wroclaw.pl strona główna

Z miasta NH we Wrocławiu 2025. Nagroda główna dla reżysera Molero

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jan Kędzierski wśród najlepszych europejskich innowatorów

Jan Kędzierski wśród najlepszych europejskich innowatorów

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Rozpoznaje twarze, wyraża emocje i nauczy dziecko angielskiego lub hiszpańskiego – wrocławski robot EMYS robi furorę na świecie. Jego współtwórca – dr inż. Jan Kędzierski – jako jedyny Polak, znalazł się w gronie tegorocznych finalistów europejskiej edycji konkursu „Innovators Under 35” MIT Technology Review 2017. Jan Kędzierski jest laureatem konkursu „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Reklama

7 września 2017 r. MIT Technology Review ogłosił wyniki europejskiej edycji konkursu „Innovators Under 35” na najlepszych innowatorów, w wieku do 35 lat. W gronie 35 finalistów znalazł się jedyny Polak – dr inż. Jan Kędzierski, współzałożyciel firmy Flash Robotics z Wrocławskiego Parku Technologicznego. Doceniono go m.in. za projekt interaktywnego robota EMYS, który będzie uczył dzieci języków obcych.

– To dla mnie duże zaskoczenie i ogromna radość, bo w tegorocznej edycji „Innovators Under 35” było bardzo wiele interesujących projektów. Jesteśmy małym statupem i liczę, że dzięki temu wyróżnieniu uda się nam rozwinąć nasz projekt, pozyskać inwestorów i uruchomić produkcję robota EMYS – mówi dr inż. Jan Kędzierski.

Wrocławianie, dwóch inżynierów i projektant, za 100 tys. dolarów zrobili robota Emys, który potrafi kilkuletnie dziecko nauczyć angielskiego lub hiszpańskiego. Ich produkt może być polskim eksportowym hitem.

Wręczenie wyróżnień „Innovators Under 35” odbędzie się 14 września w Paryżu. Tam też zostanie wybrany najlepszy Innowator Roku 2017.

Jan Kędzierski jest laureatem konkursu „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”

Przypomnijmy, że w lipcu 2017 r. MIT Technology Review ogłosiło wyniki polskiej edycji konkursu „Innovators Under 35” na najlepszych polskich innowatorów. W tym gronie byli Jan Kędzierski i  drugi wrocławianin Jerzy Łątka, szef firmy ARCHI-TEKTURA. Lista wszystkich finalistów

Wrocławski robot EMYS pomaga dzieciom w nauce języków, źródło: Flash Robotics

– Ten projekt to efekt wieloletnich prac prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej, a jego obecny wygląd i możliwości zawdzięcza gronu ludzi, którzy projekt wspierali przez te wszystkie lata – podkreśla dr inż. Jan Kędzierski.

EMYS mówi i wyraża emocje

Pod koniec 2016 r. firma FLASH Robotics wraz z Krzysztofem Kubaskiem z wrocławskiej ASP stworzyli od podstaw pierwszego komercyjnego robota społecznego, który potrafi uczyć języków obcych dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

Na zdjęciu od lewej: Jan Kędzierski – współzałożyciel Flash Robotics, Krzysztof Kubasek z wrocławskiej ASP i Michał Dziergwa – współzałożyciel Flash Robotics, źródło: Flash Robotics 

EMYS może mówić, poruszać się, rozpoznawać twarze i wyrażać emocje, co sprzyja nawiązywaniu naturalnych interakcji z dziećmi. Robot potrafi uczyć angielskiego i hiszpańskiego, ale twórcy już zapowiedzieli, że pragną robota wyposażyć w kolejne opcje językowe, takie jak: mandaryński, francuski, koreański czy japoński.

– Proces uczenia się wymaga czasu, dlatego najlepiej jest, aby dzieci zaczynały jak najwcześniej. Problem w tym, że niewielu rodziców decyduje się na regularne, kosztowne lekcje w tak wczesnym wieku. Istniejące gry i aplikacje językowe nie potrafią zaangażować dzieci w wystarczający sposób, co więcej ostatnie badania dowodzą, że tablety i smartfony mogą zaburzać prawidłowy rozwój dziecka – mówi Jan Kędzierski.

Robot nauczy angielskiego i… mandaryńskiego

Wrocławski robot EMYS pomaga dzieciom w nauce języków, źródło: Flash Robotics

EMYS zaprojektowany został tak, aby sprostać wszystkim tym wymogom. Do zabawy z robotem dzieci używają fizycznych przedmiotów, które mogą poczuć, zobaczyć i usłyszeć. Powoduje to, że nauka oddziałuje na wszystkie zmysły dzieci. Aby zachęcać je do uczestnictwa w codziennych lekcjach, maluchy otrzymują nagrody, które odblokowują nowe gry i kreskówki, które dzieci lubią najbardziej. Dzięki niemu mają nauczyć się jednego nowego słowa dziennie.

Amerykanie inwestują we wrocławską firmę

W firmę Flash Robotics zainwestował już amerykański fundusz inwestycyjny SOSV, za sprawą którego zespołowi udało się wyjechać do Chin i zaprojektować robota, którego cena będzie w zasięgu przeciętnej rodziny. Obecnie twórcy poszukują kolejnego inwestora, który sfinansuje produkcję pierwszych egzemplarzy.

„Innovators Under 35 Europe”

MIT Technology Review związany jest najsłynniejszą i najwyżej cenioną uczelnią techniczną na świecie: The Massachusetts Institute of Technology z siedzibą w Cambridge. Redakcja tego magazynu od 1999 roku, najpierw w USA, później na całym świecie, przyznaje słynne wyróżnienia „Innovators Under 35 Europe” dla najbardziej błyskotliwych naukowców i wynalazców w wieku do 35 lat. Polacy w tym rankingu klasyfikowani są od 2015 r.

Wrocławianki z WPT – laureatkami prestiżowej nagrody Innowator Roku i konkursu „30 Kreatywnych Wrocławia”

Tytułem „Innovator Under 35" magazyn MIT Technology Review nagrodził do tej pory między innymi Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka, Sergieja Brina z Google, współtwórcę serwisu Spotify, oraz dwie wrocławianki Olgę Malinkiewicz, zajmującą się nowymi metodami produkcji ogniw fotowoltaicznych, i Patrycję Wizińską-Sochę, która opracowała przenośne urządzenie KTG. Obie panie są innowatorkami z Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Olga Malinkiewicz i Patrycja Wizińska-Socha są laureatkami konkursu „30 Kreatywnych Wrocławia”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama