Zmiany wokół NFM [ROZMOWA]

Spółka Wrocławskie Inwestycje szuka operatora parkingu przy Narodowym Forum Muzyki – właśnie upłynął termin otwarcia ofert. Równocześnie trwa przebudowa ulicy Zamkowej i Modrzejewskiej. Zapytaliśmy, jak okolica NFM będzie wyglądała w dniu inauguracji nowej sali koncertowej?

  • Tak mają być wyeksponowane zabytkowe mury po zakończeniu przebudowy ul. Zamkowej


To chyba najbardziej interesuje wrocławian, czy będzie można zaparkować na nowym parkingu podczas inauguracji sezonu w NFM?

Marek Szempliński, rzecznik Wrocławskich Inwestycji: 

Parking jest gotowy, więc teoretycznie już można z niego korzystać. Oczywiście na tego typu obiekcie muszą być spełnione pewne dodatkowe warunki aby móc bezpiecznie udostępnić go samochodom, ale z tego co wiem dyrekcja NFM intensywnie pracuje nad tym by publiczność mogła korzystać z parkingu.

Czyli operatora nie uda się wyłonić do 4 września?

Tak, jak zapowiadaliśmy operator powinien zacząć funkcjonować gdzieś na jesieni, a dokładny termin rozpoczęcia jego działalności będzie można określić po rozstrzygnięciu przetargu. Nawet gdybyśmy poznali operatora dzisiaj, to potrzebuje on przecież czasu na urządzenie parkingu. Podkreślam jednak, że komercyjna obsługa parkingu nie jest tożsama z jego udostępnieniem.

A czy w drugim przetargu na obsługę parkingu pojawiły się jakieś oferty?

Jedyną ofertę, wartą ponad 9 mln zł,  złożyła firma City Parking Group z Grudziądza. W tej chwili ją sprawdzamy, więc na jej temat niewiele więcej mogę powiedzieć, choć gołym okiem widać, że z powodu braku konkurencji ta spółka ma szansę wygrać to postępowanie.

Co z resztą otoczenia NFM-u, czyli ulicami wokół obiektu?

Podwale wyremontowaliśmy, zakończyliśmy przebudowę Krupniczej i prace na Kazimierza Wielkiego, Zarząd Zieleni Miejskiej zrobił swoje w Parku Staromiejskim. Praktycznie pozostała tylko ulica Zamkowa…

Jak wygląda sytuacja na tej inwestycji?

Według pierwotnych założeń Zamkowa miała być realizowana dopiero po otwarciu NFM. Nawet teraz wjazd na parking może odbywać się z tunelu, który powstał razem z NFM-em. W tym tunelu od razu było technicznie przygotowane miejsce do połączenia się z Zamkową i w trakcie realizacji NFM zapadła decyzja o przyspieszeniu tej inwestycji. Zamierzaliśmy z Zamkową zdążyć przed główną inwestycją, ale obecnie termin zakończenia prac na Zamkowej to listopad 2015 r.

Jaki jest powód zmiany tego terminów?

Główną przyczyną były przedłużające się badania archeologiczne spowodowane odkryciami starych fortyfikacji. Skutkują one zmianą projektu, tak by po zakończeniu inwestycji te cenne wykopaliska można było wyeksponować. Jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentacji. Wprawdzie długo jeszcze liczyliśmy, że sam tunel uda się zakończyć, jednak cała ta infrastruktura jest ściśle powiązana i w połączeniu z zatrzymanymi robotami na inwestycjach komercyjnych wzdłuż Zamkowej bezsensowne byłoby przyśpieszanie jednego fragmentu budowy kosztem całej inwestycji. 

Zgłoś uwagę