Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Co do zasady problemem nie jest pies, ale jego wychowanie (lub częściej brak wychowania), za które odpowiedzialny jest właściciel.
– Skąd się na przykład wziął zakaz wyprowadzania psów na trawnik, zakaz spuszczania psów ze smyczy, zakaz wprowadzania psów do sklepów lub zakaz podróży z psem bez kagańca w autobusie? Czy dlatego, że psy z definicji niszczą trawniki, gonią rowerzystów, zjadają towary z półek sklepowych i gryzą podróżnych? A może dlatego, że ludzie nie wychowują swoich psów i nie sprzątają po nich – pyta Marcin Wierzba, specjalista ds. ochrony zwierząt domowych w Departamencie Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Jak podróżować z psem po mieście?
Kolejnym problemem dla właścicieli psów jest mobilność na terenie miasta. Wielu innych pasażerów nieprzyjaźnie patrzy, gdy wsiadamy z psem do tramwaju czy autobusu, choć samo MPK Wrocław również należy do Pets Welcome i pozwala na podróż ze zwierzakiem.
W przypadku braku własnego samochodu nierzadko ostatnią możliwością podróżowania po mieście ze swoim pupilem jest zatem wezwanie taksówki. Niestety tutaj również napotkamy problemy. Nie każdy pies może bowiem wejść do taksówki, a w niektórych korporacjach trzeba za to dodatkowo zapłacić. Skąd niechęć do psów w taksówkach?
– Kierowcy taksówek często patrzą na psa, jak na potencjalne zagrożenie. Myślą sobie, że pies pobrudzi szyby i tapicerkę w samochodzie, podrapie lakier, będzie wskakiwał na fotel czy może szczekał całą drogę. Sprawy nie ułatwiają również sami klienci, którzy często zamawiając kurs nie informują dyspozytora o tym, że będzie im towarzyszył pies – wyjaśnia Wierzba.
Ekspert wskazuje jednak, że odpowiednio wychowując naszego psa, możemy łatwo uniknąć problemów i spokojnie przemieszczać się z naszym czworonogiem po mieście.
Przygotuj psa do podróży samochodem
Przede wszystkim przed wspólną podróżą z psem taksówką należy nauczyć go pozostawania na podłodze oraz tego, że nie na każdą kanapę wolno mu wskakiwać. Powinniśmy szanować prawa innych klientów do wygodnej i higienicznej podróży. Wychowując szczeniaka przyzwyczajajmy go do różnych sytuacji, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć w dorosłym życiu. Innymi słowy, ważne jest myślenie długoterminowe, przewidywanie możliwych zdarzeń z udziałem psa, jego dokładna socjalizacja i częste treningi.
– Pies zawsze jest taki, na jakiego się go wychowa. Pod tym względem nie różni się wcale od dziecka. Wychowanie polega przecież między innymi na tym, by podopieczny potrafił się zachowywać w przestrzeni publicznej tak, by nie zakłócać jej pozostałym użytkownikom – kończy Marcin Wierzba.