bar Barbara jako do dziś wspominany z rozrzewnieniem pierwszy we Wrocławiu i bardzo nowoczesny w tamtym czasie lokal typu szwedzkiego, powołany do życia przez Wrocławskie Zakłady Gastronomiczne „Bary Samoobsługowe”.

<p>Barbara sprzed kilku dekad</p> fot. S. Arczyńśki
Barbara sprzed kilku dekad

– W pamięci bywalców i bywalczyń zapisał się m.in. krem sułtański – dwie warstwy bitej śmietany z rodzynkami, z dodatkiem kakao lub bez – który szybko zyskał status kultowego i na stałe wpisał się w gastronomiczną historię Wrocławia – przypominają organizatorzy urodzin Barbary. 

Zlokalizowany w samym centrum miasta Bar Barbara przyciągał nie tylko głodnych i spragnionych, ale też zbuntowanych.

W latach 70. schronienie znaleźli tu pierwsi wrocławscy hipisi, zaś dekadę później w Barbarze rozpoczynała się większość antykomunistycznych demonstracji, w tym happeningów Pomarańczowej Alternatywy. 
Fragment opisu Baru Barbara na stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury

Drugie narodziny Barbary: rok 2015

Po raz drugi Barbara narodziła się w 2015 roku. To właśnie tu przygotowywany i realizowany był program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

A co w Barbarze dzieje się teraz?

Barbara nadal jest miejscem otwartym dla wrocławian i gości. Jest obecnie klubokawiarnią i siedzibą Wrocławskiego Instytutu Kultury. Odbywają się tu najróżniejsze spotkania, dyskusje, konsultacje, wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych.

<p>Warsztaty rodzinne w Barbarze</p> fot. Wojciech Chrubasik
Warsztaty rodzinne w Barbarze

Zróbcie prezent Barbarze: przyjdźcie na jej urodziny

Urodzinowy maraton rozpocznie się zaraz po majówce (7 i 8 maja) otwartymi warsztatami sitodrukowymi i tkackimi.

Zuza Tokarska, znana lepiej jako Od Podszewki, wprowadzi w tajniki sitodruku, a Katarzyna Iwanio-Kozak pokaże, jak pracować z maszyną do szycia. To niepowtarzalna okazja do wspólnego stworzenia prezentu dla Barbary – poduszek na krzesła „Rabarbar”, które kojarzy każdy bywalec i bywalczyni tego miejsca.

W sobotę, 10 maja, Kasia Bury poprowadzi warsztaty „Tekturowo” dla najmłodszych, a 17 maja Łukasz Iwaniuk zaprosi na specjalny wykład rodzinny o inwazyjnych zwierzętach i roślinach, które mieszkając we Wrocławiu, zajmują miejsce lokalnych gatunków. Poznamy sekretne życie intruzów i dowiemy się, jak sobie z nimi radzić.

Historia na siedząco, w biegu i na rowerze

Z okazji urodzin Barbary to także 2 wyjątkowe – bo w całości poświęcone jubilatce – edycje cyklu „Znikające miasto”.

15 maja Adam Pacholak opowie o placu Młodzieżowym, przy którym wybudowano Barbarę.

22 maja Iwona Kałuża prześledzi dzieje dawnego baru, zaczynając od pierwszych lat działalności, przez kontrkulturową rewolucję lat 70. i 80. oraz trudne czasy transformacji, aż po ostatni remont i przywrócenie Barbary na kulturalną mapę Wrocławia.

– Znikające miasto będziemy poznawać również w biegu i na rowerze – zapowiadają organizatorzy urodzin Barbary.  20 maja odbędzie się pierwszy w historii cyklu wspólny jogging ulicami Wrocławia. Przewodniczką będzie Anna Bieliz, a trasę wytyczą znikające i zmieniające się podwórka i place. Za to w ostatnią sobotę maja wsiądziemy na rowery, by wybrać się na wycieczkę szlakiem dawnych obiektów rekreacyjnych. Peleton poprowadzi Maciek Kielar, pokazując miejsca, w których mieszkańcy i mieszkanki Breslau i powojennego Wrocławia spędzali gorące majowe dni.

Wielki finał

Wielki finał urodzin odbędzie się 24 maja. Tego dnia czeka nas rozmowa o miastotwórczej funkcji takich miejsc jak Barbara. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, poznańskiego Centrum Kultury Zamek i Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Zobaczymy także wystawę o Barbarze, która powstaje na miejscu dawnego infopunktu Europejskiej Stolicy Kultury. Poznamy nie tylko historię budynku, ale i jego okolic.

Na koniec zapowiedziano urodzinowe silent disco.

<p>Otwarcie ESK Wrocław</p> fot. Marcin Oliva Soto
Otwarcie ESK Wrocław

Do Barbary powróci wyjątkowe trio, z którym niemal 10 lat temu Wrocław otwierał rok obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Agnieszka Szydłowska, Michał Nogaś i Agnieszka Obszańska po raz kolejny rozgrzeją parkiet, porywając do tańca Barbarę i wszystkich świętujących z nią gości.
Organizatorzy wydarzenia

Program 60/10 urodzin Barbary

  • ​​7-8 maja 17.00-19.30 | Robimy poduszki dla Barbary! Warsztaty z Zuzą Tokarską i Kasią Iwanio-Kozak
  • 10 maja, 12.00-14.00 | Wiwat 10 lat! Urodziny Barbary – warsztaty niespodzianka z Kasią Bury
  • 15 maja, 18.00-19.30 | Znikające miasto: plac Młodzieżowy | prowadzenie: Adam Pacholak
  • 17 maja, 15.00-16.30 | Nieproszeni goście. Wykład rodzinny Łukasza Iwaniuka
  • 20 maja, 18.00-19.30 | Group run po znikającym mieście | prowadzenie: Anna Bieliz
  • 22 maja, 18.00- 19.30 | Znikające miasto: Barbara | prowadzenie: Iwona Kałuża
  • 24 maja, 18.00- 01.00 | Barbara, bardzo mi miło! Rozmowa o miejscach dla mieszkańców i mieszkanek + otwarcie wystawy o historii Barbary + urodzinowe silent disco
  • 31 maja 10.00-13.00 | Group ride po znikającym mieście | prowadzenie: Maciej Kielar

Wstęp na wszystkie wydarzenia urodzinowe jest bezpłatny.

Uwaga! Na część z nich obowiązywać będą zapisy poprzez formularz na stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury.  

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama