wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jan Kędzierski wśród najlepszych europejskich innowatorów
dr inż. Jan Kędzierski źródło: Flash Robotics
dr inż. Jan Kędzierski

Rozpoznaje twarze, wyraża emocje i nauczy dziecko angielskiego lub hiszpańskiego – wrocławski robot EMYS robi furorę na świecie. Jego współtwórca – dr inż. Jan Kędzierski – jako jedyny Polak, znalazł się w gronie tegorocznych finalistów europejskiej edycji konkursu „Innovators Under 35” MIT Technology Review 2017. Jan Kędzierski jest laureatem konkursu „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Reklama

7 września 2017 r. MIT Technology Review ogłosił wyniki europejskiej edycji konkursu „Innovators Under 35” na najlepszych innowatorów, w wieku do 35 lat. W gronie 35 finalistów znalazł się jedyny Polak – dr inż. Jan Kędzierski, współzałożyciel firmy Flash Robotics z Wrocławskiego Parku Technologicznego. Doceniono go m.in. za projekt interaktywnego robota EMYS, który będzie uczył dzieci języków obcych.

– To dla mnie duże zaskoczenie i ogromna radość, bo w tegorocznej edycji „Innovators Under 35” było bardzo wiele interesujących projektów. Jesteśmy małym statupem i liczę, że dzięki temu wyróżnieniu uda się nam rozwinąć nasz projekt, pozyskać inwestorów i uruchomić produkcję robota EMYS – mówi dr inż. Jan Kędzierski.

Wrocławianie, dwóch inżynierów i projektant, za 100 tys. dolarów zrobili robota Emys, który potrafi kilkuletnie dziecko nauczyć angielskiego lub hiszpańskiego. Ich produkt może być polskim eksportowym hitem.

Wręczenie wyróżnień „Innovators Under 35” odbędzie się 14 września w Paryżu. Tam też zostanie wybrany najlepszy Innowator Roku 2017.

Jan Kędzierski jest laureatem konkursu „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”

Przypomnijmy, że w lipcu 2017 r. MIT Technology Review ogłosiło wyniki polskiej edycji konkursu „Innovators Under 35” na najlepszych polskich innowatorów. W tym gronie byli Jan Kędzierski i  drugi wrocławianin Jerzy Łątka, szef firmy ARCHI-TEKTURA. Lista wszystkich finalistów

Wrocławski robot EMYS pomaga dzieciom w nauce języków, źródło: Flash Robotics

– Ten projekt to efekt wieloletnich prac prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej, a jego obecny wygląd i możliwości zawdzięcza gronu ludzi, którzy projekt wspierali przez te wszystkie lata – podkreśla dr inż. Jan Kędzierski.

EMYS mówi i wyraża emocje

Pod koniec 2016 r. firma FLASH Robotics wraz z Krzysztofem Kubaskiem z wrocławskiej ASP stworzyli od podstaw pierwszego komercyjnego robota społecznego, który potrafi uczyć języków obcych dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

Na zdjęciu od lewej: Jan Kędzierski – współzałożyciel Flash Robotics, Krzysztof Kubasek z wrocławskiej ASP i Michał Dziergwa – współzałożyciel Flash Robotics, źródło: Flash Robotics 

EMYS może mówić, poruszać się, rozpoznawać twarze i wyrażać emocje, co sprzyja nawiązywaniu naturalnych interakcji z dziećmi. Robot potrafi uczyć angielskiego i hiszpańskiego, ale twórcy już zapowiedzieli, że pragną robota wyposażyć w kolejne opcje językowe, takie jak: mandaryński, francuski, koreański czy japoński.

– Proces uczenia się wymaga czasu, dlatego najlepiej jest, aby dzieci zaczynały jak najwcześniej. Problem w tym, że niewielu rodziców decyduje się na regularne, kosztowne lekcje w tak wczesnym wieku. Istniejące gry i aplikacje językowe nie potrafią zaangażować dzieci w wystarczający sposób, co więcej ostatnie badania dowodzą, że tablety i smartfony mogą zaburzać prawidłowy rozwój dziecka – mówi Jan Kędzierski.

Robot nauczy angielskiego i… mandaryńskiego

Wrocławski robot EMYS pomaga dzieciom w nauce języków, źródło: Flash Robotics

EMYS zaprojektowany został tak, aby sprostać wszystkim tym wymogom. Do zabawy z robotem dzieci używają fizycznych przedmiotów, które mogą poczuć, zobaczyć i usłyszeć. Powoduje to, że nauka oddziałuje na wszystkie zmysły dzieci. Aby zachęcać je do uczestnictwa w codziennych lekcjach, maluchy otrzymują nagrody, które odblokowują nowe gry i kreskówki, które dzieci lubią najbardziej. Dzięki niemu mają nauczyć się jednego nowego słowa dziennie.

Amerykanie inwestują we wrocławską firmę

W firmę Flash Robotics zainwestował już amerykański fundusz inwestycyjny SOSV, za sprawą którego zespołowi udało się wyjechać do Chin i zaprojektować robota, którego cena będzie w zasięgu przeciętnej rodziny. Obecnie twórcy poszukują kolejnego inwestora, który sfinansuje produkcję pierwszych egzemplarzy.

„Innovators Under 35 Europe”

MIT Technology Review związany jest najsłynniejszą i najwyżej cenioną uczelnią techniczną na świecie: The Massachusetts Institute of Technology z siedzibą w Cambridge. Redakcja tego magazynu od 1999 roku, najpierw w USA, później na całym świecie, przyznaje słynne wyróżnienia „Innovators Under 35 Europe” dla najbardziej błyskotliwych naukowców i wynalazców w wieku do 35 lat. Polacy w tym rankingu klasyfikowani są od 2015 r.

Wrocławianki z WPT – laureatkami prestiżowej nagrody Innowator Roku i konkursu „30 Kreatywnych Wrocławia”

Tytułem „Innovator Under 35" magazyn MIT Technology Review nagrodził do tej pory między innymi Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka, Sergieja Brina z Google, współtwórcę serwisu Spotify, oraz dwie wrocławianki Olgę Malinkiewicz, zajmującą się nowymi metodami produkcji ogniw fotowoltaicznych, i Patrycję Wizińską-Sochę, która opracowała przenośne urządzenie KTG. Obie panie są innowatorkami z Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Olga Malinkiewicz i Patrycja Wizińska-Socha są laureatkami konkursu „30 Kreatywnych Wrocławia”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl