wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. Projekt Yellow Dog, czyli żółta kokardka ostrzega

Projekt Yellow Dog, czyli żółta kokardka ostrzega

Redakcja www.wroclaw.pl,

Projekt Yellow Dog, czyli żółta kokardka ostrzega

Żółta kokarda lub wstążka przy obroży psa to nie ozdoba. To informacja i ostrzeżenie dla innych, że nasz pies potrzebuje więcej przestrzeni. We Wrocławiu funkcjonuje międzynarodowy program Yellow Dog.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Kazan to duży pies. Nie jest agresywny, ale nie lubi, kiedy obcy ludzie chcą go pogłaskać. Wtedy zaczyna warczeć. – To męczące i stresujące dla mnie i Kazana, kiedy podczas spacerów muszę tłumaczyć: proszę go nie dotykać – mówi Piotr, właściciel psa.

Ania ma małego jamnika Borysa, który nie toleruje innych psów. – Został pogryziony, jako młody pies i teraz bywa agresywny. Trzymam go zawsze na smyczy, ale bywa, że ktoś inny puszcza swojego psa w stronę Borysa. Kiedy proszę, żeby odwołał swojego psa, to słyszę: on nie gryzie. Tak, ale mój gryzie – wyjaśnia.

Żółty kolor ostrzega

Są też inne sytuacje, które wymagają, aby nie podchodzić i nie zaczepiać czworonoga. Choroba lub rekonwalescencja, odbywający się trening czy szkolenie, problemy behawioralne, pies może być lękliwy lub agresywny. Może być już stary i za bardzo zmęczony na zabawy z innymi psami. Albo suczka może mieć cieczkę.

W takich sytuacjach pomóc ma właśnie projekt: Yellow Dog. To międzynarodowa akcja. Na smyczy lub obroży psa, który potrzebuje więcej przestrzeni, wiąże się żółtą kokardkę, lub zaczepia się cokolwiek w tym kolorze. W praktyce oznacza to, że każdy, kto zobaczy czworonoga z żółtą wstążką, powinien zachować bezpieczną odległość. Żółty kolor ma być sygnałem dla innych spacerowiczów, że pies nie życzy sobie kontaktów z innymi ludźmi czy zwierzakami.  

Każdy pies jest inny

Warto podkreślić, że znakowanie psiaków żółtym kolorem, to nie unikanie ich socjalizacji i nauczania posłuszeństwa. Jednak trzeba pamiętać, że każdy pies jest inny. Niektóre przeżyły prawdziwą traumę, boją się obcych czy innych psów.

Zamiast tłumaczyć każdemu z osobna, żeby zostawić naszego pupila w spokoju, lepiej użyć sygnału, który jest rozpoznawalny w coraz większych kręgach. A pozostali powinni to uszanować i pozwolić takiemu psu w spokoju spacerować.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl