wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Jak przygotować psa do podróży po mieście?

W wielu krajach zwierzęta, w szczególności psy mają dostęp do dużej przestrzeni publicznej. W Polsce ciągle istnieją ograniczenia takiego dostępu, nawet w przypadku psów pracujących (np. asystujących osobom niepełnosprawnym). W artykule podpowiadamy jak przygotować się na podróż ze swoim czworonogiem po Wrocławiu.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Co do zasady problemem nie jest pies, ale jego wychowanie (lub częściej brak wychowania), za które odpowiedzialny jest właściciel.

– Skąd się na przykład wziął zakaz wyprowadzania psów na trawnik, zakaz spuszczania psów ze smyczy, zakaz wprowadzania psów do sklepów lub zakaz podróży z psem bez kagańca w autobusie? Czy dlatego, że psy z definicji niszczą trawniki, gonią rowerzystów, zjadają towary z półek sklepowych i gryzą podróżnych? A może dlatego, że ludzie nie wychowują swoich psów i nie sprzątają po nich – pyta Marcin Wierzba, specjalista ds. ochrony zwierząt domowych w Departamencie Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jak podróżować z psem po mieście?

Kolejnym problemem dla właścicieli psów jest mobilność na terenie miasta. Wielu innych pasażerów nieprzyjaźnie patrzy, gdy wsiadamy z psem do tramwaju czy autobusu, choć samo MPK Wrocław również należy do Pets Welcome i pozwala na podróż ze zwierzakiem.

W przypadku braku własnego samochodu nierzadko ostatnią możliwością podróżowania po mieście ze swoim pupilem jest zatem wezwanie taksówki. Niestety tutaj również napotkamy problemy. Nie każdy pies może bowiem wejść do taksówki, a w niektórych korporacjach trzeba za to dodatkowo zapłacić. Skąd niechęć do psów w taksówkach?

– Kierowcy taksówek często patrzą na psa, jak na potencjalne zagrożenie. Myślą sobie, że pies pobrudzi szyby i tapicerkę w samochodzie, podrapie lakier, będzie wskakiwał na fotel czy może szczekał całą drogę. Sprawy nie ułatwiają również sami klienci, którzy często zamawiając kurs nie informują dyspozytora o tym, że będzie im towarzyszył pies – wyjaśnia Wierzba.

Ekspert wskazuje jednak, że odpowiednio wychowując naszego psa, możemy łatwo uniknąć problemów i spokojnie przemieszczać się z naszym czworonogiem po mieście.

Przygotuj psa do podróży samochodem

Przede wszystkim przed wspólną podróżą z psem taksówką należy nauczyć go pozostawania na podłodze oraz tego, że nie na każdą kanapę wolno mu wskakiwać. Powinniśmy szanować prawa innych klientów do wygodnej i higienicznej podróży. Wychowując szczeniaka przyzwyczajajmy go do różnych sytuacji, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć w dorosłym życiu. Innymi słowy, ważne jest myślenie długoterminowe, przewidywanie możliwych zdarzeń z udziałem psa, jego dokładna socjalizacja i częste treningi.

– Pies zawsze jest taki, na jakiego się go wychowa. Pod tym względem nie różni się wcale od dziecka. Wychowanie polega przecież między innymi na tym, by podopieczny potrafił się zachowywać w przestrzeni publicznej tak, by nie zakłócać jej pozostałym użytkownikom – kończy Marcin Wierzba.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama