Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Przed nami rekordowe upały. Warto więc pomyśleć, jak podczas tych dni ulżyć naszym zwierzakom. Kiedy wychodzić z nimi na spacery czy chłodzić je kąpielami? Oto kilka najprostszych rad.
Spacer w upale – krótki i nie po asfalcie
Wychodząc z psem na spacer w upalny dzień należy minimalnie ograniczyć trasę. Zabieramy psiaka w zacienione i w miarę możliwości zielone miejsce. Spacer po nagrzanym chodniku będzie dla niego morderczy. Można porównać go do przebieżki po rozgrzanej patelni. Przy asfalcie, albo betonie temperatura wynosi średnio o 10 stopni więcej niż w powietrzu. Takim gorącem psiak nie tylko oddycha, ale parzy sobie łapy. Jeśli to jest kilka metrów to jeszcze idzie wytrzymać. Jednak nawet kilkunastominutowe przejście może skończyć się niebezpiecznym przegrzaniem naszego pupila. Dlatego w ciągu dnia minimalnie skracajmy spacery i starajmy się zadbać, aby nie wyprowadzać zwierząt na tak zwaną patelnię.
W mieszkaniu woda i cień
Gazozo - wrocławska celebrytka wie jak korzystać z chłodzącej podłogi. Jej kolega Kitajczyk wybrał jednak kanapę
Jeśli zostawiamy naszego zwierzaka w mieszkaniu, które ma tendencje do nagrzewania, warto zapewnić mu w miarę możliwości komfortowe warunki. Koniecznie jedną pojemną miskę ze świeżą wodą. W przypadku kotów można pokruszyć do wody lód. Koty chętnie schłodzą się liżąc lodowe bryłki. W przypadku psów należy jednak uważać, ponieważ mają one tendencję do gryzienia wszystkiego. A pogryzienie lodowej bryłki, przez rozgrzanego psa może skończyć się nieprzyjemnym przeziębieniem lub anginą.
Jeśli nasze mieszkanie jest mocno nasłonecznione, warto pozasłaniać okna, aby zminimalizować nagrzewanie promieniami słonecznymi. Można też rozwiesić mokre ręczniki, które schłodzą powietrze. Nie zamykajmy zwierzaka w jednym pomieszczeniu. Pozwólmy mu znaleźć miejsce, w którym będzie czuł się najlepiej podczas upału.
Akwarium i klatka
Pamiętajmy też o mniejszych zwierzakach, gryzoniach, czy innych domowych ulubieńcach. Jeśli zostawimy klatkę lub kontenerek na słońcu, uniemożliwimy ukrycie się zwierzakowi. A kilka godzin w nasłonecznionym miejscu to nie tylko udręka dla niego, ale prawdopodobnie murowany udar. Ustawmy pojemnik z naszym czworonogiem w zacienionym i w miarę możliwości chłodnym miejscu. Ale pamiętajmy, żeby nie przesadzać z wentylatorami. Jeśli chcemy zostawić włączony wentylator, nie kierujmy głównego powiewu na klatkę. Możemy doprowadzić naszego pupila do przewiania, a nawet śmierci. Zamiast wentylatora rozwieśmy w pobliżu klatki mokre ręczniki – to powinno wystarczająco schłodzić powietrze.
Prysznic i kąpiel
Zamoczyć łapki w chłodzącej toni? Nie ma nic lepszego na upały
Jeżeli nasz pies bardzo źle znosi upały możemy zafundować mu kąpiel lub prysznic. Kategorycznie nie wolno jednak kąpać zwierzaka w zimnej wodzie. Rozgrzany organizm polany lodowatą wodą to przepis na porażenie. Woda powinna być letnia. W przypadku kotów – te niekoniecznie lubią taki rodzaj orzeźwienia. Lepiej rozłożyć im na podłodze mokry ręcznik. Jeśli będą czuły potrzebę wodnego schłodzenia się, położą się na nim.
Auto = kuchenka mikrofalowa
Kampanie społeczne, apele i własny zdrowy rozsądek. Powinno wystarczyć, jednak cały czas zdarza się, że nieodpowiedzialni właściciele czworonogów zostawiają je w zaparkowanym aucie – na chwilkę. Jednak ta chwilka może okazać się ostatnią chwilą życia naszego zwierzaka. Zaparkowane na nasłonecznionym miejscu auto działa jak mikrofalówka. Blacha szybko nagrzewa się. Temperatura w kabinie w kilkanaście minut może urosnąć nawet do 60 stopni. W takich warunkach zwierzę najzwyczajniej gotuje się. Policja wydała oficjalny komunikat w tej sprawie. Jeśli widzicie w zamkniętym aucie jakieś zwierzę, dla uratowania jego życia, możecie nawet wybić szybę.
Kaganiec – dobrze dobrany
Wiele psów, z różnych powodów musi nosić kagańce. Jednak podczas takich upalnych dni, musi być to dobrze dobrany kaganiec. Tekstylny, który szczelnie opina psi pysk, może i jest lekki, ale praktycznie uniemożliwia psiakowi ziajanie. A trzeba pamiętać że jest to jedyna możliwość wentylacji i schłodzenia organizmu. Dlatego lepiej zdecydować się na kaganiec druciany lub z tworzywa. Może i przybędzie nam siniaków od przypadkowych uderzeń psiej mordki, ale będziemy mieli pewność, że zwierzak może spokojnie oddychać.
Pierwsza pomoc
Jeśli z jakiś powodów dojdzie do sytuacji, że nasz zwierzak przegrzeje się trzeba natychmiast przenieść go w zacienione, w miarę możliwości chłodne miejsce. Do picia trzeba podać mu letnią (nie zimną!) wodę. Warto okryć go ręcznikiem zmoczonym wcześniej także w letniej wodzie. Jeśli jednak pojawią się niepokojące objawy – drgawki, opuchnięcia czy nierówny oddech – trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.